Մեդիամաքսի հարցազրույցը «ՆԺԱՐ» սահմանադրական շարժման համահիմնադիր Արտաշես Իկոնոմովի հետ
- 2023 թվականի հունիսին Դուք ասում էիք, որ պետք է մի կողմ դնել սեփական «ես»-ը՝ «մենք»-ի փոխակերպվելու համար։ Դուք հանդես եք եկել որպես «ՆԺԱՐ» շարժման համահիմնադիրներից մեկը՝ արդյո՞ք դա նշանակում է, որ որոշել եք գործնականում ստեղծել այս «մենք»-ը։
- Այո, այդպես է։ Դեռեւս 2023 թվականի մայիսին ես եւ ընկերներս այն եզրակացության եկանք, որ մեր պետության անհաջողությունների պատճառն այն է, որ մեր բնակչությունը չափազանց մասնատված է։ Բնականաբար, յուրաքանչյուրն ունի իր սեփական «ես»-ը, սակայն այն չպետք է գերակշռի, երբ խոսքը գնում է պետականաշինության մասին։
ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, երբ հնարավոր դարձավ նոր, անկախ հայկական պետության կառուցումը, այն ժամանակվա ղեկավարները՝ անփորձ եւ անպատրաստ լինելով, չկարողացան կազմակերպել ինստիտուտների աշխատանքն այնպես, որ Հայաստանի քաղաքացիները իրենց պետությունը ընկալեն որպես գործընկեր, այլ ոչ թե որպես թշնամի, որը միշտ փորձում է ինչ-որ բան խլել քաղաքացուց։
Պետության նկատմամբ վստահության հարցը հիմնաքարային է։ Երբ այն առաջանա եւ հաստատվի, ավելի հեշտությամբ «մենք» կդառնանք, եւ միայն այդ դեպքում մեր պետությունը կունենա իր սեփական «ես»-ը։
Սեփական «ես»-ով պետությունը կկարողանա երաշխավորել յուրաքանչյուր քաղաքացու անվտանգությունը։ Նման պետությունը ներդրումների համար գրավիչ եւ, համապատասխանաբար, տնտեսապես զարգացած կլինի։ Մեր «ՆԺԱՐ» սահմանադրական շարժումն հենց այդպիսի պետություն կառուցելու նախագիծ է առաջարկում։
-Այն իրավիճակում, երբ Հայաստանի ապագան երաշխավորված չէ, դուք, ըստ էության, առաջարկում եք նոր տեսակի պետության կառուցում: Որքանո՞վ է դա իրատեսական եւ արդարացված հիմա, երբ երկիրը կանգնած է գոյաբանական մարտահրավերների առջեւ։
- Մենք առաջարկում ենք պետական կառավարման կառուցվածքի գլոբալ փոփոխություններ, քանի որ ունենք տեսլական եւ հասկանում ենք, թե որտեղ է շարժվում աշխարհը։
Մենք գիտակցում ենք, որ տնտեսության, արտաքին եւ ներքին քաղաքականության, ինչպես նաեւ պաշտպանության եւ սոցիալական համակարգերի զուտ տեղային փոփոխությունները երկարաժամկետ հեռանկարում արդյունավետ չեն լինի։
Անկասկած, կարելի է հույս դնել ազնիվ եւ պրոֆեսիոնալ ղեկավարների վրա, եթե այդպիսիք իշխանության գան, եւ նրանցից օգտակար փոփոխություններ ակնկալել: Բայց որ՞ն է երաշխիքը, որ նրանց չեն հետեւի պոպուլիստները, եւ չի կրկնվի վերջին 35 տարիների գործելակերպը։
Ուստի հենց հիմա, երբ աշխարհը գլոբալ փոփոխությունների շեմին է, հարկավոր է միավորվել եւ իրականացնել փոփոխություններ, որոնք կկանխեն պատահական մարդկանց եւ պոպուլիստների իշխանության գալը առաջիկա հարյուր տարվա ընթացքում: Մեզ անհրաժեշտ են ինստիտուտներ, որոնք թույլ կտան ձեւավորել բարձր պրոֆեսիոնալ էլիտա։
Բացի դրանից, կենսականորեն կարեւոր է այս հարցում միավորել ուժերը սփյուռքի հետ եւ համատեղ կառուցել ուժեղ հայկական պետություն։ Մենք առաջարկում ենք, որ խորհրդարանի վերին պալատում ներկայացված լինի սփյուռքը, որի հետ կխորհրդակցեն, եւ որին էլ, իր հերթին, կաջակցի հայկական պետությունը։
- Դուք Նինա Կարապետյանցին առաջադրել եք Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում: Կարո՞ղ է դա ինչ-որ իմաստով այն փաստի արձանագրումը լինել, որ Հայաստանում տղամարդ քաղաքական գործիչները սպառել են հանրության վստահությունը։
- Ամբողջ պատասխանատվությամբ հայտարարում. այսօր Հայաստանի քաղաքական դաշտում չկա սահմանադրության պահանջներին համապատասխանող որեւէ տղամարդ գործիչ, որը արժանի թեկնածու կլինի՝ բարձր բարոյական սկզբունքներով օժտված անձնավորություն, որը պայքարել է բոլոր նախորդ ռեժիմների դեմ՝ օրենքի գերակայություն հաստատելու համար։
Նինա Կարապետյանցը գերազանցում է այսօրվա բոլոր թեկնածուներին: Նա փորձառու ղեկավար է եւ ազնիվ մարդ եւ, ամենակարեւորը, բարձր բարոյական արժեքների տեր մարդ: Նինա Կարապետյանցը երկու երեխաների մայր է: Նրա զորակոչային տարիքի որդի ունի, եւ, բնականաբար, գնահատում է խաղաղությունը եւ կանի ամեն ինչ, որպեսզի հայ երեխաները ապրեն խաղաղ երկրում։
- Հաճախ կարելի է լսել, որ նոր եւ փոքր քաղաքական ուժերը ի վիճակի չեն լինի հաղթանակի համար պայքարել առաջիկա ընտրություններում եւ միայն «փոշիացնելու են ձայները»: Ի՞նչ կարող եք հակադրել այս կարծիքին:
- Մեր խնդիրն է միավորել բոլոր առողջ ուժերը եւ մեր ակտիվ ընտրողին ներկայացնել մի ծրագիր, որն իսկապես կփոխի իրավիճակը երկրում։
Ծրագիր, որը բժիշկներին, ուսուցիչներին եւ զինվորականներին կդարձնի ամենահարգված մարդիկ, ծրագիր, որը հնարավորություն կտա շատ գումար վաստակել, բայց ամոթալի կդարձնի սեփական հարստության ցուցադրումը։
Մեր առաջարկած ծրագիրը նախադեպեր չունի։ Բոլոր մյուս ուժերը պահարաններից հանում են վաղուց գրված տեքստերը, դրանցում փոխում են թվերը, սկսում աշխատավարձերի եւ կենսաթոշակների բարձրացում, ցածր հարկեր եւ հազարավոր գործարանների կառուցում խոստանալ։ Այդ ամենը անհեթեթություն է։ Եթե մենք չփոխենք պետության կառավարման կառուցվածքը, կշարունակենք ավելի ու ավելի ավտորիտար առաջնորդներ ունենալ, որոնց ստիպված են լինելու իրենց աթոռներից աքցաններով պոկել։
Մեր մոդելը կմիավորի այն ուժերին, որոնք միանձնյա կառավարման չեն ձգտում։ Այն նաեւ կծառայի որպես լակմուսի թուղթ՝ թույլ տալով հասկանալ, թե ով է ձգտում իշխանության, իսկ ով է իրական փոփոխություններ ուզում։
Մենք արդեն բանակցություններ ենք վարում բազմաթիվ քաղաքական ուժերի հետ եւ վստահ ենք, որ ոչ միայն կանցնենք խորհրդարան, այլեւ մեր հաղթանակը ջախջախիչ է լինելու։
- Ինչպե՞ս եք պատկերացնում ձեր իշխանության գալը, եւ ի՞նչը կարող է խանգարել դրան։
- Մեր ռազմավարությունը ենթադրում է մոտավորապես 600,000 ձայն հավաքագրել, որոնց մեծամասնությունը երիտասարդներ կլինեն: Մենք վստահ ենք, որ թոշակառուները եւս կաջակցեն մեզ, երբ հասկանան, թե ինչպես ենք պատրաստ իրենց կենսաթոշակները բարձրացնել100%-ով: Սա նախընտրական խոստում չէ, այլ իրականություն, որը մենք կարող ենք մաթեմատիկորեն ապացուցել։
Դիմում ենք բոլոր նրանց, ովքեր սիրում են մեր երկիրը եւ պատրաստ են մեզ հետ միասին սկսել կառուցել մեր երազանքի պետությունը։
Սակայն մեր ճանապարհին նաեւ լուրջ խնդիրներ կան: Առանցքայիններից մեկը Առաջին ալիքն է, որը թեեւ Հանրային է կոչվում, բայց իրականում այդպիսին չէ: Այն դարձել է կառավարության քարոզչական խոսափողը: Հեռուստաալիքի ղեկավարությունը, եւ, մասնավորապես, հաղորդավար Պետրոս Ղազարյանը, ում կինը նախարար է, բացահայտորեն պաշտպանում է իշխող կուսակցության շահերը։
Ընդդիմադիր այն ներկայացուցիչներին, որոնք իրենց հետ գործարքի չեն գնում, նրանք փորձում են անտեսել։ Իսկ եթե նրանց հրավիրում են եթեր, ապա դիմում են կեղտոտ հնարքների. թույլ չեն տալիս ազատ խոսել, ընդհատում են, անթույլատրելի պիտակներ կպցնում՝ չխորշելով նաեւ բացահայտ զրպարտությունից։
Սա լրջագույն խնդիր է։ Եթե մենք չվերադարձնենք Հանրային հեռուստաընկերությունը հանրությանը եւ այնտեղից չվտարենք իշխող կուսակցության քարոզիչներին, չափազանց դժվար կլինի մեր ձայնը լսելի դարձնել մարզերում։ Բայց ես վստահ եմ, որ մենք կարող ենք հաղթել նույնիսկ ընտրություններից առաջ եւ վերադարձնել Հանրային հեռուստաընկերությունը մեր հասարակությանը։
- Ձեր շարժման փաստաթղթերում ասվում է. «Մենք գալիս ենք ձեւավորելու մի համակարգ, որտեղ իշխանությունը պատկանում է իր միակ տիրոջը՝ ինքնորոշված հասարակությանը»: Արդյո՞ք հասարակությունը «ինքնորոշվելու» ցանկություն ունի: Դժվար է չնկատել այն ապատիան, որը տիրում է հասարակության զգալի մասի մոտ։
- Հասարակության մեջ ապատիան առաջացրել եւ շարունակում են առաջացնել բոլոր այն առաջնորդները, ովքեր ընտրություններից առաջ միշտ ստում են, իսկ հաղթանակից հետո ապրում են իրենց եւ իրենց բարեկամների համար։ Մեր հասարակության մեջ մարդիկ միշտ պատրաստ են եղել ինքնորոշման որպես ժողովուրդ, բայց իշխանությունները ամեն կերպ խոչընդոտել են դրան, քանի որ միասնական եւ ինքնորոշված ժողովուրդը սպառնալիք է իշխանության մեջ գտնվող ավտոկրատների եւ խարդախների համար։
Այդ պատճառով նրանք ամեն ինչ անում էին, որպեսզի կանխեն մարդկանց ինքնորոշումը՝ չնայած դրա ներքին կարիքին։ Եվ ժողովուրդը ստիպված եղավ ընտրել այլ ճանապարհ՝ իր անվտանգությունը ապահովելու համար մի երկրում, որտեղ օրենքներն ու արդարադատությունը չեն գործում։ Նման իրավիճակում
հույսը կարելի է դնել միայն ընտանեկան, ընկերական եւ քավոր-սանիկական կապերի վրա։
Գոյատեւման եւ միավորման այս մեթոդը պետք է ատավիզմ դառնա։ Մեր երկիրը պարտավոր է իրավական դաշտ մտնել ինքնորոշված ժողովրդի հետ միասին։
- Հայաստանի ընտրողների մեծ մասը չի մասնակցում ընտրություններին, եւ այդ պայմաններում գործող իշխանությունները կարողանում են մոբիլիզացնել իրենց ընտրազանգվածը: Ինչպե՞ս եք նախատեսում վերականգնել մարդկանց վստահությունը ընտրությունների նկատմամբ։
- Ինչպես ցույց տվեցին տեղական ինքնակառավարման մարմինների վերջին ընտրությունները, բնակչության մոտ 70%-ը անտեսում է դրանք մեկ պարզ պատճառով. չկա իրական, նոր եւ ազնիվ ուժ, որը կարող է վստահություն ներշնչել: Այդ 70%-ը ակտիվ քաղաքացիներ են, որոնք նախկինում մասնակցել են ընտրություններին, բայց հիմա մերժում են եւ՛ հին, եւ՛ ներկայիս ղեկավարներին։
Մենք մարդիկ ենք, ովքեր երբեւէ որեւէ իշխանության մաս չեն կազմել: «ՆԺԱՐ»-ը մարդկանց միավորում է, ովքեր երբեք մոտ չեն եղել իշխանության մեջ գտնվողներին, միշտ հանդես են եկել օրենքի եւ իրավունքի գերակայության օգտին եւ երբեք պետական պաշտոնյայի աշխատավարձ չեն ստացել: Ի տարբերություն ռեժիմի շատ ծառաների՝ նրանց հսկայական աշխատավարձերով, մենք նոր մարդիկ ենք՝ գործնական գաղափարներով։
Մենք մարտիկներ ենք, ում պատմությունը ինքն է խոսում իր մասին: Անգամ մեր կանայք ավելի խիզախ են, քան այսպես կոչված «նոր հին» քաղաքական գործիչները: Կասկած չունեմ, որ ժողովուրդը դուրս կգա եւ կքվեարկի մեր օգտին: Մարդիկ ազնվությունն ու մաքուր էներգիա զգում են անգամ հեռախոսի էկրանի միջոցով:
- Ենթադրվում է, որ ընտրություններում հաղթելու դեպքում դուք կնախաձեռնեք սահմանադրական փոփոխություններ, ինչը ժամանակ կպահանջի: Ինչպե՞ս է կառավարվելու երկիրը մինչեւ դրանց իրականացումը։
- Ընտրություններին գնալու ենք միասնական կոալիցիայով: Նախքան ընտրական գործընթացի մեկնարկը մենք կներկայացնենք Նինա Կարապետյանցի գլխավորած ստվերային կառավարությունը, որը կհրապարակի մարտավարական ծրագիրը: Դրանում կուրվագծվեն անհրաժեշտ առաջնահերթ միջոցառումները եւ 3-5 տարվա աշխատանքային պլանը՝ ներքին եւ արտաքին քաղաքական ոլորտներում:
Ինչ վերաբերում է սահմանադրական բարեփոխումներին, ապա հանրաքվեն կանցկացնենք իշխանության գալուց հետո 1,5-2 տարվա ընթացքում:

Интервью Медиамакс с соучредителем конституционного движения «НЖАР» Арташесом Икономовым
- В июне 2023 года Вы говорили, что следует оставить в стороне свое «я», чтобы трансформироваться в «мы». Вы выступили одним из соучредителей движения «Нжар» - означает ли это, что таким образом Вы решили на практике содавать это «мы»?
- Да, это так. Ещё в мае 2023 года мы вместе с друзьями пришли к выводу, что причина неудач нашего государства в том, что наше население очень разрозненно. Естественно, у каждого есть собственное «я», но оно не должно преобладать, когда речь идёт о строительстве государства.
После развала СССР, когда стало возможным строительство нового независимого армянского государства, руководители того времени, не имея опыта и не будучи готовыми, не смогли организовать работу институтов таким образом, чтобы граждане Армении видели в своём государстве партнёра, а не врага, который всегда хочет что-то оттяпать у гражданина.
Вопрос доверия к государству является основополагающим. Когда оно возникнет, тогда мы легче превратимся в «мы», и только после этого у нашего государства появится собственное «я».
Государство с собственным «я» сможет стать гарантом безопасности каждого гражданина. Такое государство будет инвестиционно привлекательным и, соответственно, экономически развитым. Наше конституционное движение «НЖАР» предлагает проект строительства именно такого государства.
- В ситуации, когда будущее Армении далеко не гарантированно, вы, по сути, предлагаете построение государства нового типа. Насколько реалистично и оправданно делать это сейчас, когда страна стоит перед экзистенциальными вызовами?
- Мы предлагаем провести глобальные изменения в структуре управления государством именно сейчас, поскольку обладаем видением и пониманием того, куда движется мир.
Мы отдаём себе отчёт в том, что простые точечные изменения в экономике, внешней и внутренней политике, а также в оборонной и социальной системах не будут эффективными в долгосрочной перспективе.
Безусловно, можно уповать на честных и профессиональных руководителей, если таковые придут к власти, и ждать от них полезных изменений. Но где гарантии, что следом за ними не придут популисты и всё снова не вернётся к практике последних 35 лет?
Именно поэтому сейчас, когда мир стоит на пороге глобальных перемен, нам необходимо объединиться и провести такие изменения, которые на сто лет вперёд не позволят случайным людям и популистам приходить к власти. Нам нужны институты, которые позволят взращивать высокопрофессиональную элиту.
Кроме того, жизненно важно объединить усилия с диаспорой в этом вопросе и совместно строить сильное армянское государство. Мы предлагаем, чтобы в верхней палате нашего парламента была представлена диаспора, с которой будут советоваться и которой, в свою очередь, будет помогать армянское государство.
- Вы выдвинули Нину Карапетянц на пост премьер-министра Армении. Может ли это в каком-то смысле означать констатацию того факта, что в Армении политики-мужчины исчерпали ресурс доверия общества?
- Заявляю с полной ответственностью: в политическом поле Армении сегодня нет ни одного мужчины, формально соответствующего конституции для выдвижения на пост премьер-министра, который был бы достойным кандидатом — человеком с высокими моральными принципами, боровшимся со всеми предыдущими режимами ради утверждения верховенства права.
Нина Карапетянц даст фору всем нынешним кандидатам. Она - и опытный руководитель, и честный человек, и, что самое главное, носитель высоких моральных ценностей. Нина Карапетянц мать двоих детей. Ее сын - призывного возраста и Нина как никто другой ценит мир и сделает всё, чтобы армянские дети жили в мире.
- Бытует мнение о том, что новые и небольшие политические силы будут не в состоянии бороться за победу на предостоящих выборах и будут лишь «распылять голоса». Что Вы можете противопоставить этому мнению?
- Наша задача - объединить все здоровые силы, чтобы вместе представить нашему активному избирателю программу, которая реально изменит ситуацию в стране.
Программу, при которой врач, учитель и военный станут самыми уважаемыми людьми; при которой можно будет зарабатывать много денег, но будет стыдно кичиться своим богатством.
Предлагаемая нами программа не имеет аналогов. Все остальные силы достают давно написанные тексты, меняют в них цифры, начинают обещать увеличение зарплат и пенсий, уменьшение налогов и строительство тысяч заводов. Все это - бред. Если не изменить структуру управления государством, мы будем получать всё новых и новых авторитарных лидеров, которых потом приходится щипцами отрывать от кресла.
Наша модель позволит объединить те силы, которые не стремятся к единоличному правлению. Это также станет лакмусовой бумажкой и позволит понять, кто стремится к креслу, а кто хочет реальных изменений.
Мы уже ведём переговоры со многими политическими силами и уверены, что не только пройдём в парламент, но и что наша победа будет сокрушительной.
- Каким вы видете свой приход к власти и что может этому помешать?
- Наша стратегия предполагает аккумуляцию около 600 тысяч голосов избирателей, большую часть которых составит молодёжь. Мы уверены, что пенсионеры также нас поддержат, когда поймут, каким образом мы готовы повысить их пенсии на 100%. Это не предвыборное обещание, а реальность, которую мы можем математически доказать.
Мы обращаемся ко всем, кто любит нашу страну и готов вместе с нами начать строить государство, о котором мы мечтаем.
Однако на нашем пути есть серьёзные проблемы. Одна из ключевых - Первый канал, который, называясь Общественным, по сути таковым не является. Он превратился в пропагандистский рупор правительства. Руководство канала и, в частности, ведущий Петрос Казарян, чья жена является министром, открыто лоббируют интересы правящей партии.
Оппонентов из оппозиции, которые не идут с ними на сделку, они стараются игнорировать. А если даже приглашают в эфир, то используют грязные приёмы: не дают высказаться, перебивают и навешивают непозволительные ярлыки, доходя до откровенной клеветы и фейков.
Это серьёзнейшая проблема. Если мы не вернём Общественный телеканал обществу и не выгоним оттуда пропагандистов правящей партии, нам будет крайне трудно достучаться до регионов. Но я уверен, что ещё до выборов мы сможем победить и вернуть Общественный канал нашему обществу.
- В документах вашего движения говорится: «Мы приходим, чтобы сформировать такую систему, где власть принадлежит своему единственному хозяину - самоопределившемуся обществу». Имеет ли общество желание «самоопределяться»? Сложно не заметить апатию, в которой пребывает значительная часть общества.
- Апатию в обществе вызывали и вызывают все те руководители, которые вечно лгут перед выборами, а после победы живут ради себя и своих родственников. Люди в нашем обществе всегда были готовы к самоопределению как народ, но власти всячески препятствовали этому, ведь объединённый и самоопределившийся народ представляет прямую угрозу для автократов и жуликов у власти.
Поэтому они делали всё, чтобы люди не могли самоопределиться, несмотря на внутреннюю потребность в этом. И тогда народ был вынужден пойти другим путём, чтобы обезопасить себя в стране, где не работают законы и право. В такой ситуации приходится надеяться лишь на родственные, дружеские и кумовские связи.
Такой способ выживания и объединения должен стать атавизмом. Наша страна обязана войти в правовое поле вместе с самоопределившимся народом.
- Большинство избирателей Армении не ходит на выборы, и в этих условиях действующим властям удается мобилизовать свой электорат. Как вы планируете вернуть доверие людей к выборам?
- Как показали последние муниципальные выборы, около 70% населения игнорирует их по одной простой причине: отсутствует реальная новая и честная сила, способная вызвать доверие. Эти 70% — активные граждане, которые в прошлом ходили на выборы, а теперь выбрали подход «чума на оба ваших дома», отвергая как старых, так и нынешних руководителей.
А мы - те, кто никогда не работал ни при какой власти. «НЖАР» - это объединение людей, не приближавшихся к власть имущим, всегда стоявших на стороне права и закона и не получавших зарплату государственного чиновника. В отличие от многих слуг режима с их огромными окладами, мы - новые люди с практичными идеями.
Мы - борцы, чья история говорит сама за себя. И даже у наших женщин больше смелости, чем у многих так называемых «новых старых» политиков. Я не сомневаюсь: народ выйдет и выберет нас. Люди чувствуют честность и чистую энергию даже через экран телефона!
- Предполагается, что в случае победы на выборах вы инициируете конституционные изменения, что потребует времени. Как будет управляться страна до их осуществления?
- На выборы мы пойдём единой коалицией. До начала предвыборного процесса мы представим теневое правительство под руководством Нины Карапетянц, которое обнародует тактическую программу. В ней будут изложены необходимые первоочередные меры и план работы на 3–5 лет во внутренней и внешней политике.
Что касается конституционной реформы, то сам референдум мы проведём в срок от 1,5 до 2 лет после прихода к власти.