Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «անվտանգային խնդիրների հասցեագրումը մենք տեսնում ենք ինքնիշխանության, անկախության ամրապնդմամբ»:
«Այն մոդելը, որ մենք պրոբլեմներ կունենանք մեր հարեւանների հետ եւ այդ պրոբլեմների մեջ մեզ պաշտպանելու համար կհրավիրենք ուրիշներին, էական չէ՝ որ ուրիշներին, խոցելի մոդել է: Այդ ուրիշները որեւէ պահի օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով, շատ դեպքերում չուզենալով, շատ դեպքերում իրենք իրենց խնդիրները լուծելու համար կարող են ուղղակի այստեղ չլինել, կամ նույնիսկ ցանկանալու դեպքում չկարողանալ օգնության հասնել», - ասել է Փաշինյանը Politico Europe պարբերականին տված հարցազրույցում, որի ամբողջական սղագրությունը հրապարակվել է վարչապետի կայքում:
«Հետեւաբար, մեր ռազմավարությունն է՝ փորձել ահա այս իրավիճակը, կամ արտաքին օգնությունների անհրաժեշտությունից կախված լինելու մակարդակը հնարավորինս նվազեցնել: Բայց սա տեսություն է, որն իրականացնելը չափազանց բարդ է առավել եւս մեր տարածաշրջանում, որտեղ ունենք խորը սոցիալ-հոգեբանական, պատմական, աշխարհաքաղաքական խնդիրներ», - նկատել է ՀՀ վարչապետը:
Արձագանքելով լրագրողի հարցին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
««Գազպրոմը» գազ է մատակարարում բազմաթիվ երկրների: Դրանք գործոններ են, որոնց դերը, իհարկե, չի կարելի թերագնահատել, բայց մյուս կողմից պետք էլ չէ գերագնահատել: Այո, գազը կարեւոր: Բայց կրկնում եմ՝ հենց անկախությունը, ինքնիշխանությունը եւ պետականությունը նրա համար են, որ հիմնված չլինեն մեկ գործոնի վրա, գազի կամ որեւէ այլ մեկ գործոնի վրա: Եվ ես կարծում եմ, որ գազ եւ անկախություն հասկացությունները նույն հարթության վրա դնելն այդքան էլ ճիշտ չէ»:
Խոսելով Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահների մասին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«2020թ. նոյեմբերի 9-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգային շատ սուր իրադրություններ են տեղի ունեցել՝ շփման գծի խախտումներ, Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի ներխուժումներ, Լաչինի միջանցքի փակումը եւ Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի առաջացումը։
Սրանք 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության տրամաբանությամբ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի պատասխանատվության տիրույթում գտնվող հարցեր են: Եվ այս առումով, այնքանով, որքանով այս պրոբլեմներն առաջացել են, այո, ռուսաստանցի խաղաղապահները ձախողել են իրենց առաքելությունը: Բայց մյուս կողմից ես չեմ կարող ասել, որ եթե ռուս խաղաղապահները չլինեին Լեռնային Ղարաբաղում, հիմա իրադրությունն ավելի լավ կլիներ»:
Հայաստանի վարչապետը նաեւ ակնարկել է, որ ավելի մեծ ակնկալիքներ ունի Արեւմուտքից.
«Եվրամիության կողմից Հայաստանում քաղաքացիական առաքելության հաստատումը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին համարում եմ բավականին լուրջ աջակցություն, որի համար ես մեր գործընկերներին անընդհատ շնորհակալություն եմ հայտնում։ Եվրամիությունը եւ Միացյալ Նահանգները մեզ աջակցում են նաեւ ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը հասցեագրելիս։ Բայց ես չեմ կարող ասել, որ այն օգնությունը եւ աջակցությունը, որ մենք ստանում ենք, բավարար է մեր խնդիրները եւ օրակարգերը սպասարկելու համար։ Բայց մյուս կողմից էլ, մենք ակտիվ աշխատում ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ՝ մեր դիրքորոշումները նրանց ավելի հասկանալի դարձնելու եւ որպես արդյունք՝ ավելի մեծ աջակցություն ստանալու համար»:

Пашинян: Неверно рассматривать газ и независимость в одной плоскости - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «решение вопросов безопасности мы видим в укреплении суверенитета и независимости».
«Модель, по которой у нас будут проблемы с нашими соседями и мы пригласим «других» защитить нас, не важно о каких «других» идет речь, уязвима в том смысле, что эти «другие» в какой-то момент по объективным и субъективным причинам, в некоторых случаях - не желая этого, в других случаях – будучи занятыми решением своих проблем, могут не оказаться здесь, или, возможно, даже при наличии желания, они не смогут помочь», - сказал Пашинян в интервью Politico Europe, полная стенограмма которого опубликована на сайте премьер-министра.
«Следовательно, наша стратегия состоит в том, чтобы попытаться максимально разрядить эту ситуацию или максимально снизить уровень зависимости от необходимости во внешней помощи. Но это теория, которую крайне сложно реализовать, особенно в нашем регионе, в котором есть глубокие социально-психологические, исторические, геополитические проблемы», - заметил премьер-министр Армении.
Отвечая на вопрос журналиста, Никол Пашинян сказал:
««Газпром» сегодня поставляет газ не только в Республику Армения. «Газпром» поставляет газ во многие страны. Это факторы, роль которых, конечно, нельзя недооценивать, но, с другой стороны, и переоценивать их не следует, потому что да, газ важен и для экономики, и для всего остального. Но независимость, суверенитет и государственность не должны основываться на одном факторе, будь то газ, или что-то еще. Думаю, не очень правильно рассматривать газ и независимость в одной плоскости».
Говоря о российских миротворцах, дислоцированных в Арцахе, Никол Пашинян сказал:
«Очевидно, что после 9 ноября 2020 года в Нагорном Карабахе произошли очень острые события в плане безопасности: нарушения линии соприкосновения, вторжения на территорию Нагорного Карабаха, закрытие Лачинского коридора и возникновение гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.
По логике Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года - все это являются вопросы, находящиеся в компетенции миротворческих сил РФ. И поскольку эти проблемы возникли, то да, российские миротворцы провалили свою миссию. Но с другой стороны, я не могу сказать, что если бы в Нагорном Карабахе не было российских миротворцев, ситуация в Нагорном Карабахе была бы лучше».
Премьер-министр Армении также дал понять, что ожидает большего от Запада:
«Утверждение Европейском союзом гражданской миссии на армяно-азербайджанской границе я считаю достаточно серьезной поддержкой, за что постоянно благодарю наших партнеров. Европейский союз и Соединенные Штаты также поддерживают нас в реализации повестки демократических реформ. Но я не могу сказать, что получаемая нами помощь и поддержка достаточны для решения наших задач и реализации нашей повестки. Но с другой стороны, мы активно работаем со всеми нашими партнерами, чтобы сделать нашу позицию более понятной для них и, как следствие, получить большую поддержку».