Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարկանիշը կազմում է 20 %:
Այդ մասին են վկայում ամերիկյան Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (IRI) կողմից փետրվարի 3-ից 13-ը իրականացված հարցման արդյունքները։
Հեռախոսային հարցման ընտրանքը կազմված է 18 տարին լրացած 1,506 ՀՀ քաղաքացիներից եւ Արցախից տեղահանվածներից, ովքեր այժմ բնակվում են Հայաստանում (որոնք կարող են լինել կամ չլինել ՀՀ քաղաքացիներ)։
«Ուժեղ Հայաստանի»-ի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի վարկանիշը կազմում է 10 %, Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վարկանիշը՝ 5 %:
Հարցման մասնակիցների 68 տոկոսն ասել է, որ մասնակցել է 2021թ. ԱԺ ընտրություններին: Հարցվածների 47 % այդ ընտրություններում ձայն է տվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, 8 %-ը՝ «Հայաստան» դաշինքին:
Պատասխանելով՝ «ո՞ր քաղաքական կուսակցությանը կամ դաշինքին կքվեարկեիք, եթե խորհրդարանական ընտրությունները լինեին հաջորդ կիրակի» հարցին, հարցվածների 24 %-ը նշել է «Քաղաքացիական պայմանագիր»-ը, 9 %-ը` «Ուժեղ Հայաստանը», 3-ական տոկոսը՝ «Հայաստան» դաշինքը եւ «Բարգավաճ Հայաստան»-ը:
Հարցվածների 8 տոկոսն ասել է, որ չի մասնակցելու ընտրություններին, 30 %-ը՝ չի որոշել կամ դժվարացել է պատասխանել, 9 %-ը հրաժարվել է պատասխանել: Այսպիսով, հարցվածների 47 %-ը հստակ չի պատասխանել, թե ում է ընտրելու:

24% опрошенных проголосуют за правящую силу, 47% не дали четкого ответа - Mediamax.am
Об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного американским Международным республиканским институтом (IRI) с 3 по 13 февраля.
Выборка телефонного опроса состоит из 1 506 граждан Армении старше 18 лет и насильственно перемещенных лиц из Арцаха, проживающих в настоящее время в Армении (которые могут являться или не являться гражданами Армении).
Рейтинг лидера «Сильной Армении» Самвела Карапетяна составляет 10%, рейтинг бывшего президента Армении Роберта Кочаряна - 5%.
68% участников опроса заявили, что принимали участие в парламентских выборах 2021 года. 47% опрошенных на прошлых выборах отдали голос партии «Гражданский договор», 8% - блоку «Армения».
Отвечая на вопрос: «За какую политическую партию или блок вы бы проголосовали, если бы парламентские выборы состоялись в следующее воскресенье?», 24% респондентов указали «Гражданский договор», 9% - «Сильную Армению», по 3% - блок «Армения» и «Процветающую Армению».
8% опрошенных заявили, что не будут участвовать в выборах, 30% - не определились или затрудняются ответить, 9% - отказались отвечать. Таким образом, 47% опрошенных не дали четкого ответа - за кого будут голосовать.