Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Ադրբեջանի հետ խաղաղությունը պատմական փոփոխություն է ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններում, այլեւ՝ ընդհանուր տարածաշրջանի համար»:
«Առաջին անգամն է, որ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը հնարավորություն կունենան օգտվել մեկս մյուսի տարածքից ներքին, երկկողմ եւ միջազգային կապի համար, եւ դա նշանակում է, որ մեր տարածքի միջով կբացվի մի նոր ուղի միջազգային տրանզիտի համար։ Հաշվի առնելով այն, որ այժմ աշխարհն ապրում է մատակարարման շղթայի ճգնաժամ, դա իսկապես կարող է իրավիճակ փոխող հանգամանք լինել միջազգային առեւտրի, բայց նաեւ մեր տարածաշրջանի համար»,- Փարիզի Խաղաղության ֆորումի «Առաջնորդության խաչմերուկներում» քննարկման ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարությունից հայտնում են, որ խոսելով Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների մասին` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այն մեծ նշանակություն ունեցող քաղաքական իրադարձություն է, որը կարեւոր է խաղաղության գործընթացի, ինչպես նաեւ հետագա բարեկեցության եւ կայունության համար։
«Եվ ես վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը կաջակցի նրան, ինչին մենք մինչ այժմ հասել ենք։ Ես կասկած չունեմ, որ Հայաստանի քաղաքացիները կաջակցեն խաղաղության օրակարգին եւ խաղաղության գործընթացին»,- նշել է Հայաստանի վարչապետը։

Пашинян не сомневается, что «граждане Армении поддержат мирную повестку» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «мир с Азербайджаном - это историческое изменение не только в двусторонних отношениях, но и для региона в целом».
«Впервые Армения и Азербайджан получат возможность использовать территорию друг друга для внутренних, двусторонних и международных коммуникаций. Учитывая, что в настоящее время мир переживает кризис цепочек поставок, это может действительно переломить ситуацию в международной торговле, а также для нашего региона», - заявил Никол Пашинян в ходе дискуссии «На перекрестках лидерства» на Парижском форуме мира.
Пресс-служба правительства сообщает, что, говоря о предстоящих парламентских выборах в Армении, Никол Пашинян отметил, что это будет важное политическое событие, имеющее большое значение для мирного процесса, а также для будущего процветания и стабильности.
«И я уверен, что народ Республики Армения поддержит то, чего мы достигли. Я не сомневаюсь, что граждане Армении поддержат мирную повестку и мирный процесс», - отметил премьер-министр Армении.