Փաշինյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ կապող միջանցքի թեման - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մեկնաբանել է Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ կապող ճանապարհը արտաքին կառավարմանը հանձնելու լուրը:
«Հայաստանը շահագրգռված է, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունները բացվեն: Մենք այդ գործընթացը պատկերացնում ենք ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության ու իրավազորության շրջանակում։ Ինչ վերաբերում է արտապատվիրակմանը, հենց այսօր ՀՀ–ում արտապատվիրակման շատ հայտնի դեպքեր կան. օրինակ, «Զվարթնոց» օդանավակայնի, ջրային համակարգի կառավարումը արտապատվիրակված է։ Նախկինում ունեցել ենք փորձ «Հայփոստի» արտապատվիրակման։ Հայաստանի երկաթուղիների կառավարումը արտապատվիրակված է։ Այստեղ նրբությունն այն է, որ բոլոր այդ համակարգերը շարունակում են մնալ Հայաստանի սեփականությունը։ Սա շատ կարեւոր է արձանագրել»,- ասուլիսի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ ներկայում քննարկվում է որեւէ ընկերության ստեղծում, որը «կներգրավի ներդրումներ, քանի որ «Խաղաղության խաչմերուկը» ահռելի ներդրումային ներուժ ունի».
«Որոշակի գործոններով մենք պետք է կարողանանք կոնսոլիդացնել այդ հետաքրքրությունները։ Մենք ավելի շատ խոսում ենք ավտոճանապարհի ու երկաթուղու մասին, բայց կարող է խոսք լինել նաեւ խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդագծերի, հեռահաղորդակցության մալուխների մասին։ Սա մի տնտեսություն է, որը պետք է ստեղծվի ու կառավարվի։ Դա պետք է եւ կարող է լինել Հայաստանի սեփականությունը։ Խոսքն այստեղ այդ տնտեսությունը կառավարելու եւ դրա շրջանակում որոշակի գործառույթներ իրականացնելու մասին է։
Բացի այդ, նաեւ վարձակալության մասին է խոսվում։ Քննարկվում է նաեւ հողի վարձակալության թեման։ Մեր օրենսդրությամբ դա կոչվում է կառուցապատման իրավունք եւ այդ իրավունքով տրվող ներդրումները այդ պայմանագրի լրանալուց հետո դառնում են Հայաստանի սեփականությունը»,- մանրամասնել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ «կա խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման գաղափար»:
«Այդ ճանապարհին առաջ գնալու ոչ մի հնարավորություն բաց չենք թողնելու: Նախաստորագրման գաղափարը սեղանին է, քննարկվող մենյուի տարբերակներից մեկն է: Այն կարող է որոշակի պայմաններում լինել ընդունելի, իրատեսական, որոշակի պայմաններում՝ չլինել: Աշխարհը դինամիկ է, պետք է մոտենալ հարցերին ճկուն, ուշադիր լինել, որ չստացվի՝ հարցին նայում ենք ու չենք տեսնում առկա հնարավորությունները»,- ասել է նա:

Yerevan /Mediamax/. Today, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan commented on the reports about transferring control over the road connecting Azerbaijan and Nakhichevan to external management.
“Armenia is interested in the opening of transport communications. We view this process within the framework of the sovereignty, territorial integrity and jurisdiction of the Republic of Armenia. As for outsourcing, there are many well-known cases of outsourcing in the Republic of Armenia today, for example, the management of the Zvartnots airport and the water system has been outsourced. We have had experience with the outsourcing of Haypost in the past. The management of the Armenian railways has been outsourced. The thing is that all these systems continue to remain the property of Armenia. This is very important to record,” Nikol Pashinyan said during a press conference.
He noted that they are currently discussing creation of a company that “will attract investments, since the “Crossroads of Peace” has a huge investment potential.”
“We should be able to consolidate these interests with certain factors. We talk more about the highway and the railway, but we can also talk about pipelines, power lines, telecommunication cables. This is an economy should be created and managed. It should and can be the property of Armenia. We are talking about managing this economy and implementing certain functions within its framework.
The issue of leasing land is also being discussed. Under our legislation, it is called the right to develop, and the investments granted under this right become the property of Armenia after the expiration of the agreement,” Nikol Pashinyan noted.
As for signing the peace agreement, Nikol Pashinyan noted that “there is an idea to initial the peace agreement.”
“We will not miss any opportunity to move forward on that path. The idea of initialing is on the table, it is one of the options on the menu being discussed. It may be acceptable and realistic under certain conditions, and impossible under other conditions. The world is dynamic, we need to be flexible in tackling issues, be alert to avoid a situation when we look at the issue and do not see the existing opportunities,” Pashinyan stated.