Փաշինյանն այցելել է ՀՀ ԱԳՆ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության բարձրագույն նպատակը ՀՀ ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունն ապահովելը եւ երաշխավորելն է»:
Կառավարությունից հայտնել են, որ նա այս մասին ասել է Արտաքին գործերի նախարարություն կատարած այցի ժամանակ՝ գերատեսչության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել է դիվանագիտական ծառայության շարունակական զարգացումը՝ ներկայիս համաշխարհային միտումներին համահունչ:
«Անդրադարձ է կատարվել 2023թ. ընթացքում, մասնավորապես, տարեսկզբից Լաչինի միջանցքի արգելափակման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության պայմաններում, սեպտեմբերին ռազմական հարձակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակում ՀՀ կողմից իրականացված քայլերին:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության ապահովման ուղղությամբ ջանքերին եւ գործընթացներին»,- ասված է կառավարության հաղորդագրությունում:

Пашинян посетил МИД Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «высшей целью внешней политики Армении является обеспечение и гарантии ее суверенитета, независимости и территориальной целостности».
Пресс-служба правительства сообщила, что об этом он сказал во время своего визита в МИД в ходе заседания обсуждения отчета о деятельности ведомства в 2023 году.
Никол Пашинян подчеркнул важность постоянного развития дипломатической службы в соответствии с современными мировыми тенденциями.
«Были обсужденыв шаги, предпринятые Арменией в 2023 году, в частности, в условиях блокады с начала года Лачинского коридора, проводимой Азербайджаном политики этнической чистки против народа Нагорного Карабаха, ситуации, создавшейся в результате военного нападения в сентябре.
Было упомянуто об усилиях и процессах, направленных на обеспечение стабильности и мира на Южном Кавказе»,- говорится в сообщении правительства.