«Աշխարհի ծայրագավառից Հայաստանը տեղափոխվում է աշխարհի կենտրոն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, ոչ «աշխարհաքաղաքական բարենպաստ միջավայրի պայմաններում, երբեմն նույնիսկ մեր կամքից չկախված, մենք ստացել ենք պետականություն»:
Կառավարությունից հայտնում են, որ այդ մասին նա ասել է «Երիտասարդությունը՝ հանուն Հայաստանի գիտահեն ապագայի» միջոցառման մասնակիցների հետ հանդիպմանը։
«Իմ կարծիքով, վերջին տարիների մեր բոլոր քաղաքականությունները և որոշումները, ես կարող եմ նույնիսկ կոնկրետ թիվ ասել՝ 2024 թվականից սկսած մեր բոլոր որոշումները, որոնք մենք կայացրել ենք, կամ գուցե դրանից առաջ, քայլ-քայլ, դրանք բոլորն ուղիղ ձևով կապված են մեր պատմությունից քաղած դասերի հետ», - ասել է նա:
«Ցիկլը, որի մասին ես խոսում եմ, հետևյալն է՝ աշխարհաքաղաքական բարենպաստ միջավայրի պայմաններում, երբեմն նույնիսկ մեր կամքից չկախված, մենք ստացել ենք պետականություն, աշխարհաքաղաքական կոնյունկտուրան է այդպես եղել: Հետո աշխարհաքաղաքական կոնյունկտուրան փոխվել է, ու մենք, նորից անկախ մեր կամքից, կորցրել ենք պետությունը: Հիմա ո՞րն է այսօրվա իրավիճակը։ Այսօրվա իրավիճակն այն է, որ մենք այդ ցիկլն անցանք»,– ասել է վարչապետը։
«Մենք այդ ցիկլի մեջ էինք՝ պետք է կորցնե՞նք, թե չկորցնենք, արդեն հասունացել էր, եկել էր այն պահը, որ պատմական այդ ցիկլի կուլմինացիային էինք հասել 2020 թվականին, 2021 թվականին, 2022 թվականին, 2023 թվականին և այնուամենայնիվ՝ 2024 թվականին հանգուցալուծումը տեղի ունեցավ։ Տեղի ունեցավ պատմական ցիկլի փոփոխություն՝ այն, որ մենք այն պահին, երբ պետք է կորցնեինք մեր պետությունը, մենք չկորցրինք մեր պետությունը։ Ընդ որում, ես ձեզ ուզում եմ ասել, որ այդտեղ կան նույնիսկ կոնկրետ ամիսներ, ամսաթվեր, իրադարձություններ, եթե դա ձեզ հետաքրքրի, ես նույնիսկ դրանով կարող եմ կիսվել: Ինչպես առիթ ունեցել եմ ասելու, հիմա բոլորովին ուրիշ բան է տեղի ունենում Հայաստանի Հանրապետության հետ. զոհերի և զոհողությունների գնով մենք հասել ենք մի կետի, որ Հայաստանը հենց այսօր՝ 2026 թվականի փետրվարի 12-ին, երեկ էլ, երեկ չէ առաջին օրն էլ ու վաղը, մյուս օրն էլ է այդպես լինելու, աշխարհի ծայրագավառից, ընդ որում ֆիզիկապես ոչ մի տեղ չտեղափոխվելով, տեղափոխվում է դեպի աշխարհի կենտրոն: Եվ սա ամենակարևոր նորությունն է, որ ես ուրախ եմ ձեզ հայտնել»,– նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян: «Из периферии Армения перемещается в центр мира» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «в условиях благоприятной геополитической среды, порой даже независимо от нашей воли, мы получили государственность».
Пресс-служба правительства сообщила, что Пашинян сказал об этом на встрече с участниками мероприятия «Молодежь - ради наукоемкого будущего Армении».
«Вся наша политика и решения последних лет (я могу назвать даже конкретную дату: все наши решения, принятые начиная с 2024 года, а возможно и ранее) шаг за шагом напрямую связаны с уроками, извлеченными из нашей истории», - отметил он.
«Цикл, о котором я говорю, следующий: в условиях благоприятной геополитической среды, иногда даже независимо от нашей воли, мы получали государственность - такова была геополитическая конъюнктура. Затем геополитическая конъюнктура менялась, и мы, вновь независимо от нашей воли, теряли государство. Какова ситуация сегодня? Сегодняшняя ситуация такова, что мы прошли этот цикл», - сказал премьер-министр.
«Мы находились в цикле «потеряем или нет?». Наступил момент, когда мы достигли кульминации этого исторического цикла в 2020, 2021, 2022, 2023 годах и, тем не менее, в 2024 году произошла развязка. Произошла смена исторического цикла: в тот момент, когда мы должны были потерять наше государство, мы его не потеряли. Причем я хочу вам сказать, что здесь есть даже конкретные месяцы, даты, события - если вам будет интересно, я могу этим поделиться. Как я уже имел повод заявить, сейчас с Республикой Армения происходит нечто совершенно иное: ценой жертв и лишений мы достигли точки, когда Армения именно сегодня - 12 февраля 2026 года, как вчера и позавчера, и так же будет завтра и послезавтра - из периферии перемещается в центр мира. И это самая важная новость, которую я рад вам сообщить»,- подчеркнул Пашинян.