2026թ. փետրվարի 17-ին ԵՄ Խորհուրդը ֆինլանդացի ոստիկան Սատու Կոյվուին նշանակեց Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության (EUMA) նոր ղեկավարի պաշտոնում, որը նա փետրվարի 20-ին՝ փոխարինելով գերմանացի Մարկուս Ռիտերին: Ներկայացնում ենք մի քանի փաստ Սատու Կոյվուի մասին:
EUMA-ն Հայաստանում տեղակայվել է 2023 թվականին փետրվարին՝ ունենալով 100 դիտորդ: 2023 թվականի դեկտեմբերին Եվրամիության արտաքին գործերի նախարարները որոշում էին կայացրել առաքելության կազմն ընդլայնել մինչեւ 209 դիտորդ: Ավելի ուշ առաքելությանը միացել էր նաեւ Կանադայի ներկայացուցիչը, ինչին ի պատասխան պաշտոնական Մոսկվայի եւ Բաքվի ներկայացուցչներն հայտարարել էին, որ EUMA-ն «վերածվում է ՆԱՏՕ առաքելության»:
2025թ. հունվարի 30-ին ԵՄ որոշեց EUMA-ի մանդատը երկարացնել երկու տարով՝ մինչեւ 2027թ. փետրվարի 19-ը:
1. Որքա՞ն ժամանակ է Սատու Կոյվուն աշխատում Ֆինլանդիայի ոստիկանությունում:
Սատու Կոյվուն ավագ սպա է՝ ազգային եւ միջազգային ավելի քան 35-ամյա փորձով: Մինչեւ Հայաստանում ԵՄ առաքելության ղեկավարի պաշտոն ստանձնելը նա Ֆինլանդիայի ազգային ոստիկանական վարչության մարդկային ռեսուրսների ղեկավարն էր:
Այս պաշտոնում նա գերատեսչության հանրային դեմքն էր եւ մեկնաբանություններ էր անում զգայուն հարցերի շուրջ: Մասնավորապես, նա ընդունել էր, որ վերջին տարիներին ոստիկանների շրջանում ինքնասպանությունների թվի աճը լուրջ մտահոգություն է առաջացնում:
2. Ի՞նչ միջազգային փորձ ունի Սատու Կոյվուն:
Նա ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել ՄԱԿ-ի եւ ԵՄ առաքելություններում՝ Պաղեստինյան տարածքներում, Ռուանդայում, Նամիբիայում եւ Կիպրոսում:
3. Ի՞նչ աշխատանք է կատարել Սատու Կոյվուն Կիպրոսում:
Կոյվուն ծառայել է որպես ոստիկանության ավագ խորհրդական UNFICYP-ում՝ Կիպրոսում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերում, որտեղ կատարել է ՄԱԿ-ի ոստիկանական բաղադրիչի պետի պարտականությունները՝ ղեկավարելով առաքելության 69 միջազգային ոստիկաններին:
Սատու ԿոյվունԼուսանկարը` UNFICYP
Նրա պատասխանատվության գոտին կղզու հունական եւ թուրքական հատվածների միջեւ գտնվող բուֆերային գոտին էր: Սատու Կոյվուն ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ոստիկանությունում ղեկավար պաշտոն զբաղեցրած առաջին ֆինլանդացին էր:
4. Ի՞նչ է ասել Սատու Կոյվուն կանանց դերի մասին:
Սատու Կոյվուն ասել է, որ որպես ղեկավար իր պարտքն է համարում ճիշտ ուղղություն սահմանել՝ հավատարմություն դրսեւորելով գենդերային հավասարակշռության հանդեպ եւ արժեքները վերածելով կոնկրետ գործողությունների:
Միջազգային միջավայրում կանանց հանդեպ երբեմն դրսեւորվող թերահավատության մասին խոսելիս նա նշել է.
«Թերահավատությունը փարատվում է, երբ մարդիկ տեսնում են մեզ գործողության մեջ»:
5. Ո՞րն է Սատու Կոյվուի մոտեցումը հակամարտությունների կանխարգելման հարցում:
Նա վստահ է, որ տեղում հակամարտությունները կանխելու համար անհրաժեշտ է ուշադիր լինել անգամ աննշան թվացող դեպքերում.
«Օրինակ, կրակի դադարեցման գծին չափից մոտ եկած ֆերմերը կարող է մի իրավիճակ հրահրել, որում շուտով կներգրավվեն մամուլն ու քաղաքական գործիչները»:

17 февраля Совет ЕС назначил финскую полицейскую Сату Койву новой главой Миссии Европейского союза в Армении (EUMA). Она приступит к исполнению обязанностей 20 февраля 2026 года, сменив на этом посту представителя Германии Маркуса Риттера. Представляем некоторые факты о Сату Койву.
Миссия EUMA из 100 наблюдателей была развернута в Армении в феврале 2023 года. В декабре 2023 года министры иностранных дел ЕС приняли решение о расширении состава миссии до 209 наблюдателей. Позднее к миссии присоединился представитель Канады, в ответ на что представители Москвы и Баку заявляли, что EUMA «превращается в миссию НАТО».
Главный офис EUMA расположен в Ехегнадзоре, миссия также имеет 6 станций в Джермуке, Ехегнадзоре, Мартуни, Капане, Горисе и Иджеване.
30 января 2025 года ЕС принял решение продлить мандат EUMA до 19 февраля 2027 года.
1.    Как давно Сату Койву работает в полиции Финляндии?
Сату Койву - старший офицер с более чем 35-летним национальным и международным опытом. До назначения на пост главы миссии ЕС в Армении она была руководителем человеческих ресурсов в Национальном полицейском управлении Финляндии.
В этой роли она была публичным лицом ведомства и делала комментарии по деликатным вопросам. В частности, она публично признавала, что суициды среди сотрудников полиции в последние годы вызывают серьёзную обеспокоенность.
2.    Каким международным опытом обладает Сату Койву?
Она занимала руководящие должности в миссиях ООН и ЕС на Палестинских территориях, в Руанде, Намибии и на Кипре.
3.    Чем занималась Сату Койву на Кипре?
Койву служила старшим советником полиции в ВСООНК - Вооружённых силах ООН по поддержанию мира на Кипре, где исполняла обязанности начальника полицейского компонента ООН и руководила 69 международными сотрудниками полиции миссии.
Сату Койву Сату Койву
Фото: UNFICYP
Зоной её ответственности была Буферная зона между греческой и турецкой частями острова. Сату Койво стала первым гражданином Финляндии, занявшей руководящую должность в миротворческой полиции ООН.
4.    Что говорила Сату Койву о роли женщин?
Сату Койву говорила, что считает своей обязанностью как руководителя задавать правильный тон, демонстрируя приверженность гендерному балансу и претворяя ценности в конкретные действия. Говоря о скептицизме, с которым порой сталкиваются женщины на руководящих должностях в международной среде, она отмечала:
«Скептицизм рассеивается, когда люди видят нас в деле».
5.    Каков подход Сату Койву к предотвращению конфликтов?
Она считает, что для предотвращения конфликтов на местах следует предотвращять даже самые незначительные провокации:
«Например, фермер, слишком близко подошедший к линии прекращения огня, может спровоцировать ситуацию, в которую вскоре окажутся вовлечены СМИ и политики».