Ռոբերտ Քոչարյան. Հնարավոր է 3-4 խոշոր ընդդիմադիր դաշինք ձեւավորել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր հանդիպել է լրագրողներին ու անդրադարձել է ՀՀ ներքաղաքական իրավիճակին եւ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին, TRIPP-ի ծրագրին ու այլ հարցերի:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է հատվածներ ճեպազրույցից։
Ներքաղաքական իրավիճակը լավատեսական է
Մենք ներքաղաքական առումով ունենք ունիկալ իրավիճակ։ Չեմ հիշում ՀՀ պատմության մեջ որեւէ ընտրություն, որտեղ նախընտրական պայքարի ժամանակ հարցեր լինեին հետեւյալ բովանդակությամբ՝ Արարա՞տ, թե՞ Արագած։ Երբեք խոսք չի եղել ազգային ինքնությունը պահպանելու մասին, եկեղեցու միասնությունը պաշտպանելու մասին։
Վիճակն իսկապես ունիկալ է։ Ամբողջ ընդդիմադիր դաշտում ֆունդամենտալ հարցերի շուրջ տարբեր բեւեռներում գտնվող, տարբեր հայացքներ ունեցող լավ կամ վատ մարդկանց մոտ խոսույթը գրեթե նույնն է։ Սա նշանակում է՝ կա բավական լուրջ դաշտ համագործակցության համար, նաեւ թեզերի սինքրոնիզացման համար։ Սա բացառիկ իրավիճակ է։ Սա եւս մի հանգամանք է, որը հնարավորություն է տալիս եւ ավելի մեծ լավատեսություն է հաղորդում այն հանգամանքին, որ հնարավոր է ձեւավորել խոշոր նախընտրական դաշինքներ:
Եթե սոցհարցումը ցույց տա, որ ես եմ ամենից շատ ձայներ բերողը, ուրեմն՝ ես եմ, ուրախ կլինեմ, որ դա ես չլինեմ՝ մեծ բեռից կազատվեմ: Հիմա ընտրություններում  8-10 քաղաքական ուժի կամ դաշինքի մասնակցության հնարավորություն կա, ու ընդդիմադիր դաշտը կարող է գնալ ընտրությունների 3 կամ առավելագույնը 4 խոշոր բլոկով: Իմ տպավորությամբ՝ այս ընտրությունների ժամանակ պատկերն ավելի բարենպաստ է լինելու ընդդիմության համար:
TRIPP-ը հայ-ամերիկյան պրոյեկտ՝ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի համար
TRIPP-ը հայ-ամերիկյան պրոյեկտ է՝ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի համար։ Հայկական շահն այստեղ չի երեւում: Հայաստանը կիսակողմ է՝ 25 տոկոսով: TRIPP-ը դառնալու է Հայաստանի ամենամեծ անվտանգային սպառնալիքը։ Տրանզիտային ուղիները ունեն երկու գործոն։ Առաջինն աշխարհաքաղաքական կշիռ է հաղորդում նրան, ով վերահսկողություն տակ է պահում տարածքը եւ երկրորդը՝ տնտեսական գործոնն է։
ԱՄՆ-ն առաջ է տանելու այս ծրագիրը, բայց իր տնտեսական շահը չեմ տեսնում, միակ բացատրության անունն Իրան է։ Նրանք ուզում են Իրանը վերցնել հսկողության տակ։ Այսպիսով` Հայաստանն իրեն դնում է աշխարհաքաղաքական խոշոր շահերի բախման կետում։
Այս ծրագիրը կարող է Հայաստանին հանել այդ բախման կետից, եթե ընդլայնվի ու բոլոր խաղացողները շահառուներ դառնան, օրինակ` Չինաստանը կամ Ռուսաստանը:
Ադրբեջանական բենզինը՝ քարոզչական բենզին
Ադրբեջանից Հայաստան ներմուծված բենզինը չի նվազեցրել ՀՀ-ում բենզինի գինը։ Իմ նախագահության օրոք Հայաստանում բենզինի պահանջարկը տարեկան 250-300 հազար տոննա էր։ Հիմա թվերը փոխվել են, բայց քանի՞ տոննա է բերվել Ադրբեջանից, այս թիվը պահանջարկի մեկ տոկոսն էլ չի կազմում ու չի կարող գնային ազդեցություն ունենալ Հայաստանի շուկայի վրա։ Զրո ազդեցություն է: Զուտ քարոզչական բենզին է:
ՀՀ-ում բենզինի գինը որոշակիորեն նվազել է, քանի որ համաշխարհային շուկայում նավթի գինն է ընկել։ Ադրբեջանը չունի բենզինի այնքան ծավալ, որ կարողանա լայն արտահանում իրականացնել։ Ադրբեջանն ունի մեկ նավթավերամշակման գործարան, ինչը հազիվ է բավարարում ներքին պահանջարկը։ Անցած տարիներին Ռուսաստանից Ադրբեջանը 120 հազար տոննա «պրեմիում» կարգի բենզին է ներկրել։ Հարց է առաջանում՝ Հայաստան եկած բենզինն ադրբեջանակա՞ն է, թե՞ ռուսական։

Роберт Кочарян: Возможно формирование 3-4 крупных оппозиционных блоков - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Второй президент Армении Роберт Кочарян встретился сегодня с журналистами и затронул вопросы внутриполитической ситуации, предстоящих парламентских выборов, проекта TRIPP.
Медиамакс представляет фрагменты пресс-конференции.
Внутриполитическая ситуация внушает оптимизм
«У нас сложилась уникальная ситуация. Я не припомню в истории Армении выборов, где в ходе предвыборной борьбы поднимались бы вопросы такого содержания: Арарат или Арагац? Никогда речь не шла о сохранении национальной идентичности или о защите единства церкви.
Ситуация действительно уникальная. Существует достаточно серьезное поле для сотрудничества и синхронизации тезисов.
Если социологический опрос покажет, что именно я обеспечиваю наибольшее количество голосов, значит, это буду я. Буду рад, если это буду не я - так я освобожусь от тяжкого бремени. Сейчас существует вероятность участия в выборах 8-10 политических сил или альянсов, и оппозиционное поле может пойти на выборы в составе 3 или, максимум, 4 крупных блоков. По моему впечатлению, картина на этих выборах будет более благоприятной для оппозиции.
TRIPP - армяно-американский проект для Азербайджана и Турции
TRIPP - это армяно-американский проект для Азербайджана и Турции. Армянский интерес здесь не просматривается. Армения является здесь «полустороной» - на 25 процентов.
TRIPP станет самой большой угрозой безопасности Армении. Транзитные пути имеют два фактора. Первый придает геополитический вес тому, кто удерживает контроль над территорией, а второй - экономический фактор.
США будут продвигать эту программу, но я не вижу их экономического интереса; единственное объяснение - это Иран. Они хотят взять Иран под контроль. Таким образом, Армения ставит себя в точку столкновения крупных геополитических интересов.
Эта программа может вывести Армению из этой точки, если будет расширена и бенефициарами станут все игроки, в частности, Китай и Россия.
Азербайджанский бензин - пропагандистский бензин
Импортированный из Азербайджана в Армению бензин не привел к снижению цены на топливо в Армении. Во времена моего президентства спрос на бензин в Армении составлял 250–300 тысяч тонн в год. Сейчас цифры изменились, но сколько тонн было завезено из Азербайджана? Эта цифра не составляет и 1 процента от спроса и не может оказать влияния на цены. Влияние нулевое. Это чисто «пропагандистский бензин».
Цена на бензин в Армении определенным образом снизилась, так как упала цена на нефть на мировом рынке. У Азербайджана нет таких объемов бензина, чтобы осуществлять широкий экспорт. У Азербайджана есть один нефтеперерабатывающий завод, который едва удовлетворяет внутренний спрос. В прошлые годы Азербайджан импортировал из России 120 тысяч тонн бензина класса «премиум». Возникает вопрос: бензин, поступивший в Армению, - азербайджанский или российский?».