Փաշինյանը մեկնաբանել է Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ կապող միջանցքի թեման - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մեկնաբանել է Ադրբեջանը Նախիջեւանի հետ կապող ճանապարհը արտաքին կառավարմանը հանձնելու լուրը:
«Հայաստանը շահագրգռված է, որ տրանսպորտային հաղորդակցությունները բացվեն: Մենք այդ գործընթացը պատկերացնում ենք ՀՀ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության ու իրավազորության շրջանակում։ Ինչ վերաբերում է արտապատվիրակմանը, հենց այսօր ՀՀ–ում արտապատվիրակման շատ հայտնի դեպքեր կան. օրինակ, «Զվարթնոց» օդանավակայնի, ջրային համակարգի կառավարումը արտապատվիրակված է։ Նախկինում ունեցել ենք փորձ «Հայփոստի» արտապատվիրակման։ Հայաստանի երկաթուղիների կառավարումը արտապատվիրակված է։ Այստեղ նրբությունն այն է, որ բոլոր այդ համակարգերը շարունակում են մնալ Հայաստանի սեփականությունը։ Սա շատ կարեւոր է արձանագրել»,- ասուլիսի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ ներկայում քննարկվում է որեւէ ընկերության ստեղծում, որը «կներգրավի ներդրումներ, քանի որ «Խաղաղության խաչմերուկը» ահռելի ներդրումային ներուժ ունի».
«Որոշակի գործոններով մենք պետք է կարողանանք կոնսոլիդացնել այդ հետաքրքրությունները։ Մենք ավելի շատ խոսում ենք ավտոճանապարհի ու երկաթուղու մասին, բայց կարող է խոսք լինել նաեւ խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդագծերի, հեռահաղորդակցության մալուխների մասին։ Սա մի տնտեսություն է, որը պետք է ստեղծվի ու կառավարվի։ Դա պետք է եւ կարող է լինել Հայաստանի սեփականությունը։ Խոսքն այստեղ այդ տնտեսությունը կառավարելու եւ դրա շրջանակում որոշակի գործառույթներ իրականացնելու մասին է։
Բացի այդ, նաեւ վարձակալության մասին է խոսվում։ Քննարկվում է նաեւ հողի վարձակալության թեման։ Մեր օրենսդրությամբ դա կոչվում է կառուցապատման իրավունք եւ այդ իրավունքով տրվող ներդրումները այդ պայմանագրի լրանալուց հետո դառնում են Հայաստանի սեփականությունը»,- մանրամասնել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ «կա խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման գաղափար»:
«Այդ ճանապարհին առաջ գնալու ոչ մի հնարավորություն բաց չենք թողնելու: Նախաստորագրման գաղափարը սեղանին է, քննարկվող մենյուի տարբերակներից մեկն է: Այն կարող է որոշակի պայմաններում լինել ընդունելի, իրատեսական, որոշակի պայմաններում՝ չլինել: Աշխարհը դինամիկ է, պետք է մոտենալ հարցերին ճկուն, ուշադիր լինել, որ չստացվի՝ հարցին նայում ենք ու չենք տեսնում առկա հնարավորությունները»,- ասել է նա:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян прокомментировал сегодня новость о передаче дороги, соединяющей Азербайджан с Нахичеванью, во внешнее управление.
«Армения заинтересована в открытии транспортных коммуникаций. Мы представляем этот процесс в рамках суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции Республики Армения. Что касается аутсорсинга, то сегодня в Армении известно много таких случаев. Например, управление аэропортом «Звартноц» и системой водоснабжения Армении передано на аутсорсинг. У нас уже был опыт аутсорсинга «Айпоста». Управление армянской железной дорогой передано на аутсорсинг. Нюанс в том, что все эти системы продолжают оставаться собственностью Армении. Это очень важно»,- заявил Пашинян на пресс-конференции.
Он отметил, что в настоящее время обсуждается создание компании, которая «привлечёт инвестиции, поскольку «Перекрёсток мира» обладает огромным инвестиционным потенциалом».
«Мы должны суметь консолидировать эти интересы определёнными факторами. Речь идёт скорее об автомобильной и железной дороге, но можно говорить и о трубопроводах, линиях электропередач, телекоммуникационных кабелях. Это экономика, которую необходимо создать и которой нужно управлять. Она должна и может быть собственностью Армении. Речь идёт об управлении этой экономикой и реализации определённых функций в её рамках.
Кроме того, речь об аренде. Обсуждается также тема аренды земли. В нашем законодательстве это называется правом на застройку, и инвестиции в рамках этого права становятся собственностью Армении после истечения срока действия данного соглашения», — пояснил Никол Пашинян.
Относительно подписания мирного соглашения Никол Пашинян отметил, что «есть идея парафировать мирное соглашение».
«Мы не упустим ни одной возможности двигаться вперёд по этому пути. Идея парафирования лежит на столе, это один из вариантов, которые обсуждаются. Это может быть приемлемо, реалистично при определённых условиях, а может быть невозможно при других. Мир динамичен, мы должны подходить к вопросам гибко, быть внимательными, чтобы не получилось так, что мы смотрим на проблему и не видим существующих возможностей»,- сказал он.