Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Մոսկվան եւ Երեւանը Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի եւ ռուս սահմանապահների ներկայության հիմքերի հետ կապված որեւէ հարց չեն բարձրացնում:
Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում արձագանքելով լրագրողի այն դիտարկմանը, որ Ռուսաստանից «մեզ ուղղակի մեղադրում են, որ վեկտոր ենք փոխում եւ գնում ենք Արեւմուտք», Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Մենք ոչ մի վեկտոր չենք փոխում: Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններում ոչ մի բան մենք չենք չեղարկել, ոչ մի տեղից դուրս չենք եկել»:
«Ուզում եմ մի գաղտնիք բացել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի եւ իմ առաջին հանդիպման մասին: 2018թ. Սոչիում մայիսին կամ հունիսի սկզբին մեր առաջին զրույցի ժամանակ Ռուսաստանի նախագահն ինձ ասաց, որ տեղյակ է այն խոսակցությունների մասին, թե Ռուսաստանը միջամտում է տարբեր երկրների գործերին, նրանց սուվերենությունն անընդհատ նսեմացնում է եւ այլն: Ինքը վերահաստատեց, որ անվերապահ հարգանք ունի Հայաստանի ինքնիշխանության եւ անկախության հանդեպ եւ մենք, ըստ էության, մեր հարաբերությունները կառուցում ենք հենց այդ առաջին խոսակցության ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա:
Մենք ոչ մի բան չենք փոխում, մենք ոչ մի մեր պարտավորություն չենք հրաժարվել կատարել, ոչ մի այդպիսի բան չի եղել: Բայց նաեւ մենք պրոբլեմներ տեսել ենք, տեսնում ենք եւ խոսում ենք դրանց մասին», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Moscow and Yerevan do not raise any issues related to the basis of the presence of Russian military base and Russian border guards in Armenia.
Responding to the journalist’s remark during the interview with the Public Television, that “they are simply accusing us of changing vector and heading to the West,” Nikol Pashinyan said:
“We do not change any vectors. We have not canceled anything in our relations with Russia, we have not withdrawn from anywhere.”
“I want to reveal a secret about my first meeting with the President of Russia. During our first conversation in Sochi in May or early June of 2018, the Russian president told me that he was aware of the rumors that Russia was interfering in the affairs of various countries, constantly undermining their sovereignty. He reaffirmed that he has unconditional respect for Armenia’s sovereignty and independence, and we are, in fact, building our relations on the basis of the agreements reached during that first conversation.
We are not changing anything, we have not refused to fulfill any of our obligations, nothing like that has happened. But we have also seen problems, we see them and we talk about them,” Nikol Pashinyan said.