Մարկեդոնով. Խոսքը հայկական ինքնության համակարգային վերափոխման մասին է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի քաղաքագետ, «Միջազգային վերլուծություն» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սերգեյ Մարկեդոնովի կարծիքով, հունիսին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները «զուտ ներքաղաքական իրադարձություն չեն լինելու»։
«Դրանք առաջինը կլինեն Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար կորստից եւ նրա հայաթափումից հետո։ Դրանք տեղի կունենան Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգության լայնածավալ վերափոխումների ֆոնին, որոնք լավ չեն տեղավորվում «Ռուսաստան vs. Արեւմուտք» ծանոթ դիխոտոմիայի մեջ», - գրում է Մարկեդոնովը։
«Նախկինում մենք հետխորհրդային պետություններում քարոզարշավները դիտարկում էինք որպես անվերջ սերիալ, որը պատմում է Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի մրցակցության մասին՝ ազդեցության համար։ Սակայն հիմա տեսնում ենք այլ հետաքրքիր գործոններ։ Վերցնենք, օրինակ, Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի վերջերս արած անկեղծ խոստովանությունը.
«Հունիսի սկզբին Հայաստանում կայանալու են ընտրություններ։ Դա կարեւոր փուլ է լինելու։ Այժմ մենք տեսնում ենք, որ հարցումների համաձայն՝ պարոն Փաշինյանը առաջատարն է։ Եվ մենք իսկապես աջակցում ենք նրա կառուցողական դերին...»։
Այսպիսով, Անկարան հստակորեն ազդարարում է իր նախասիրությունների մասին։ Կարծում եմ, Բաքուն պատրաստ է լիովին համաձայնվել այս գնահատականի հետ», - նշում է ռուսաստանցի փորձագետը։
Միեւնույն ժամանակ, նկատում է նա, որ չնայած շատերը Փաշինյանին ընկալում են որպես «թյուրքական տանդեմի կարծիքների եւ շահերի փոխանցող», «վարչապետն ինքն է մեղադրում է իր հակառակորդներին (նաեւ Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսին) իր երկրի դեմ «հիբրիդային պատերազմ» վարելու մեջ»։
Սերգեյ Մարկեդոնովը նշում է, որ «իրականում ամեն ինչ շատ ավելի բարդ է» եւ շարունակում է.
«Հայաստանում ծավալվում է ազգային-պետական նախագիծը «վերագործարկելու» հավակնոտ փորձ։ Իրականում, խոսքը հայկական ինքնության համակարգային վերափոխման մասին է։ Քաղաքացիներին առաջարկում են աջակցել ոչ միայն Նիկոլ Փաշինյան անունով մարդուն, այլեւ «Իրական Հայաստան» կոչվող նախագծին, որը արմատապես խզում է անցյալի պատմական ավանդույթներն ու խորհրդանիշները՝ առաջարկելով թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին կոորդինատների նոր համակարգ։ Արդյո՞ք դա նշանակում է, որ դա ընդմիշտ եւ անդառնալիորեն կփոխի այս երկիրը։ Հնարավոր են տարբերակներ, սակայն պատմությունը գծային չի զարգանում. նայեք հարեւան Վրաստանին։ Սակայն դա բոլորովին այլ պատմություն է»։

Сергей Маркедонов: Речь идет о системной трансформации армянской идентичности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Российский политолог, главный редактор журнала «Международная аналитика» Сергей Маркедонов считает, что предстоящие в июне в Армении парламентские выборы «не будут исключительно внутриполитическим событием».
«Выборы станут первой общенациональной кампанией после полной утраты Нагорного Карабаха и его деарменизации. Они пройдут в условиях масштабных трансформаций региональной безопасности Южного Кавказа, которые плохо вписываются в привычную дихотомию «Россия vs.Запад»», - пишет Маркедонов.
«Раньше мы рассматривали кампании в постсоветских государствах как вечный сериал, повествующий о конкуренции России и Запада за влияние. Но сейчас мы видим и другие интересные вводные. Взять хотя бы недавние откровенные признания главы МИД Турции Хакана Фидана:
«В начале июня в Армении предстоят выборы. Это будет важный этап. В настоящее время мы видим, что, согласно опросам, г-н Пашинян лидирует. И мы действительно поддерживаем его конструктивную роль…».
Анкара, таким образом, четко сигнализирует по поводу своих предпочтений. Думается, в Баку готовы на 100% солидаризироваться с подобной оценкой», - отмечает российский эксперт.
При этом, отмечает он, в то время как многие воспринимаеют Пашиняна как «транслятора мнений и интересов тюркского тандема», «сам премьер обвиняет оппонентов (того же Католикоса Гарегина II) в проведении «гибридной войны» против его страны».
Сергей Маркедонов отмечает, что «в действительности все намного сложнее» и продолжает:
«В Армении предпринимается амбициозная попытка «перезагрузки» национально-государственного проекта. Фактически речь идет о системной трансформации армянской идентичности. Гражданам предлагается поддержать не просто человека по имени Никол Пашинян, а проект «Реальной Армении», радикально рвущий с историческими традициями и символами прошлого, предлагающей новую систему координат на внешней арене и на внутреннем контуре. Означает ли это, что успех армянской идентитарной революции навсегда и безоговорочно изменит эту страну? Варианты возможны, но история не движется по линейке, посмотрите хотя бы на соседнюю Грузию. Впрочем, это уже совсем другая история».