«Ղարաբաղյան շարժման շարունակությունը կործանարար է պետականության համար» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Ղարաբաղյան շարժման շարունակությունը կործանարար է պետականության համար»:
«Շուրջ 30 տարի կառուցվել է պետության մի մոդել, որը հիմնականում նվիրված է եղել Ղարաբաղի հարցի լուծմանը, Ղարաբաղյան շարժմանն ու հանուն դրա ամեն ինչ զոհաբերելու տրամաբանությանը։ Սա չեմ ասում որպես քննադատություն, այլ ասում եմ որպես իրողություն, որովհետեւ բոլորս հաշտ ենք եղել այդ մոդելի ու նպատակադրման հետ, ինքնս էլ հաշտ եմ եղել այդ մոդելի հետ մինչեւ այն պահը, երբ որպես ՀՀ վարչապետ՝ փաստերին ու տեղեկություններին հասանելիություն ստանալուն զուգընթաց՝ կամաց-կամաց հասկացել եմ, որ եթե մեզ համար անկախությունը, պետականությունը միջոց են Ղարաբաղի հարցի մեր պատկերացրած լուծման համար, մի շարք արտաքին դերակատարների համար Ղարաբաղի հարցը միջոց է մեր անկախությունը, պետականությունը, զարգացումը, բարեկեցությունը թույլ չտալու, ապա եւ մեր պետականությանը վերջ դնելու համար»,- Ազգային ժողովում հայտարարել է նա:
Նա եւս մեկ անգամ կրկնել է, որ «Ղարաբաղյան շարժումը շարունակելու ցանկացած փորձ կործանարար է».
«Կառավարող մեծամասնությունն ու անձամբ ես ասում ենք, որ Ղարաբաղյան շարժումը եղել է եւ լինելու է գործիք՝ Հայաստանի պետությունը, անկախությունը, ինքնիշխանությունը թույլ չտալու համար, մենք սա, ցավոք, շատ ուշ ենք հասկացել:
29.743 քառ. կմ տարածքով ՀՀ-ն ոչ թե ավելի մեծ հայրենիք ունենալու միջոց է, այլ մեր երազանքների հայրենիք-պետությունն է, եւ մեր վերջնական հանգրվանը որպես ժողովուրդ»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ այս թեմայով Նիկոլ Փաշինյանն առաջին անգամ խոսել էր ս.թ. մարտի 26-ին՝ ասելով, որ «Ղարաբաղյան շարժումը չպետք է շարունակել»:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «продолжение карабахского движения разрушительно для государственности».
«Около 30 лет строилась модель государства, которая в основном была посвящена решению карабахского вопроса, карабахскому движению и логике жертвования всем ради этого. Я не преподношу это как критику, это - реальность, потому что мы все были в согласии с этой моделью и этой целью, как и я сам был до того момента, когда, став премьер-министром Армения и получив доступ к фактам и информации, я постепенно понял, что если для нас независимость и государственность являются средством для решения карабахского вопроса, то для ряда внешних акторов карабахский вопрос является средством помешать нашей независимости, государственности, развитию и процветанию, а также средством положить конец нашей государственности», - заявил он, выступая в парламенте.
Пашинян еще раз повторил, что «любая попытка продолжения карабахского движения разрушительна».
«Правящее большинство и лично я заявляем, что карабахское движение было и будет инструментом для того, чтобы помешать государственности, независимости и суверенитету Армении. К сожалению, мы поняли это слишком поздно. Армения площадью 29 743 кв.м - это не средство обрести большую родину, а родина-государство нашей мечты и конечный пункт назначения для нас как народа».
Медиамакс отмечает, что Никол Пашинян впервые высказался на эту тему 26 марта, заявив, что «карабахское движение не должно продолжаться».