Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ առաջացած խնդիրները մնացել են անցյալում, երկու երկրների հարաբերություններում սկսվել է նոր շրջան։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այդ մասին ասել է ՝ ընդունելով Բաքվում Ֆրանսիայի նոր դեսպան Սոֆի Լագուտի հավատարմագրերը։
«Հիշեցնելով վերջերս Կոպենհագենում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնի հետ կայացած հանդիպման մասին՝ Իլհամ Ալիեւը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ թյուրըմբռնումներ առաջացնող հարցերը մնացել են անցյալում»,- ասվում է Ալիեւի մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում։
Նա նշել է գործնական շփումների վերականգնման եւ զարգացման, մշակութային ու հումանիտար ոլորտներում համագործակցության կարեւորությունը։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ մեկ տարի առաջ Իլհամ Ալիեւը սուր քննադատության էր ենթարկում Էմանյուել Մակրոնին։
Մասնավորապես, 2024թ. նոյեմբերին ելույթ ունենալով նոյեմբերի 13-ին COP29-ի շրջանակներում տեղի ունեցած Փոքր կղզիների զարգացող պետությունների գագաթնաժողովում (SIDS), Ադրբեջանի նախագահն ասել էր.
«Նախագահ Մակրոնի ռեժիմն այս տարի Նոր Կալեդոնիայում կանակների օրինական բողոքի ցույցի ժամանակ սպանել է 13 եւ վիրավորել 169 մարդու: Ձերբակալվել է 1700 մարդ։ Մարտինիկայում եւ Գվադելուպայում բողոքի ակցիայի ժամանակ 38 մարդ է ձերբակալվել։ Սրանից հետո Ֆրանսիան չդատապարտվեց ոչ Եվրահանձնաժողովի, ոչ Եվրախորհրդարանի, ոչ Եվրախորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի կողմից։ Դա քաղաքական երեսպաշտություն է։ Եվրախորհրդարանը եւ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովը, որոնք դարձել են քաղաքական կոռուպցիայի խորհրդանիշներ, անմեղ մարդկանց սպանության պատասխանատվությունը կիսում են նախագահ Մակրոնի կառավարության հետ։ Ֆրանսիայի բոլոր քաղբանտարկյալները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն»։

Алиев: недопонимание между Азербайджаном и Францией осталось в прошлом - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Недопонимание между Азербайджаном и Францией осталось в прошлом, в отношениях двух стран начался новый период.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, принимая верительные грамоты у нового посла Франции в Баку Софи Лагут.
«Напомнив о встрече с президентом Франции Эмманюэлем Макроном в Копенгагене, Ильхам Алиев отметил, что вопросы, вызывавшие недопонимание между двумя странами, остались в прошлом», - говорится в сообщении пресс-службы Алиева.
Он отметил важность восстановления и развития деловых контактов, сотрудничества в культурной и гуманитарной сферах.
Медиамакс напоминает, что год назад Ильхам Алиев выступал с резкой критикой в адрес президента Франции Эмманюэля Макрона. Выступая 13 ноября 2024 года на на Саммите малых островных развивающихся государств (SIDS), проводимом в рамках СОР29, Алиев, в частности, сказал:
«Режим президента Макрона убил 13 и ранил 169 человек во время законного протеста канаков в Новой Каледонии в этом году. 1700 человек было арестовано. Во время протеста на Мартинике и Гваделупе было арестовано 38 человек. После этого Франция не была осуждена ни Европейской комиссией, ни Европейским парламентом, ни Парламентской Ассамблеей Совета Европы. Это политическое лицемерие. Европейский парламент и Парламентская Ассамблея Совета Европы - два института, ставшие символами политической коррупции, разделяют с правительством президента Макрона ответственность за убийства невинных людей. Все политические заключенные во Франции должны быть немедленно освобождены».