Արմեն Սարգսյան. «Կան ժամանակներ, երբ ավելի լավ է չխոսել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ իր համար ամենադժվարը Հայաստանի քաղաքականության մասին լռելն է:
Այդ մասին նա ասել է AGBU Magazine ամսագրում հրապարակված «Պարտքն ու ճակատագիրը. Գիտության հանճարից մինչեւ պետության ղեկավար՝ Արմեն Սարգսյանի բազմաթիվ կյանքերը» հոդվածում:
«Դա կանոն է, եթե մտածում ես պետական ծառայության եւ քո երկրին ծառայելու մասին: Կան ժամանակներ, երբ ավելի լավ է չխոսել: Նախագահ եւ վարչապետ եղած ժամանակ արել եմ այն, ինչ կարող էի: Հիմա խոսելը մեծ օգուտ չի բերի, եթե, իհարկե, ինձ չեն խնդրում, որ խոսեմ». – ասել է Հայաստանի նախկին նախագահը:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2025 թվականի հունիսին Հայաստանի նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանն հայտարարել էր, որ դեմ էր 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխություններին:
Նախկին նախագահի այս խոսքերը մեջբերել էր Daily Bruin պարբերականը՝ Կալիֆորնիայի համալսարանի (UCLA) Բարքլ կենտրոնում Արմեն Սարգսյանի կարդացած դասախոսության մասին պատմող հոդվածում:
Արմեն Սարգսյանն ասել էր, որ ընդդիմանում էր 2015 թվականի փոփոխություններին, քանի որ «Սահմանադրությունը հիմնականում գրվել էր գերմանացի խորհրդատուների կողմից»: Նա նշել էր, որ Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ առկա տարբերությունների պարագայում խորհրդարանական կառավարման համակարգը հարմար չէր Հայաստանի համար:
«Բոլորի համար նույն կաղապարը չի կարող հարմար լինել։ Յուրաքանչյուրն ունի իր պատմությունը, իր մշակույթը, իր ինքնությունը։ Հայերը գերմանացիներ չեն», - ասել էր Արմեն Սարգսյանը:
Արմեն Սարգսյանը ՀՀ նախագահի թեկնածու էր դարձել եւ հետագայում ստանձնել էր այդ պաշտոնը սահմանադրական փոփոխությունները նախաձեռնած Սերժ Սարգսյանի հրավերով, որը դրանց արդյունքում նախագահական երկու ժամկետներից հետո ստանձնելու էր վարչապետի պաշտոնը:
2018 թվականի մարտի 2-ին Արմեն Սարգսյանը Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանն ասել էր.
«Շատ գնահատելի է վերջին տարիների ընթացքում Ձեր տեսլականը եւ փոփոխությունները, որոնք կատարվում են մեր հայրենիքում՝ անցումը դեպի նոր՝ խորհրդարանական կառավարման հանրապետության, որը նոր դռներ է բացում ժողովրդավարության ամրապնդման համար»:

Армен Саркисян: «Есть времена, когда лучше молчать» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший президент Армении Армен Саргсян заявил, что самое трудное для него - молчание о политике Армении.
Об этом он говорит в статье «Долг и судьба: от гения науки до главы государства -многочисленные жизни Армена Саркисяна», опубликованной в журнале AGBU Magazine.
«Это правило, если ты думаешь о государственной службе и служении своей стране. Есть времена, когда лучше молчать. В бытность президентом и премьер-министром я делал все, что мог. Сейчас от разговоров большой пользы не будет, если, конечно, меня не попросят высказаться», - сказал бывший президент Армении.
Медиамакс напоминает, что в июне 2025 года бывший президент Армении Армен Саркисян заявил, что был против конституционных изменений 2015 года. Эти слова бывшего президента цитировало издание Daily Bruin в статье, рассказывающей о лекции, прочитанной Арменом Саргсяном в Центре Баркл (Burkle Center) Калифорнийского университета (UCLA).
Армен Саргсян говорил, что был против изменений 2015 года, так как «Конституция была в основном написана немецкими консультантами». Он отметил, что, учитывая существующие различия между Арменией и Германией, парламентская система управления не подходила для Армении.
«Один и тот же шаблон не может подходить всем. У каждого своя история, своя культура, своя идентичность. Армяне - не немцы», - говорил бывший президент.
Армен Саргсян стал кандидатом в президенты Армении и в дальнейшем вступил в эту должность по приглашению инициировавшего конституционные изменения Сержа Саргсяна, который после двух президентских сроков должен был занять пост премьер-министра.
2 марта 2018 года на встрече с Сержем Саргсяном Армен Саргсян говорил: «Весьма ценны Ваше видение последних лет и изменения, которые происходят на нашей родине - переход к новой республике с парламентским правлением, который открывает новые двери для укрепления демократии».