«Աշխարհի ծայրագավառից Հայաստանը տեղափոխվում է աշխարհի կենտրոն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, ոչ «աշխարհաքաղաքական բարենպաստ միջավայրի պայմաններում, երբեմն նույնիսկ մեր կամքից չկախված, մենք ստացել ենք պետականություն»:
Կառավարությունից հայտնում են, որ այդ մասին նա ասել է «Երիտասարդությունը՝ հանուն Հայաստանի գիտահեն ապագայի» միջոցառման մասնակիցների հետ հանդիպմանը։
«Իմ կարծիքով, վերջին տարիների մեր բոլոր քաղաքականությունները և որոշումները, ես կարող եմ նույնիսկ կոնկրետ թիվ ասել՝ 2024 թվականից սկսած մեր բոլոր որոշումները, որոնք մենք կայացրել ենք, կամ գուցե դրանից առաջ, քայլ-քայլ, դրանք բոլորն ուղիղ ձևով կապված են մեր պատմությունից քաղած դասերի հետ», - ասել է նա:
«Ցիկլը, որի մասին ես խոսում եմ, հետևյալն է՝ աշխարհաքաղաքական բարենպաստ միջավայրի պայմաններում, երբեմն նույնիսկ մեր կամքից չկախված, մենք ստացել ենք պետականություն, աշխարհաքաղաքական կոնյունկտուրան է այդպես եղել: Հետո աշխարհաքաղաքական կոնյունկտուրան փոխվել է, ու մենք, նորից անկախ մեր կամքից, կորցրել ենք պետությունը: Հիմա ո՞րն է այսօրվա իրավիճակը։ Այսօրվա իրավիճակն այն է, որ մենք այդ ցիկլն անցանք»,– ասել է վարչապետը։
«Մենք այդ ցիկլի մեջ էինք՝ պետք է կորցնե՞նք, թե չկորցնենք, արդեն հասունացել էր, եկել էր այն պահը, որ պատմական այդ ցիկլի կուլմինացիային էինք հասել 2020 թվականին, 2021 թվականին, 2022 թվականին, 2023 թվականին և այնուամենայնիվ՝ 2024 թվականին հանգուցալուծումը տեղի ունեցավ։ Տեղի ունեցավ պատմական ցիկլի փոփոխություն՝ այն, որ մենք այն պահին, երբ պետք է կորցնեինք մեր պետությունը, մենք չկորցրինք մեր պետությունը։ Ընդ որում, ես ձեզ ուզում եմ ասել, որ այդտեղ կան նույնիսկ կոնկրետ ամիսներ, ամսաթվեր, իրադարձություններ, եթե դա ձեզ հետաքրքրի, ես նույնիսկ դրանով կարող եմ կիսվել: Ինչպես առիթ ունեցել եմ ասելու, հիմա բոլորովին ուրիշ բան է տեղի ունենում Հայաստանի Հանրապետության հետ. զոհերի և զոհողությունների գնով մենք հասել ենք մի կետի, որ Հայաստանը հենց այսօր՝ 2026 թվականի փետրվարի 12-ին, երեկ էլ, երեկ չէ առաջին օրն էլ ու վաղը, մյուս օրն էլ է այդպես լինելու, աշխարհի ծայրագավառից, ընդ որում ֆիզիկապես ոչ մի տեղ չտեղափոխվելով, տեղափոխվում է դեպի աշխարհի կենտրոն: Եվ սա ամենակարևոր նորությունն է, որ ես ուրախ եմ ձեզ հայտնել»,– նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said, "In a favorable geopolitical environment, sometimes regardless of our will, we gained statehood.”
The government press office reported that he made the statement during a meeting with participants of the “Youth for the Science-Based Future of Armenia” event.
“In my view, all of our policies and decisions in recent years – I can even cite a specific timeframe: all the decisions we have made since 2024, and perhaps even earlier – are directly connected, step by step, to the lessons we have learned from our history,” he said.
“The cycle I am referring to is the following: in a favorable geopolitical environment, sometimes regardless of our will, we gained statehood because the geopolitical situation allowed it. Then the geopolitical situation changed, and once again, regardless of our will, we lost the state. What is the situation today? Today, we have passed through that cycle,” the Prime Minister noted.
“We were within that cycle – whether we would lose or not lose the state. The moment had matured; we reached the culmination of that historical cycle in 2020, 2021, 2022, and 2023, and yet in 2024 a resolution occurred. A shift took place in that historical cycle: at the very moment when we were supposed to lose our state, we did not. By the way, there are even specific months, dates and events related to this – if you are interested, I can share them. As I have had the opportunity to say before, something entirely different is now happening with the Republic of Armenia. At the cost of victims and sacrifices, we have reached a point where Armenia – today, February 12, 2026, yesterday, the day before, tomorrow, and the day after – remains the same, yet without physically moving anywhere, is shifting from the periphery of the world to its center. This is the most important news I am pleased to share with you,” Nikol Pashinyan said.