Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի Ազգային ժողովն այսօր վավերացրել է Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) Հռոմի կանոնադրության վավերացման նախագիծը, որն ավելի հայտնի է Հռոմի ստատուտ անվամբ:
Նախագծին կողմ է քվեարկել 60 պատգամավոր, 22 դեմ եւ 0 ձեռնպահ:
ԱԺ «Հայաստան» եւ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները թեեւ բոյկոտել էին վավերացման քննարկումը, սակայն մասնակցել են քվեարկությանը՝ դեմ քվեարկելով:
Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչները եւ անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս հայտարարել էին, որ Միջազգային քրեական դատարանի Հռոմի կանոնադրության (Հռոմի ստատուտ) վավերացումը ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ եւ նպատակ ունի պատասխանատվության ենթարկել Ադրբեջանը՝ ռազմական հանցագործություններից համար:
Սեպտեմբերի 28-ին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն ասել էր, որ Մոսկվան չի ողջունում Հռոմի ստատուտին միանալու Երեւանի մտադրությունը: «Այդ որոշումները մեզ համար չափազանց թշնամական կլինեն», - ասել էր նա:
Նույն օրը Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր, որ Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության վավերացումը Հայաստանի Ազգային Ժողովի կողմից «ամենաբացասական հետեւանքները կունենա երկկողմ հարաբերությունների համար»:

Парламент Армении ратифицировал Римский статут Международного уголовного суда - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Национальное Собрание Армении ратифицировало сегодня Римский статут Международного уголовного суда.
За ратификацию проголосовали 60 депутатов, против - 20. Против голосовали представители оппозиционных фракций «Армения» и «Честь имею», которые ранее сегодня бойкотировали обсуждение вопроса.
Представители правительства Армении и лично премьер-министр Никол Пашинян ранее неоднократно заявляли, что намерение ратифицировать Римский статут Международного уголовного суда не направлено против России и преследует цель привлечь Азербайджан к ответственности за военные преступления.
28 сентября пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что ратификация Римского статута в Армении станет «чрезвычайно враждебным шагом» по отношению к Москве. В тот же день МИД России заявил, что ратификация «будет иметь самые негативные последствия для двусторонних отношений».