Տոնոյանը նոր փաստեր է ներկայացրել պատերազմին Թուրքիայի մասնակցության մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ իրեն ամենից շատ պատասխանատու է համարում նրա համար, որ չկարողացավ կանխել 2020 թվականի պատերազմը:
Այդ մասին Դավիթ Տոնոյանն ասել է՝ պատասխանելով 2020 թվականի 44-օրյա ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի անդամների հարցերին:
Պաշտպանության նախկին նախարարն ասել է, որ 2020 թվականի պատերազմին նախորդած ամիսներին երեք անգամ հանդիպել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարի հետ, մեկ անգամ էլ Երեւանում հանդիպում է ունեցել ՌԴ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի տեղակալի հետ:
Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ այդ շրջանում հայկական կողմը լուրջ մտահոգություններ ուներ՝ պայմանավորված նրանով, որ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի համատեղ զորավարժություններից հետո թուրքական F-16 ինքնաթիռները չէին վերադարձել Թուրքիա, այլ տեղակայվել էին Գյանջայի օդանավակայանում:
«Գրեթե ամեն օր չորս F-16 ինքնաթիռ օրական 5-6, երբեմն 8 ժամ էին անցկացնում օդում՝ մոտենալով Հայաստանի եւ Արցախի օդային սահմաններին: Մեր մտահոգություններն էլ ավելի սրվեցին, երբ Թուրքիան ռոտացիա անցկացրեց՝ ոչ միայն օդաչուների, այլեւ ինքնաթիռների», - մանրամասնել է պաշտպանության նախկին նախարարը:
Պատասխանելով ռուսաստանյան կողմի արձագանքների մասին հարցին, Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ «մեզ հորդորում էին չսադրել եւ սառնասիրտ լինել, ինչը մեր կողմից արվել է»: Նա, մասնավորապես, նշել է, որ F-16-ները երբեմն այնքան են մոտեցել, որ թիրախավորվել են Արցախի Պաշտպանության բանակի ՀՕՊ ուժերի կողմից, սակայն խոցման հրաման չի արձակվել:
Նախկին նախարարն ասել է, որ 2020թ. սեպտեմբերին հանդիպումների շարք է ունեցել ՀԱՊԿ երկրների եւ ՆԱՏՕ-ի եւ Եվրամիության անդամ երկրների դեսպանների հետ:
«Բոլորին ներկայացնում էի F-16-ի թռիչքների մասին մանրամասն տեղեկատվությունը: ՆԱՏՕ-ի եւ Եվրամիության մեր գործընկերներին միայն մեկ խնդրանք էի հնչեցնում՝ չեզոքացնել Թուրքիայի ներգրավումը հնարավոր գործողություններին», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը: Նրա խոսքով, 2020թ. սեպտեմբերին ընդհանուր առմամբ հանդիպումներ է ունեցել ՆԱՏՕ-ի եւ Եվրամիության անդամ երկրների 12 դեսպանների հետ, որոնցից մի քանիսի հետ՝ ոչ մեկ անգամ:
«Թուրքիան անմիջական մասնակցություն է ունեցել պատերազմին», - շեշտել է Դավիթ Տոնոյանը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք պատերազմի ընթացքում Հայաստանը, դաշնակցային հարաբերություններից ելնելով, կաշկանդված է եղել որոշակի զինատեսակների կիրառման հարցում, պաշտպանության նախկին նախարարն ասել է.
«Որոշակի սահմանափակումներ եղել են ոչ թե զինատեսակների, այլ դրանց կիրառման աշխարհագրության հետ կապված»:

Ереван /Медиамакс/. Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян заявил сегодня, что считает себя более всего ответственным за то, что не смог предотвратить войну 2020 года.
Тоноян сказал об этом, отвечая на вопросы членов парламентской комиссии, изучающей обстоятельства 44-дневной войны 2020 года.
Бывший министр обороны рассказал, что в предшествовавший войне период трижды встречался с министром обороны России и еще одну встречу провел в Ереване с заместителем российского оборонного ведомства.
Давид Тоноян сказал, что у армянской стороны возникли серьезные опасения в связи с тем, что после совместных учений Азербайджана и Турции турецкие самолеты F-16 не вернулись в Турцию, а были размещены в аэропорту Гянджи.
«Почти каждый день четыре самолета F-16 проводили в воздухе по 5-6, а иногда и по 8 часов, приближаясь к воздушным границам Армении и Арцаха. Наши опасения обострились еще больше, когда Турция провела ротацию, заменив не только пилотов, но и самолеты»,- пояснил экс-министр.
Отвечая на вопрос о реакции российской стороны, Давид Тоноян сказал, что «нас призввали не провоцировать и быть хладнокровными, что мы и делали». В частности, отметил экс-министр, F-16 иногда подходили так близко, что становились мишенями для
сил ПВО Армии обороны Арцаха, но приказ о поражении не отдавался.
Экс-министр сообщил, что в сентябре 2020 года он провел ряд встреч с послами стран-членов ОДКБ, НАТО и ЕС.
«Я представлял всем подробную информацию о полетах F-16 и обращлся к нашим партнерам из НАТО и Евросоюза с единственной просьбой: нейтрализовать участие Турции в возможных военных действиях»,- сказал Тоноян. По его словам, в сентябре 2020 года он провел встречи с 12 послами стран-членов НАТО и ЕС, причем с некоторыми из них встречался не один раз.
«Турция принимала непосредственное участие в войне, это не было прокси-войной»,- подчеркнул Давид Тоноян.
Отвечая на вопрос, была ли во время войны Армения «стеснена» в применении тех или иных видов вооружений вследствие союзнических отношений, бывший министр обороны сказал: