Արմեն Սարգսյան. «Կան ժամանակներ, երբ ավելի լավ է չխոսել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ իր համար ամենադժվարը Հայաստանի քաղաքականության մասին լռելն է:
Այդ մասին նա ասել է AGBU Magazine ամսագրում հրապարակված «Պարտքն ու ճակատագիրը. Գիտության հանճարից մինչեւ պետության ղեկավար՝ Արմեն Սարգսյանի բազմաթիվ կյանքերը» հոդվածում:
«Դա կանոն է, եթե մտածում ես պետական ծառայության եւ քո երկրին ծառայելու մասին: Կան ժամանակներ, երբ ավելի լավ է չխոսել: Նախագահ եւ վարչապետ եղած ժամանակ արել եմ այն, ինչ կարող էի: Հիմա խոսելը մեծ օգուտ չի բերի, եթե, իհարկե, ինձ չեն խնդրում, որ խոսեմ». – ասել է Հայաստանի նախկին նախագահը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2025 թվականի հունիսին Հայաստանի նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանն հայտարարել էր, որ դեմ էր 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխություններին:
Նախկին նախագահի այս խոսքերը մեջբերել էր Daily Bruin պարբերականը՝ Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) Բարքլ կենտրոնում Արմեն Սարգսյանի կարդացած դասախոսության մասին պատմող հոդվածում:
Արմեն Սարգսյանն ասել էր, որ ընդդիմանում էր 2015 թվականի փոփոխություններին, քանի որ «Սահմանադրությունը հիմնականում գրվել էր գերմանացի խորհրդատուների կողմից»: Նա նշել էր, որ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ առկա տարբերությունների պարագայում խորհրդարանական կառավարման համակարգը հարմար չէր Հայաստանի համար:
«Բոլորի համար նույն կաղապարը չի կարող հարմար լինել։ Յուրաքանչյուրն ունի իր պատմությունը, իր մշակույթը, իր ինքնությունը։ Հայերը գերմանացիներ չեն», - ասել էր Արմեն Սարգսյանը:
Արմեն Սարգսյանը ՀՀ նախագահի թեկնածու էր դարձել եւ հետագայում ստանձնել էր այդ պաշտոնը սահմանադրական փոփոխությունները նախաձեռնած Սերժ Սարգսյանի հրավերով, որը դրանց արդյունքում նախագահական երկու ժամկետներից հետո ստանձնելու էր վարչապետի պաշտոնը:
2018 թվականի մարտի 2-ին Արմեն Սարգսյանը Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանն ասել էր.
«Շատ գնահատելի է վերջին տարիների ընթացքում Ձեր տեսլականը եւ փոփոխությունները, որոնք կատարվում են մեր հայրենիքում՝ անցումը դեպի նոր՝ խորհրդարանական կառավարման հանրապետության, որը նոր դռներ է բացում ժողովրդավարության ամրապնդման համար»:

Armen Sarkissian: “There are times when it’s better not to talk” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Former President of Armenia Armen Sarkissian said that the hardest part is staying silent about Armenian politics.
He said this in the article “Duty and Destiny: From Science Genius to Head of State, the Many Lives of Armen Sarkissian” published in AGBU Magazine.
“That’s the one rule when you think of civil service and serving your country. There are times when it’s better not to talk. I had my time as president and prime minister, I did what I could. Talking now is not going to help much – unless I am asked to talk,” the former president said.
Mediamax reminds that former Armenian President Armen Sarkissian said he opposed the 2015 constitutional amendments.
These words of the former president were quoted by the Daily Bruin in an article about a lecture given by Sarkissian at the UCLA Burkle Center.
Armen Sarkissian said he opposed the 2015 amendments because “the Constitution was written primarily by German consultants.” He noted that given the differences between Armenia and Germany, the parliamentary system of government was ill-suited for Armenia.
“You cannot have a mold for everybody. Each of us has our history, our culture, our identity. Armenians are not Germans,” said Sarkissian.
Armen Sarkissian became a candidate for the presidency of the Republic of Armenia and later assumed that position at the invitation of Serzh Sargsyan, who had initiated the constitutional amendments as a result of which he would assume the position of Prime Minister after serving two presidential terms.
On March 2, 2018, during a meeting with Serzh Sargsyan Armen Sarkissian said:
“Your vision and the changes that have been taking place in our homeland over the past few years are highly commendable – the transition to a new republic with a parliamentary system of governance, which opens new opportunities for strengthening democracy.”