«Պարտության միջով անցնելով` ձեռք ենք բերել անկախ պետություն ունենալու հնարավորություն» - Mediamax.am
3461 դիտում
«Պարտության միջով անցնելով` ձեռք ենք բերել անկախ պետություն ունենալու հնարավորություն»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «պարտության միջով անցնելով` ձեռք ենք բերել անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալու հնարավորություն»:
Այդ մասին նա ասել է՝ Վաշինգտոնում հանդիպելով ԱՄՆ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
«Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի է ունենում գաղափարախոսական փոփոխություն։
Ո՞րն է այդ փոփոխությունը: Այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունն է բարձրագույն ազգային նպատակը: Հետեւաբար՝ շատ կարեւոր է կենտրոնանալ նաեւ Հայաստանի Հանրապետության գործառույթային նշանակության խնդրի վրա։
Այս գաղափարախոսությունն է միայն, որ Հայաստանի Հանրապետությանը
լինելիության շանս է տալիս։ Իհարկե, եթե մենք այս գաղափարախոսությունը որդեգրած լինեինք շատ ավելի վաղ, գուցե ավելի մեծ երաշխիքներ կունենայինք, որ այն կապահովի Հայաստանի լինելիությունը, բայց դա արդեն զուտ մտավարժանքի եւ հետահայաց վերլուծության թեմա է», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այստեղ թաքցնելու բան չկա. այո, մենք եկել ենք այս ամենին 44-օրյա պատերազմում պարտության եւ այդ պարտության պատճառները վերլուծելու եւ հասկանալու բերումով։ Այսօրվա իրավիճակը գնահատելով՝ կարող եմ ասել, որ այդ պարտության միջով անցնելով՝ ձեռք ենք բերել անկախ ինքնիշխան պետություն ունենալու հնարավորություն», - հայտարարել է Հայաստանի վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ համաձայն չէ այն տեսակետի հետ, որ «մեր նահատակների զոհողությունը ոչնչի մասին է եղել»։
«Այս թեմայի մասին շատ երկար եմ մտածել եւ իմ մոտ ձեւավորվել է համոզմունք, որ այդ զոհողությունները Հայաստանի անկախության եւ ինքնիշխանության համար են եղել եւ մենք հիմա պարզապես պետք է կենտրոնանանք այդ զոհողության հնարավորությունը օգտագործելու վրա», - ավելացրել է վարչապետը:

“Through defeat, we have gained the opportunity to have an independent state” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that "by going through defeat, we have gained the opportunity to have an independent sovereign state.”
He said this in Washington D.C., during a meeting with representatives of the Armenian community in the U.S.
“An ideological transformation is taking place in the Republic of Armenia.
What is this change? It is that the Republic of Armenia is the highest national priority. Therefore, it is very important to focus on the issue of the functional significance of the Republic of Armenia.
This ideology is the only one that gives the Republic of Armenia a chance to exist. If we had adopted this ideology earlier, we might have had greater guarantees for Armenia’s existence, but that is already a matter of pure contemplation and retrospective analysis,” Nikol Pashinyan said.
“There is nothing to hide here. Yes, we have come to all this as a result of the defeat in the 44-day war and the need to analyze and understand the reasons for that defeat. Assessing today’s situation, I can say that by going through that defeat, we have gained the opportunity to have an independent sovereign state,” Armenian’s premier stated.
Nikol Pashinyan said that he disagrees with the view that “the sacrifice of our martyrs was for nothing.”
“I have thought about this for a long time and I have come to a conviction that these sacrifices were for the independence and sovereignty of Armenia and we now simply need to focus on using the opportunity of these sacrifices,” Pashinyan added.