Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանը վերահաստատել է իր վերջերս արված հայտարարությունն այն մասին, որ ինքը չի մեկնաբանում հայաստանյան քաղաքականությունը:
Fox 11 Los Angeles հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Արմեն Սարգսյանն ասել է.
«Ես այդ որոշումը կայացրել էի 2022 թվականին՝ հեռանալով հայաստանյան քաղաքականությունից: Ժողովրդավարությունը ոչ միայն ժողովրդավարական ընտրություններն են, այլեւ զսպումների եւ հակակշիռների համակարգը:
Հայաստանում, որը խորհրդարանական հանրապետություն է, չկան իրական զսպումներ եւ հակակշիռներ:
Նախագահը որեւէ լիազորություն չունի: Իմ միակ ուժը իմ անձն էր: Հետեւաբար, Հայաստանում փոփոխություններն անհրաժեշտ են, սակայն ես չեմ մեկնաբանում հայաստանյան քաղաքականությունը: Կա վարչապետ, կա կառավարություն՝ նրանք են կրում պատասխանատվությունը:
Ես եղել եմ նախագահ, ես փորձել եմ: Ոմանք ինձ լսում էին, ոմանք՝ ոչ: Ես այլեւս նախագահ չեմ, ուստի չեմ մեկնաբանում հայաստանյան գործերը»:

Экс-президент: «Перемены необходимы, но я не комментирую армянскую политику» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший президент Армен Саркисян повторил свое недавнее заявление о том, что он не комментирует армянскую политику.
В интервью телеканалу Fox 11 Los Angeles Армен Саркисян сказал:
«Я принял это решение в 2022 году, покидая армянскую политику. Демократия - это не только демократические выборы, но и система сдержек и противовесов. В Армении, которая является парламентской республикой, нет реальных сдержек и противовесов.
Президент не имеет никаких полномочий. Моей единственной силой была моя личность. Поэтому в Армении необходимы перемены, однако я не комментирую армянскую политику. Есть премьер-министр, есть правительство - они несут ответственность.
Я был президентом, я старался. Кто-то прислушивался, кто-то - нет. Я больше не президент, поэтому не комментирую армянские дела».