Փաշինյան. Զիջումներ անելով՝ ստանում ենք պետական սահման - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «քարտեզների վերաբերյալ Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերջնական համաձայնություն չունեն»:
«Մեր դիրքորոշումն այն է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանը պետք է սահմանազատվի եւ սահմանագծվի 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Ինչը մերն է, մերն է, ինչը ոչ` մերը չէ։ Սա ՀՀ անվտանգության ապահովման կարեւոր գործոն է։
Ի՞նչ զիջման մասին է խոսքը։ Զիջումներ անելով՝ մենք ստանում ենք պետական սահման: Անվտանգային ճեղքը կարող է լրացվել պետական սահման ունենալու դեպքում: Մեր անվտանգությունը պետք է հենվի լեգիտիմության հենքի վրա»,- Ազգային Ժողովում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: Пойдя на уступки, мы получим государственную границу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что «Армения и Азербайджан не имеют окончательного согласия относительно карт».
«Наша позиция заключается в том, что граница Армении и Азербайджана должна быть демаркирована и делимитирована на основе Алма-Атинской декларации 1991 года. Что наше – то наше, что чужое - не наше. Это важный фактор в обеспечении безопасности Армении.
О каких уступках идет речь? Пойдя на уступки, мы получим государственную границу. Пробел в безопасности можно заполнить, зафиксировав государственную границу. Наша безопасность должна базироваться на легитимности»,- заявил Никол Пашинян в парламенте.
При этом он заверил, что «мы не собираемся отдавать то, что находится на суверенной территории Армении».