Փաշինյանը՝ Տավուշի 4 գյուղերի, սահմանազատման, լեգիտիմ սահմանների եւ զինծառայության մասին - Mediamax.am
3944 դիտում
Փաշինյանը՝ Տավուշի 4 գյուղերի, սահմանազատման, լեգիտիմ սահմանների եւ զինծառայության մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ ներկայում «ձեւավորում ենք սահմանի վերարտադրության համար անհրաժեշտ փաթեթը եւ այն հիմնված է Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա»:
«Դա նշանակում է՝ մենք ոչ թե Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոր սահման ենք ստեղծում, այլ վերարտադրում ենք Խորհրդային Միության փլուզման պահին դե յուրե իրավական նշանակություն ունեցող սահմաններն Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա: Հիմա շատ կարեւոր է, որ մենք նաեւ գործնականում ի ցույց դնենք մեր հավատարմությունն այդ գործընթացին։ Իհարկե կարեւոր է, որ Ադրբեջանը նույնպես դա ի ցույց դնի:
Հայաստանի ինքնիշխանության եւ անկախության զարգացման մի շատ կարեւոր անկյունաքար է դրվում, եւ կարծում եմ՝ սա շատ կարեւոր պրոցես է, շատ կարեւոր իրադարձություն է: Ես չեմ ուզում բարձրագոչ բաներ ասել, բայց սա անկյունաքար է Հայաստանի անկախությանը, ինքնիշխանությանը, անվտանգությանը եւ հետագա զարգացմանը, ընդ որում՝ մեր պետության երկարաժամկետ գոյության համար»,- մայիսի 1-ին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ եթե առաջիկա տարիներին «կարողանանք պահպանել մեր պետականությունը, ինքնիշխանությունը, անկախությունը, ապա կկարողանանք երաշխավորել, որ առաջիկա տասնամյակներում ՀՀ անկախ պետությունը գոյություն կունենա»:
Խոսելով Տավուշի մարզի 4 գյուղերի մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ դրանք երբեք չեն եղել Հայաստանի Տավուշի մարզի կազմում։
«Մենք այդպիսի բնակավայրեր չենք ունեցել, եւ Ալմա-Աթայի հռչակագրի տրամաբանությամբ դրանք գտնվել են Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում։
Մեր դիրքերի լեգիտիմությունն արդեն իսկ մեր կողմից ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա է, որովհետեւ մեր դիրքերը լեգիտիմ են այստեղ»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ սահմանազատվող հատվածներում սահմանի պահպանությունը Սահմանապահ զորքերին է հանձնվելու.
«Սահմանազատված հատվածներում Պաշտպանության նախարարությունը ծառայություն չի իրականացնելու սահմանի պահպանության համար: Սահմանի պահպանության հարցն ամբողջությամբ իրականացնելու են ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը, որովհետեւ սահմանապահ զորքերի մանդատն է՝ իրականացնել ՀՀ սահմանի պահպանությունը:
Եվ սա կարեւոր հանգամանք է, որովհետեւ զինվորն ի՞նչ գործ ունի սահմանին կանգնած: Մեր բանակի մեծագույն խնդիրներից մեկն այն է, որ մեր զինվորներն իրենց ծառայության մեծ մասն անցկացնում են խրամատի մեջ, այսինքն՝ իրենք նույնիսկ չեն հասցնում նորմալ պատրաստվել որպես զինվոր: Սա անտրամաբանական բան է: Զինվորը պետք է լինի մշտական տեղակայման վայրում, պետք է լինի մոբիլ եւ երբ անվտանգության խնդիր կա՝ գնա այդ խնդիրը լուծի, վերադառնա զորամաս»:

Pashinyan on the 4 villages of Tavush, border demarcation, legitimate borders and military service - Mediamax.am
Pashinyan on the 4 villages of Tavush, border demarcation, legitimate borders and military service
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that “we are currently forming the necessary package for the reproduction of the border based on the Alma-Ata Declaration.”
“It means that we are not creating a new border between Armenia and Azerbaijan, but we are reproducing the borders that had de jure legal significance at the time of the collapse of the Soviet Union based on the Alma-Ata Declaration. Now it is very important that we also show our loyalty to that process in practice. Of course, it is important that Azerbaijan also shows this.
A very important cornerstone for the development of Armenia’s sovereignty and independence is being laid, and I think this is a very important process, a very important development. I do not want to say loud things, but this is a cornerstone for Armenia’s independence, sovereignty, security and further development, and for the long-term existence of our state,” Nikol Pashinyan said in an interview with Public TV on May 1.
He noted that if in the coming years “we manage to preserve our statehood, sovereignty and independence, we will be able to guarantee that the independent state of Armenia will exist in the coming decades.”
Speaking about the 4 villages of Tavush region, Nikol Pashinyan said that they were never part of Armenia’s Tavush region.
“We did not have such settlements, and according to the logic of the Alma-Ata Declaration, they were part of Soviet Azerbaijan.
The legitimacy of our positions is based on the agreements reached by us, because our positions are legitimate here,” he said.
According to Nikol Pashinyan, the protection of the border in the demarcated areas will be handed over to the border guard troops.
“The Ministry of Defense will not carry out border protection service in the demarcated sections. The border protection will be fully implemented by the border guard troops of the National Security Service, because the mandate of the border guard troops is to protect the border of Armenia.
And this is an important circumstance, because what does a soldier have to do standing at the border? One of the biggest problems in our army is that our soldiers spend most of their service in the trenches, meaning they do not even get to train properly as soldiers. This is illogical. A soldier should be at a permanent location, he should be mobile, and when there is a security problem, he should go and solve that problem and return to the military unit.”