Փաշինյանն այցելել է ՀՀ ԱԳՆ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության բարձրագույն նպատակը ՀՀ ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունն ապահովելը եւ երաշխավորելն է»:
Կառավարությունից հայտնել են, որ նա այս մասին ասել է Արտաքին գործերի նախարարություն կատարած այցի ժամանակ՝ գերատեսչության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորել է դիվանագիտական ծառայության շարունակական զարգացումը՝ ներկայիս համաշխարհային միտումներին համահունչ:
«Անդրադարձ է կատարվել 2023թ. ընթացքում, մասնավորապես, տարեսկզբից Լաչինի միջանցքի արգելափակման, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի էթնիկ զտման քաղաքականության պայմաններում, սեպտեմբերին ռազմական հարձակման հետեւանքով ստեղծված իրավիճակում ՀՀ կողմից իրականացված քայլերին:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում կայունության եւ խաղաղության ապահովման ուղղությամբ ջանքերին եւ գործընթացներին»,- ասված է կառավարության հաղորդագրությունում:

Pashinyan visits Armenia’s Foreign Ministry
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister Nikol Pashinyan said that "the highest objective of Armenia’s foreign policy is to ensure and guarantee the sovereignty, independence, and territorial integrity of Armenia.”
The government’s press office reports that he said this during the visit to Armenia’s Foreign Ministry to discuss the ministry’s 2023 performance report.
Nikol Pashinyan emphasized the continuous development of the diplomatic service in line with current world trends.
The government’s news release says that the participants of the discussion referred to the steps taken by Armenia during 2023, in particular during the blockade of the Lachin Corridor, Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing against the people of Nagorno-Karabakh, and during Azerbaijan’s military attack in September.
“Reference was made to efforts and processes aimed at ensuring stability and peace in the South Caucasus,” the government’s news release said.