Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի Ազգային ժողովն այսօր վավերացրել է Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի կանոնադրության վավերացման նախագիծը, որն ավելի հայտնի է Հռոմի ստատուտ անվամբ:
Նախագծին կողմ է քվեարկել 60 պատգամավոր, 22 դեմ եւ 0 ձեռնպահ:
ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները թեեւ բոյկոտել էին վավերացման քննարկումը, սակայն մասնակցել են քվեարկությանը՝ դեմ քվեարկելով:
Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչները եւ անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել էին, որ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության (Հռոմի ստատուտ) վավերացումը ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ եւ նպատակ ունի պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանը՝ ռազմական հանցագործություններից համար:
Սեպտեմբերի 28-ին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել էր, որ Մոսկվան չի ողջունում Հռոմի ստատուտին միանալու Երեւանի մտադրությունը: «Այդ որոշումները մեզ համար չափազանց թշնամական կլինեն», - ասել էր նա:
Նույն օրը Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր, որ Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության վավերացումը Հայաստանի Ազգային Ժողովի կողմից «ամենաբացասական հետեւանքները կունենա երկկողմ հարաբերությունների համար»:

Armenia’s parliament ratifies Rome Statute of the International Criminal Court - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s National Assembly today ratified the Rome Statue of the International Criminal Court (ICC).
The draft was backed by 60 deputies, 22 voted against, no deputy abstained from voting.
Armenia and I Have Honor opposition factions boycotted the discussion of the ratification but participated in the ballot by voting against.
Representatives of the Armenian government and Prime Minister Nikol Pashinyan personally have repeatedly stated that the ratification of the Rome Statute of the International Criminal Court is not directed against Russia and aims to hold Azerbaijan accountable for war crimes.
On September 28, Dmitry Peskov, Kremlin spokesperson, said that Moscow does not welcome Yerevan’s intention to join the Rome Statute. “Those decisions will be extremely hostile to us,” he said.
On the same day, Russia’s Foreign Ministry stated that the ratification of the Statute of the International Criminal Court by the National Assembly of Armenia “will have the most negative consequences for bilateral relations.”