Փաշինյան. ԱԱԾ չեզոքացրել է Հայաստանն ապակայունացնող մարտահրավերները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունն (ԱԱԾ) «արդյունավետորեն դիմակայում է բազմաթիվ մարտահրավերների, որոնց առաջ կանգնած է մեր պետությունը, մեր ժողովուրդը»:
«Բոլոր մարտահրավերները, որոնք կարող էին ապակայունացնել Հայաստանը եւ անվտանգային մարտահրավերներ ստեղծել, մինչեւ այս պահը հաջողությամբ չեզոքացված են»,- ԱԱԾ-ում ներկայացնելով կառույցի նորանշանակ տնօրեն Անդրանիկ Սիմոնյանին՝ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա կարեւորել է երեք գործառույթ, որոնց վրա ԱԱԾ-ն պետք է կենտրոնանա՝ հակահետախուզություն, ահաբեկչության դեմ պայքար, սահմանադրական կարգի պահպանություն:
«Այսօրվա մարտահրավերները հիբրիդային են, ունեն եւ՛ ահաբեկչության, եւ՛ սահմանադրական կարգի խախտման, եւ՛ հակահետախուզական բնույթի հատկանիշներ: Աշխարհում հիմա շատ է քննարկվում հիբրիդային սպառնալիքների համակարգը, եւ ես կուզենայի, որ մենք այս երեք գործառույթների կատարման համատեքստում մեր ընկալումները նույնպես ընդլայնեինք», - ասել է Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated today that the National Security Service (NSS) “is effectively confronting the numerous challenges facing our state and our people.”
“All challenges that could have destabilized Armenia and pose security challenges have been successfully neutralized up to this point,” said Nikol Pashinyan, introducing the newly appointed director of the NSS, Andranik Simonyan.
He highlighted three functions that the NSS should focus on: counterintelligence, counterterrorism, and maintenance of constitutional order.
“Today’s challenges are hybrid, encompassing elements of terrorism, violation of the constitutional order, and counterintelligence. The system of hybrid threats is now widely discussed globally, and I believe we must also broaden our perceptions of this in the context of carrying out these three functions,” Pashinyan said.