Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ «մարդկանց թերարժեքության բարդույթ ներարկելու փոխարեն պետք է դասեր քաղել ու օր ու գիշեր աշխատել»:
Այդ մասին նա ասել է 2020 թվականի 44-օրյա ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի այսօրվա նիստի իր եզրափակիչ խոսքում:
«Ես գիտեմ, որ որդի կորցրած ծնողին ոչինչ սփոփել չի կարող: Բայց գիտեմ նաեւ, որ այն զինվորներն ու սպաները, որոնք իրենց կյանքը տվեցին հանուն հայրենիքի, արժանի են նրան, որ իրենց անունները ոսկե տառերով գրվեն մեր ազգի պատմության մեջ: Շատ հաճախ նրանք անում էին անհնարինը՝ որովհետեւ գիտեին, թե ինչ բան է հայրենիքը:
Շատերը մեր հասարակությունում չեն գիտակցում, թե ինչ է կատարվել մինչեւ 1994 թվականը, երբ հաստատվեց զինադադարը: Մարդիկ հաճախ լավ չէին պատկերացնում, թե մենք որտեղ ենք գտնվում, ինչ խնդիր ենք լուծում, ինչ առաքելություն ունենք:
Այսօր էլ կարծում եմ, որ մեր հասարակությունը 1994 թվականի հաղթանակի կարեւորությունը չգիտակցեց եւ չգնահատեց այնպես, ինչպես որ պետք էր: Եվ գոնե հիմա՝ խոնարհվելով 2020 թվականին եւ դրանից հետո զոհված մեր եղբայրների շիրիմների առջեւ, մենք պետք է հարգենք նրանց արածը:
Պատերազմից հետո առիթ եմ ունեցել ասելու, որ մենք պարտություն ենք կրել բոլոր առումներով անհավասար մարտում, բայց դա որեւէ մեկին իրավունք չի տալիս խաղալ մեր ժողովրդի ազգային արժանապատվության հետ: Մարդկանց թերարժեքության բարդույթ ներարկելու փոխարեն պետք է դասեր քաղել ու օր ու գիշեր աշխատել:
Մենք չափազանց բարձր գին ենք վճարել, հազարավոր երիտասարդներ իրենց կյանքն են տվել հանուն Հայրենիքի, իսկ «ամեն ինչ ավարտված է» ոճով ելույթներն անարգում են նրանց հիշատակը: Նրանք իրենց կյանքը տվել են, որպեսզի մենք այսօր ջանքեր գործադրենք, վերլուծենք սխալները ու գտնենք արժանապատիվ կյանքին վերադառնալու ճանապարհը: Նրանք իրենց կյանքը չեն տվել նրա համար, որ մենք բարձր ամբիոններից ելույթներ լսենք այն մասին, որ ամեն ինչ վերջացած է եւ պետք է համաձայնվենք մեզ պարտադրվող բոլոր պայմաններին», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը:

Yerevan /Mediamax/. Former Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan said today that "instead of injecting people with an inferiority complex, it is necessary to pick up lessons and work day and night.”
He said this in his closing remarks at today’s session of the Investigative Committee studying the circumstances of the 44-day war.
“I know that nothing can comfort a parent who has lost a son. But I also know that those soldiers and officers who gave their lives for the homeland deserve to have their names written in golden letters in the history of our nation. Very often they did the impossible because they knew what the homeland is.
Many people in our society do not realize what happened before 1994, when the ceasefire was established. People often did not have a good idea of where we are, what problem we solve, what our mission is.
Even today, I think that our society did not realize the importance of the 1994 victory and did not appreciate it as it should have. And at least now, bowing before the graves of our brothers who died in 2020 and after, we should respect what they did.
After the war, I had occasion to say that we were defeated in an unequal battle in all respects, but that does not give anyone the right to play with the national dignity of our people. Instead of injecting people with an inferiority complex, it is necessary to pick up lessons and work day and night.
We have paid too high a price, thousands of young people have given their lives for the homeland, and “it’s all over”-style speeches dishonor their memory. They gave their lives for us to make efforts today, analyze the mistakes and find the way to return to a dignified life. They did not give their lives for us to hear speeches from the high chairs that everything is over and we must agree to all the conditions imposed on us,” Davit Tonoyan said.