Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Մոսկվան եւ Երեւանը Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի եւ ռուս սահմանապահների ներկայության հիմքերի հետ կապված որեւէ հարց չեն բարձրացնում:
Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում արձագանքելով լրագրողի այն դիտարկմանը, որ Ռուսաստանից «մեզ ուղղակի մեղադրում են, որ վեկտոր ենք փոխում եւ գնում ենք Արեւմուտք», Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Մենք ոչ մի վեկտոր չենք փոխում: Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններում ոչ մի բան մենք չենք չեղարկել, ոչ մի տեղից դուրս չենք եկել»:
«Ուզում եմ մի գաղտնիք բացել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի եւ իմ առաջին հանդիպման մասին: 2018թ. Սոչիում մայիսին կամ հունիսի սկզբին մեր առաջին զրույցի ժամանակ Ռուսաստանի նախագահն ինձ ասաց, որ տեղյակ է այն խոսակցությունների մասին, թե Ռուսաստանը միջամտում է տարբեր երկրների գործերին, նրանց սուվերենությունն անընդհատ նսեմացնում է եւ այլն: Ինքը վերահաստատեց, որ անվերապահ հարգանք ունի Հայաստանի ինքնիշխանության եւ անկախության հանդեպ եւ մենք, ըստ էության, մեր հարաբերությունները կառուցում ենք հենց այդ առաջին խոսակցության ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հիման վրա:
Մենք ոչ մի բան չենք փոխում, մենք ոչ մի մեր պարտավորություն չենք հրաժարվել կատարել, ոչ մի այդպիսի բան չի եղել: Բայց նաեւ մենք պրոբլեմներ տեսել ենք, տեսնում ենք եւ խոսում ենք դրանց մասին», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Москва и Ереван не поднимают никаких вопросов, связанных с базированием российской военной базы и присутствием российских пограничников в Армении.
Отвечая на замечание журналиста в интервью Общественному телевидению о том, что «нас прямо обвиняют в том, что мы меняем вектор и идем на Запад», Никол Пашинян заявил:
«Никаких векторов мы не меняем. Мы ничего не отменяли в наших отношениях с Россией, ниоткуда не уходили».
«Хочу раскрыть секрет своей первой встречи с президентом России. В 2018 году в мае или начале июня во время нашей первой беседы в Сочи российский президент сказал мне, что до него доходят слухи о том, что Россия вмешивается в дела разных стран, постоянно принижает их суверенитет и т.д. Он подтвердил, что безоговорочно уважает суверенитет и независимость Армении, и мы, по сути, строим наши отношения на основе договоренностей, достигнутых в ходе того первого разговора.
Мы ничего не меняем, мы не отказались от выполнения каких-либо обязательств, ничего подобного не произошло. Но мы также замечали и замечаем проблемы и говорим о них», - сказал Никол Пашинян.