Երեւան: Մեդիամաքս: S&P Global Ratings գործակալությունը Հայաստանի վերաբերյալ կանխատեսումը «կայուն»-ից փոխել է «դրական»-ի՝ հաստատելով երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ սուվերեն վարկային վարկանիշները արտարժույթով եւ ազգային արժույթով՝ «BB-/B» մակարդակում։
«Կանխատեսման «դրական»-ի վերանայումն արտացոլում է մեր գնահատականը տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական եւ անվտանգային դինամիկայի բարելավման հնարավորության վերաբերյալ, մասնավորապես՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ դիվանագիտական ու առեւտրային հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հետագա առաջընթացի առումով։ Մենք նաեւ դրական ենք գնահատում Հայաստանի տնտեսական աճի հեռանկարները։ Կենտրոնական բանկի միջազգային պահուստների ավելի բարձր մակարդակը եւ ճկուն փոխարժեքը պետք է նպաստեն հնարավոր անսպասելի արտաքին ցնցումների չեզոքացմանը։
Ադրբեջանի հետ բանակցություններում առաջընթացը կարող էր կրճատել անվտանգության ոլորտում կարճաժամկետ ռիսկերը, սակայն կայուն խաղաղության համաձայնագրի հեռանկարները դեռեւս կախված են իրավաբանորեն պարտադիր ուժ փաստաթղթի ստորագրումից եւ դրա փաստացի կատարումից», - նշված է S&P Global Ratings-ի զեկույցում։
Ներկայացնում հատվածներ զեկույցից։
«Ճանապարհը բարդ է մնում եւ ժամանակ կպահանջի»
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ բանակցություններն առաջ են ընթանում՝ կրճատելով կարճաժամկետ հեռանկարում հետագա ռազմական սրման հավանականությունը։
2025 թվականի օգոստոսին ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնագիրը կարեւոր քաղաքական ուղեցույց դարձավ՝ նպաստելով անվտանգային իրավիճակի կայունացմանը։ Կարգավորման սկզբնական քայլերը հանգեցրել են տարածաշրջանային կապակցելիության եւ առեւտրի համեստ բարելավումների, իսկ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման զուգահեռ գործընթացն ուղղված է սահմանների բացմանն ու դիվանագիտական կապերի հաստատմանը։
Այդուհանդերձ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման ու վավերացման ճանապարհը մնում է բարդ եւ ժամանակ կպահանջի։ Համաձայնագրի կայունությունը կախված կլինի երկու կողմերի պատրաստակամությունից՝ կայացնելու քաղաքականապես զգայուն որոշումներ, դրանց կատարման մեխանիզմների վստահելիությունից եւ անվտանգության ոլորտի պայմանավորվածություններից։ Չլուծված են մնում սահմանի սահմանազատման պայմանավորվածությունների հաջորդականության ու իրագործման հարցերը, ինչպես նաեւ հստակ սահմանված անվտանգային երաշխիքների բացակայությունը։
Բացի այդ, դեռեւս անհասկանալի է, թե ինչ չափով Ռուսաստանը կաջակցի հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված միջազգային դիվանագիտական ջանքերին՝ գործընթացին, որն առայժմ իրականացվել է առանց իր անմիջական մասնակցության»։
«Ներքաղաքական սահմանափակումները կարող են անորոշության շերտ ավելացնել»
«Հայաստանի ներքաղաքական սահմանափակումները նույնպես կարող են անորոշության լրացուցիչ տարր մտցնել խաղաղության համաձայնագրի շուրջ բանակցություններում։ Իշխանությունները նոր Սահմանադրության վրա են աշխատում. ակնկալվում է, որ նախագիծը պատրաստ կլինի մարտին, իսկ հանրաքվեն նախատեսված է հունիսյան խորհրդարանական ընտրություններից հետո։ Անհասկանալի է մնում, թե արդյո՞ք նախաբանը կպահպահի հղումներ 1990 թ. Անկախության հռչակագրին, որոնք Ադրբեջանը դիտարկում է որպես տարածքային պահանջներ։
Առանց այն էլ սուր ներքաղաքական բեւեռացումն ավելի է խորացել կառավարության եւ Հայ Առաքելական Եկեղեցու հարաբերություններում լարվածության ֆոնին, որն ունի որոշակի հասարակական աջակցություն։ 2024 թ.-ից ի վեր բարձրաստիճան հոգեւորականության մի մասն ակտիվորեն մասնակցում է ընդդիմադիր բողոքներին։ 2025 թ.-ին հակամարտությունը սրվեց. իշխանությունները ձերբակալեցին եկեղեցու հետ կապված մի շարք անձանց՝ նրանց մեղադրելով իշխանությունը զավթելու փորձի մեջ։ Այս ֆոնին առաջիկա սահմանադրական փոփոխությունները եւ արտաքին քաղաքականության բնագավառում բանակցությունները կարող են լուրջ խոչընդոտների հանդիպել»։
«Ռուսաստանից տնտեսական եւ ֆինանսական կախվածությունը դեռ զգալի է»
«Հայաստանի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները վատթարացել են 2023 թ.-ից։ Հարաբերությունները սառեցին նրանից հետո, երբ Ռուսաստանը չմիջամտեց Ադրբեջանի 2023 թ. ռազմական գործողությանը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչը Երեւանին դրդեց կասկածի տակ դնել ռուսական անվտանգային երաշխիքների արժեքը եւ սառեցնել մասնակցությունը անվտանգության ռուսական տարածաշրջանային կառույցներին։
Հայաստանն ավելի դիվերսիֆիկացված արտաքին քաղաքականություն է վարում, սակայն Ռուսաստանի հետ նրա տնտեսական կապերը էական են մնում։ Ռուսաստանին բաժին է հասնում Հայաստանի ընդհանուր արտահանման 36%-ից ավելին, ներմուծման մեկ երրորդը, ֆինանսական մուտքերի կեսը , ներառյալ` աշխատանքային միգրանտների փոխանցումները) եւ երկրի ընդհանուր էներգետիկ կարիքների 60%-ը։ Այս կապերն, ըստ էության, ամրապնդվել են Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժումից հետո, երբ Հայաստանը դարձավ հիմնական ուղղություններից մեկը ռուսաստանյան քաղաքացիների եւ բիզնեսի համար, որոնք ձգտում էին խուսափել ներքաղաքական ռիսկերից եւ միջազգային պատժամիջոցների բացասական հետեւանքներից։
Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի կարողությունը՝ հավասարակշռել Ռուսաստանից քաղաքական հեռավորության ու Ռուսաստանի հետ զգալի տնտեսական կապերի պահպանումը, էական նշանակություն կունենա երկրի միջնաժամկետ տնտեսական հեռանկարների համար՝ հաշվի առնելով Մոսկվայի քաղաքականության հնարավոր անբարենպաստ փոփոխությունները»։
«Կարճաժամկետ կարեւոր թեստ»
«Հունիսին նախատեսված խորհրդարանական ընտրությունները քաղաքական կայունության եւ կուրսի շարունակականության կարճաժամկետ կարեւոր թեստ կդառնան։ Վերջին հարցումները վկայում են, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը դեռ առաջատար են, թեեւ աջակցության մակարդակը նկատելիորեն նվազել է 2021 թ. արտահերթ ընտրությունների ցուցանիշի համեմատ։ Ընդդիմությունը մնում է ծայրահեղ մասնատված. նախկին պաշտոնյաներ, ազգայնական խմբեր, բողոքի շարժումներ եւ եկեղեցու հետ կապված գործիչներ, որոնք դեռ չեն կարողացել համախմբվել լայն համազգային ճանաչում ունեցող մեկ առաջնորդի շուրջ։
Մեր հիմնական սցենարը ենթադրում է հունիսյան ընտրություններից հետո քաղաքական շարունակականության պահպանում. նոր կառավարությունը կշարունակի ջանքեր գործադրել Ադրբեջանի հետ լիարժեք խաղաղության համաձայնագրի ձեռք բերման ուղղությամբ եւ պոպուլիստական նկատառումներից ելնելով չի վերանայի այդ ուղղությամբ ավելի վաղ ստանձնած պարտավորությունները»։

Предстоящие в Армении выборы станут «важным краткосрочным тестом» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Агентство S&P Global Ratings пересмотрело прогноз по Армении со «стабильного» на «позитивный», подтвердив долгосрочные и краткосрочные суверенные кредитные рейтинги в иностранной и национальной валюте на уровне «BB-/B».
«Пересмотр прогноза на «позитивный» отражает нашу оценку потенциала улучшения региональной геополитической и военной обстановки, в частности - дальнейшего прогресса в нормализации дипломатических и торговых отношений между Арменией и Азербайджаном. Мы также позитивно оцениваем перспективы экономического роста Армении. Более высокий уровень международных резервов Центрального банка и гибкий обменный курс должны способствовать нивелированию возможных непредвиденных внешних шоков.
Прогресс в переговорах с Азербайджаном мог бы снизить краткосрочные риски в сфере безопасности, однако перспективы устойчивого мирного соглашения по-прежнему зависят от подписания юридически обязывающего документа и его реального исполнения», - говорится в отчете S&P Global Ratings.
Представляем отрывки из отчета.
«Путь остаётся сложным и потребует времени»
«Мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном продвигаются вперёд, снижая, по нашей оценке, вероятность дальнейшей военной эскалации в краткосрочной перспективе.
Соглашение, достигнутое при посредничестве США в августе 2025 года, стало важным политическим ориентиром, способствовующим стабилизации обстановки в сфере безопасности. Начальные шаги по нормализации привели к скромным улучшениям в области региональной связнсти и торговли, а параллельный процесс нормализации армяно-турецких отношений направлен на открытие границ и установление дипломатических связей.
Вместе с тем, путь к подписанию и ратификации мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном остаётся сложным и потребует времени. Устойчивость соглашения будет зависеть от готовности обеих сторон выполнять чувствительные политические решения, от достоверности механизмов их исполнения и от договорённостей в сфере безопасности. Нерешёнными остаются вопросы последовательности и исполнения договорённостей о делимитации границы, а также отсутствие чётко определённых гарантий безопасности.
Помимо этого, по-прежнему неясно, в какой мере Россия будет поддерживать международные дипломатические усилия по нормализации армяно-азербайджанских отношений - процесс, который до сих пор осуществлялся без её непосредственного участия».
«Внутриполитические ограничения могут привнести дополнительный элемент неопределённости»
«Внутриполитические ограничения в Армении также могут привнести дополнительный элемент неопределённости в ход переговоров по мирному соглашению. Власти работают над новой конституцией: ожидается, что проект будет готов к марту, а референдум запланирован на период после июньских парламентских выборов. При этом остаётся неясным, сохранит ли преамбула ссылки на Декларацию независимости 1990 года - ключевой спорный момент с Азербайджаном, расценивающим подобные отсылки как территориальные претензии.
И без того высокая внутриполитическая поляризация усилилась на фоне напряжённости в отношениях между правительством и Армянской Апостольской церковью, пользующейся определённой общественной поддержкой. Начиная с 2024 года, часть высшего духовенства активно участвует в оппозиционных протестах. В 2025 году конфликт обострился: власти арестовали ряд лиц, связанных с церковью, обвинив их в попытке захвата власти. На этом фоне предстоящие конституционные изменения и деликатные переговоры по внешней политике могут столкнуться с серьёзными препятствиями».
«Экономическая и финансовая зависимость от России по-прежнему значительна»
«Отношения между Арменией и Россией ухудшились с 2023 года, что ознаменовало отход Еревана от многолетней ориентации на Москву как на основного гаранта безопасности. Отношения резко охладели после того, как Россия не вмешалась в ходе азербайджанской военной операции в Нагорном Карабахе в 2023 году, что побудило Ереван публично поставить под сомнение ценность российских гарантий безопасности и заморозить участие в российских региональных структурах безопасности.
Армения всё активнее проводит более диверсифицированную внешнюю политику, однако её экономические связи с Россией остаются весомыми. На долю России приходится свыше 36% всего армянского экспорта, треть импорта, половина финансовых поступлений (включая переводы от трудовых мигрантов) и 60% совокупных потребностей страны в энергоресурсах. Эти связи фактически укрепились после вторжения России в Украину, когда Армения стала одним из ключевых направлений для российских граждан и бизнеса, стремящихся уйти от внутриполитических рисков и негативных последствий международных санкций.
Мы полагаем, что способность Армении балансировать между политическим дистанцированием от России и сохранением значительных экономических связей с ней будет иметь существенное значение для среднесрочных экономических перспектив страны с учётом сохраняющейся уязвимости перед возможными неблагоприятными изменениями в политике Москвы».
«Важный краткосрочный тест»
«Предстоящие парламентские выборы в Армении станут важным краткосрочным тестом на политическую стабильность и преемственность курса. Последние опросы свидетельствуют о том, что премьер-министр Никол Пашинян и его партия «Гражданский договор» по-прежнему лидируют, хотя уровень их поддержки заметно снизился по сравнению с периодом после внеочередных выборов 2021 года. Оппозиция остаётся крайне раздробленной: представители прежних властей, националистические группы, протестные движения и связанные с церковью деятели, которым пока не удалось объединиться вокруг единого лидера с широкой общенациональной поддержкой.
Наш базовый сценарий предполагает сохранение политической преемственности после июньских выборов: новое правительство продолжит усилия по достижению полного мирного соглашения с Азербайджаном и не станет пересматривать принятые ранее в этом направлении обязательства из популистских соображений».