ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանի բաց նամակ է հղել ԵԽ Նախարարների կոմիտեի նախագահ Կրիշյանիս Կարինշին եւ ԵԽ Գլխավոր քարտուղար տիկին Մարիա Պեյչինովիչ-Բուրիչին:
Նամակում ասվում է.
«Սեպտեմբերի 20-ին ձեզ եմ դիմել անհապաղ Եվրոպայի խորհրդում Ադրբեջանի անդամակցությունը կասեցնելու ընթացակարգ նախաձեռնելու առաջարկով։ Կարեւոր եմ համարում այս նամակում իմ դիրքորոշումն ավելի հստակեցնել, քանի որ, ցավոք, այսօրվա եվրոպական քաղաքական վերնախավերի համար Լեռնային Ղարաբաղի հարցը չափվում է ոչ թե տասնամյակներով, այլ՝ ընդամենը 2020 թվականին հայ ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմից հետո ընկած տարիներով։
Այդուհանդերձ, այդ վերնախավերը պետք է գիտակցեն, որ ոչ միայն ուկրաինական, այլեւ՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծումն է որոշելու Եվրոպայի զարգացման ապագա նարատիվները։ Այսպիսով,
Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմը հակաահաբեկչական գործողության պատրվակով նոր լայնածավալ ռազմական ագրեսիա սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի դեմ։ Հայտնի է, որ ահաբեկիչն այն մարդն է, ով սպանում է, բռնություն գործադրում, շանտաժի ենթարկում։ Հակամարտության 35 տարիների ընթացքում այս գործողությունների միակ պատասխանատուն Ադրբեջանն էր, մինչդեռ հայերն ընդամենը պաշտպանում են իրենց եւ իրենց հիմնարար իրավունքները: Պետությունը, որը վերջին տարիներին միլիարդավոր դոլարներ է ծախսել զենքի վրա, եւ որի 10 միլիոնանոց բնակչությունը պատերազմում է 120 հազար հայերի դեմ, որոնց կեսից ավելին երեխաներ, կանայք եւ ծերեր են, խոսում է ահաբեկչության մասին։ Միեւնույն ժամանակ Ադրբեջանը զգալի օգնություն եւ աջակցություն է ստանում Թուրքիայից։ Ահաբեկչության մասին խոսում է այն պետությունը, որը ֆաշիստական մեթոդներով փորձեց հնազանդեցնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին՝ կիրառելով 9-ամսյա շրջափակում եւ փաստացի ձգտելով բնաջնջել հայերին սովի միջոցով։
1915 թվականից Թուրքիան մտավ այսպես կոչված «Հայկական հարցի» լուծման ակտիվ փուլ, որը նշանակում էր տարածաշրջանի հայ բնակչության առավելագույն ոչնչացում եւ հայաբնակ տարածքների միջոցով թյուրքական աշխարհի ֆիզիկական վերամիավորում։ Մարդկության դեմ նրանց առաջին հանցագործությունը Հայոց ցեղասպանությունն էր։ Դրան հաջորդեցին պայմանագրեր, որոնցով նշանակալից հայկական պատմական տարածքներ անցան Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո։ Հաջորդ քայլը Սպիտակ ցեղասպանությունն էր, կամ ժամանակակից լեզվով ասած՝ էթնիկ զտումները Նախիջեւանում, որտեղ մեկ հայ անգամ չի մնացել: Այսօր այս ծրագիրը շարունակվում է Լեռնային Ղարաբաղում։ Հաջորդ փուլը լինելու է Հայաստանի զգալի տարածքների բռնազավթումն այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի պատրվակով։ Այսինքն՝ աշխարհը պետք է հասկանա, որ թուրքերը չեն բավարարվելու իրենց ձեռք բերածով. նրանք Հայկական հարցի վերջնական լուծում են փնտրելու։
Թյուրքական էքսպանսիան շարունակվում է ոչ միայն Եվրասիայի մեր հատվածում, այլեւ արագորեն ծավալվում է Եվրոպայում։ Մինչ մեր տարածաշրջանում այն դրսեւորվում է ռազմական ագրեսիայով, էթնոկրոնական ազգայնամոլությամբ եւ ոչ թուրք ժողովուրդներին ու պետություններին տիրելու եւ հնազանդեցնելու ցանկությամբ, Եվրոպայում այն խարխլում է նրա ժողովրդավարական հիմքը: Բռնապետական քաղաքական ռեժիմներ ունեցող երկու պետությունների՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի անդամակցությունը Եվրոպայի խորհրդին փաստացի օրինականացնում է ժողովրդավարության եւ բռնապետության համագոյակցությունը հանդուրժելու եւ ընդունելու պրակտիկան: Ցավոք, այսօր մենք պետք է ընդունենք, որ Եվրոպայի խորհուրդը, որպես ժողովրդավարական արժեքների եւ ավանդույթների առաջմղման միջազգային մեխանիզմ եւ գործիք, ձախողել է Խորհրդային Միության փլուզումից ի վեր ժողովրդավարական աշխարհում նախկին խորհրդային պետությունների լիակատար ինտեգրման իր հիմնական առաքելությունը։ Ուստի ինձ թույլ եմ տալիս կանխատեսել, որ մեր կազմակերպության «գաղափարական մահը» կարող է իրականություն դառնալ։
Տարածաշրջանում մեր կազմակերպության ձախողված առաքելության մասին կվկայի նաեւ ընթացող խաղաղ գործընթացը։ Ներկայիս բանակցային ձեւաչափերի եւ բովանդակության պայմաններում Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ այսպես կոչված խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը, որին աջակցում է նաեւ եվրոպական հանրությունը, մի կողմից կհանգեցնի միայն բռնապետության ամրապնդմանն Ադրբեջանում, նրա վերջնական վերափոխմանը բռնապետական միապետության Եվրոպայի խորհրդին կազմում, իսկ մյուս կողմից՝ Հայաստանում ներքաղաքական անկայունության աճին՝ մարդու հիմնարար իրավունքների եւ ազատությունների համար ակնհայտ բոլոր հետեւանքներով։ Հետեւաբար, ամեն խաղաղություն չէ, որ բերում է ժողովրդավարություն, անվտանգություն եւ բարգավաճում:
Ավելին, ժողովրդավարական աշխարհն անդառնալիորեն դեֆորմացվում է, երբ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում ելնում է այն մտքից, որ «հաղթողները չեն դատվում, եւ նրանք են որոշում խաղի հիմնական կանոնները՝ անկախ միջազգային կարգից եւ իրավունքից»։ Նման դիրքորոշումը հանգեցրել է Ղարաբաղի հարցի լուծման այն երեք հիմնարար սկզբունքներից հրաժարվելուն, որոնք բազմիցս հնչեցվել են աշխարհի երեք խոշոր տերությունների՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի ղեկավարների մակարդակով. ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, երկրների տարածքային ամբողջականությունը եւ ուժի կիրառման անթույլատրելիությունը։ Մնացել է միայն տարածքային ամբողջականության սկզբունքը։ Եզրակացությունն այն է, որ ճկուն ժողովրդավարական աշխարհը դադարում է լինել արդար եւ առաջնորդվել կարգով: Վերջին տասնամյակների հիմնական դասը, այդ թվում՝ Եվրոպայի խորհրդի պրակտիկայից, այն է, որ հարցերը լուծվում են ուժով եւ ռեսուրսներով, աշխարհաքաղաքական հատուկ շահերով, այլ ոչ թե՝ ժողովրդավարությամբ, մարդու իրավունքներով եւ օրենքի գերակայությամբ:
Իրավիճակը չպետք է տանեք նրան, որ հայերը տեսնեն վերջնական անարդարությունն ու Իլհամ Ալիեւի ռեժիմի անպատժելիությունը, ինչպես նաեւ՝ միջազգային հանրության անտարբերությունը ցեղասպանության նկատմամբ։ Անկախ այսօր ընդունված որոշումներից. դրանք կարող են իրենց բնույթով լեգիտիմ չլինել հայերի ապագա սերունդների համար, քանի որ հակասում են գոյություն ունեցող մարդու հիմնարար իրավունքներին եւ ընդունվում են պատերազմների, բռնությունների եւ շանտաժի արդյունքում։ Մենք չպետք է խրախուսենք մեր կազմակերպության ազգերին՝ պաշտպանելու իրենց եւ իրենց ապագան պատմական հայրենիքում Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետություններում առկա անընդունելի պրակտիկային համապատասխան, որը փաստացի չի հանգեցնում վերջիններիս անդամակցության կասեցմանը կամ դադարեցմանը:
Պատրաստվում եմ հրապարակել այս նամակը, որպեսզի գործընկերներիցս շատերը կարողանան ծանոթանալ դրա բովանդակությանը եւ մտածել այն մարտահրավերների մասին, որոնք գլոբալ առումով ծառացած են ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլեւ՝ ողջ ժողովրդավարական Եվրոպայի առջեւ»։

Member of the Armenian national delegation to PACE Armen Gevorgyan sent an open letter to Chair of the Committee of Ministers of the Council of Europe Krišjānis Kariņš, Secretary General of the Council of Europe Marija Pejčinović- Burić and PACE President Tiny Kox.
“Dear colleagues,
On September 20-th, I addressed you with a proposal to immediately initiate the procedure to suspend Azerbaijan's membership in the Council of Europe. I consider it important to further clarify my position in this letter, as, unfortunately, for today's European political elites, the issue of Nagorno-Karabakh is measured not in decades, but only a few years after the 44-day war in 2020, unleashed by Azerbaijan against the Armenian people. However, these elites must realize that the resolution of not only the Ukrainian but also the Karabakh issue will determine the future narratives of Europe's development. So,
1. The authoritarian regime of Azerbaijan launched a new full-scale military aggression against the Armenian people of Nagorno-Karabakh under the pretext of an anti-terrorist operation. It is known, that a terrorist is someone who kills, rapes, and blackmails. Over the 35 years of conflict, Azerbaijan was solely responsible for these actions, while Armenians were only defending themselves and their fundamental rights. The state that has spent billions of dollars on weapons in recent years and its 10-million population waging war against 120,000 Armenians, more than half of whom are children, women, and the elderly, speaks of terrorism. In mean time, Azerbaijan receives substantial assistance and support from Turkey. The government that tried to subdue the people of Nagorno-Karabakh by fascist methods, imposing a 9-month blockade and effectively seeking to exterminate Armenians through starvation, also talks about terrorism.
2. Since 1915 Turkey entered an active phase of resolving the so-called "Armenian question," which meant the maximal extermination of the Armenian population of the region and the physical reunification of Turkic world through the areas inhabited by Armenians. Their first crime against humanity was the Armenian Genocide. This was followed by agreements that placed significant Armenian historical territories under the control of Turkey and Azerbaijan. The next step was the White Genocide, or in modern terms, ethnic cleansing in Nakhichevan, where not a single Armenian remains. Today, this program continues in Nagorno-Karabakh. The next stage will be the occupation of significant territories of Armenia under the pretext of the so-called Zangezur Corridor. In other words, the world must understand that the Turks will not stop at what they have achieved; they will seek a final solution to the Armenian question.
3. Turkic expansion continues not only in our part of Eurasia but is also rapidly unfolding in Europe. While in our region, it manifests in military aggression, ethno-religious chauvinism, and the desire to dominate and subdue non-Turkic peoples and states, in Europe, it undermines its democratic foundation. The membership of two states with authoritarian political regimes, Turkey and Azerbaijan, in the Council of Europe effectively legitimizes the practice of tolerance and acceptability of coexistence alongside democracy and authoritarianism. Unfortunately, today, we must acknowledge that the Council of Europe, as an international mechanism and instrument for promoting democratic values and traditions, has failed in its main mission since the collapse of the Soviet Union - the full integration of former Soviet states into the democratic world. Hence, I allowed myself to predict that the "ideological death" of our organization could become a reality.
4. The failed mission of our organization in the region will also be evidenced by the ongoing peace process. Under the current negotiation formats and content, the signing of the so-called peace treaty between Azerbaijan and Armenia, which is also supported by the European community, will only lead to the strengthening of authoritarianism in Azerbaijan, its final transformation into a dictatorship-monarchy within the Council of Europe on one hand, and an increase in internal political instability in Armenia with all the obvious consequences for the basic human rights and freedoms, on the other hand. Therefore, not every peace brings democracy, security, and prosperity.
5. Furthermore, the democratic world irreversibly deforms when, in the case of Nagorno Karabakh, it proceeds from the idea that "winners are not judged, and they determine the basic rules of the game, regardless of international order and law." Such positioning has led to the abandonment of three fundamental principles for resolving the Karabakh issue, repeatedly voiced by the three major world powers at the level of heads of state - the United States, Russia, and France: the right to self-determination of peoples, the territorial integrity of countries, and the inadmissibility of the use of force. Only the principle of territorial integrity remains. The conclusion is that a flexible democratic world ceases to be fair and based on order. The main lesson of the last decades, including from the practice of the Council of Europe, is that issues are resolved by power and resources, specific geopolitical interests, rather than democracy, human rights, and the rule of law.
6. You must not lead the situation to the point where Armenians will see the final injustice and impunity of the Ilham Aliyev’s regime, along with the international community's indifference to genocide. Regardless of the decisions made today, they may not be legitimate by nature for future generations of Armenians, as they contradict existing fundamental human rights and are made as a result of wars, violence, and blackmail. We have not to encourage the nations of our organization to defend themselves and their future in their historical homeland in accordance with the unacceptable practice available in the member-states of Council of Europe, which does not actually lead to the suspension or termination of their membership.
I am going to make this letter public so that many of my colleagues can get familiar with its content and can think about the challenges that globally face not only the Armenian people, but also the entire democratic Europe”.