Երեւանում աշխատանքն է սկսել Մեծ Բրիտանիայի նոր դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանն ընդունել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալեքսանդրա Պամելա Քոուլին՝ հավատարմագրերի պատճենը հանձնելու կապակցությամբ:
ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Կողմերն անդրադարձել են 2025թ. օգոստոսի 26-ին Երևանում անցկացված Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն ռազմավարական երկխոսության երկրորդ փուլի արդյունքներին՝ նախանշելով առաջիկա անելիքները:
Զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության երկկողմ հարաբերությունների հետևողական զարգացումն ու խորացումը եւ վերահաստատել են երկկողմ փոխգործակցությունը նոր՝ Ռազմավարական գործընկերության մակարդակի բարձրացնելու երկուստեք հանձնառությունը:
ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Վաշինգտոնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները, ինչպես նաեւ խաղաղության ինստիտուցիոնալիզացման ուղղությամբ հետագա քայլերի վերաբերյալ Հայաստանի տեսլականը»:

Новый посол Великобритании начала работу в Ереване - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Замминистра иностранных дел Армении Ваан Костанян принял новоназначенного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Александру Памелу Коул по случаю вручения копий верительных грамот.
«Стороны обсудили итоги второго раунда стратегического диалога между Арменией и Соединенным Королевством, состоявшегося в Ереване 26 августа 2025 года, и наметили дальнейшие действия.
Собеседники с удовлетворением отметили последовательное развитие и углубление двусторонних отношений между Арменией и Соединенным Королевством и подтвердили обоюдную приверженность выводу двустороннего сотрудничества на новый уровень стратегического партнерства.
Заместитель Министра иностранных дел представил договоренности, достигнутые в Вашингтоне в рамках урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, а также видение Армении в контексте дальнейших шагов по институционализации мира», - говорится в сообщении.