Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ասել է, որ որ «Ադրբեջանում պահվող անձանց հարցը դեռեւս լուրջ մարդասիրական խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի»
«Մենք ձգտում ենք գերեվարված անձանց հնարավորինս շուտ ազատ արձակմանը եւ վերամիավորմանը իրենց ընտանիքների հետ: Մեկ այլ կարեւոր հումանիտար առաջնահերթություն է բազմաթիվ անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը», - ասել է Ալեն Սիմոնյանի՝ ելույթ ունենալով Միջխորհրդարանական միության 151-րդ վեհաժողովի ընդհանուր քննարկումներում:
Ազգային Ժողովի նախագահն իր ելույթում նաեւ ասել է.
«2023 թվականի սեպտեմբերին ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում ավելի քան 100,000 հայ տեղահանվեց Ղարաբաղից՝ գալով Հայաստան: Երեք միլիոն բնակչություն ունեցող պետության համար սա կարողությունների եւ դիմակայունության լրջագույն փորձություն էր:
Կացարան, առողջապահական, կրթական ծառայություններ եւ աշխատանք տրամադրելով՝ Հայաստանի կառավարությունն արձագանքեց տեղի ունեցածին կարեկցանքով եւ վճռականությամբ: Այս փորձառությունը ցույց տվեց, որ նույնիսկ փոքր երկրները, առաջնորդվելով սկզբունքներով, կարող են իրականացնել մարդասիրության այն տեսլականը, որը ներշնչված է մեր վեհագույն իդեալներով»:

Ереван /Медиамакс/. Спикер парламента Армении Ален Симонян заявил, что «вопрос удерживаемых в Азербайджане лиц остаётся серьёзной гуманитарной проблемой, требующей решения».
«Мы стремимся к скорейшему освобождению пленных и их воссоединению с семьями. Другим важным гуманитарным приоритетом является выяснение судеб многочисленных пропавших без вести», - заявил Ален Симонян, выступая на общих дебатах 151-й Ассамблеи Межпарламентского союза.
В своем выступлении спикер парламента Армении также заявил:
«В сентябре 2023 года, всего за несколько дней, более 100 000 армян были вынуждены покинуть Карабах и переселиться в Армению. Для государства с трёхмиллионным населением это стало серьёзным испытанием на прочность и стойкость.
Предоставляя убежище, медицинскую помощь, образование и работу, правительство Армении отреагировало с состраданием и решимостью. Это испытание показало, что даже малые страны, руководствуясь принципами, могут воплотить в жизнь видение человечества, вдохновлённое нашими высшими идеалами».