Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր չի բացառել, որ Հայաստանը դուրս կգա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ):
«Մեղավորը նրանք են, որ ձեւավորել են փուչիկ դաշինք, որի անդամները ոչ թե իրենց պայմանագրային պարտականություններն են կատարել, այլ Ադրբեջանի հետ պլանավորում էին մեր դեմ պատերազմը: Դուրս կգանք, մենք կորոշենք՝ երբ դուրս գանք։ Բա, ձեր կարծիքով, հաջորդ քայլը ո՞րն է, բա կարո՞ղ է հետ գնանք։ Ուրիշ ճանապարհ չկա»,- ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով ընդդիմադիր պատգամավորների՝ դահլիճից հնչող արձագանքներին, ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Մայիսի 22-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրներից երկուսը մասնակցել է հայերի դեմ պատերազմի նախապատրաստությանը։

Пашинян назвал ОДКБ «мыльным пузырем» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян не исключил сегодня, что Армения выйдет из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Виноваты те, кто сформировал этот «мыльный пузырь», члены которого вместо того, чтобы выполнять свои договорные обязательства, планировали войну с Азербайджаном против нас. Мы выйдем, и сами решим, когда. Как по-вашему, каким должен быть наш следующий шаг, можем ли мы вернуться назад? У нас нет другого пути», - заявил Никол Пашинян в ходе «правительственного часа» в парламенте, реагируя на выкрики оппозиционных депутатов из зала.
22 мая Никол Пашинян заявлял, что две страны-члена ОДКБ участвовали в подготовке войны против Армении.