Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ասել է, որ «մարդկանց թերարժեքության բարդույթ ներարկելու փոխարեն պետք է դասեր քաղել ու օր ու գիշեր աշխատել»:
Այդ մասին նա ասել է 2020 թվականի 44-օրյա ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի այսօրվա նիստի իր եզրափակիչ խոսքում:
«Ես գիտեմ, որ որդի կորցրած ծնողին ոչինչ սփոփել չի կարող: Բայց գիտեմ նաեւ, որ այն զինվորներն ու սպաները, որոնք իրենց կյանքը տվեցին հանուն հայրենիքի, արժանի են նրան, որ իրենց անունները ոսկե տառերով գրվեն մեր ազգի պատմության մեջ: Շատ հաճախ նրանք անում էին անհնարինը՝ որովհետեւ գիտեին, թե ինչ բան է հայրենիքը:
Շատերը մեր հասարակությունում չեն գիտակցում, թե ինչ է կատարվել մինչեւ 1994 թվականը, երբ հաստատվեց զինադադարը: Մարդիկ հաճախ լավ չէին պատկերացնում, թե մենք որտեղ ենք գտնվում, ինչ խնդիր ենք լուծում, ինչ առաքելություն ունենք:
Այսօր էլ կարծում եմ, որ մեր հասարակությունը 1994 թվականի հաղթանակի կարեւորությունը չգիտակցեց եւ չգնահատեց այնպես, ինչպես որ պետք էր: Եվ գոնե հիմա՝ խոնարհվելով 2020 թվականին եւ դրանից հետո զոհված մեր եղբայրների շիրիմների առջեւ, մենք պետք է հարգենք նրանց արածը:
Պատերազմից հետո առիթ եմ ունեցել ասելու, որ մենք պարտություն ենք կրել բոլոր առումներով անհավասար մարտում, բայց դա որեւէ մեկին իրավունք չի տալիս խաղալ մեր ժողովրդի ազգային արժանապատվության հետ: Մարդկանց թերարժեքության բարդույթ ներարկելու փոխարեն պետք է դասեր քաղել ու օր ու գիշեր աշխատել:
Մենք չափազանց բարձր գին ենք վճարել, հազարավոր երիտասարդներ իրենց կյանքն են տվել հանուն Հայրենիքի, իսկ «ամեն ինչ ավարտված է» ոճով ելույթներն անարգում են նրանց հիշատակը: Նրանք իրենց կյանքը տվել են, որպեսզի մենք այսօր ջանքեր գործադրենք, վերլուծենք սխալները ու գտնենք արժանապատիվ կյանքին վերադառնալու ճանապարհը: Նրանք իրենց կյանքը չեն տվել նրա համար, որ մենք բարձր ամբիոններից ելույթներ լսենք այն մասին, որ ամեն ինչ վերջացած է եւ պետք է համաձայնվենք մեզ պարտադրվող բոլոր պայմաններին», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը:

Не надо внушать людям комплекс неполноценности, сказал Тоноян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян заявил сегодня, что «вместо того, чтобы прививать людям комплекс неполноценности, надо извлекать уроки и работать денно и нощно».
Он сказал об этом в своем заключительном слове на сегодняшнем заседании парламентской комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны 2020 года.
«Я знаю, что ничто не может утешить родителей, потерявших сына. Но я также знаю, что те солдаты и офицеры, которые отдали свои жизни за Родину, заслуживают того, чтобы их имена были золотыми буквами вписаны в историю нашего народа. Часто они делали невозможное, потому что знали, что такое Родина.
Многие в нашем обществе не осознают, что произошло до 1994 года, когда было установлено перемирие. Люди часто не имели четкого представления о том, где мы находимся, какую проблему решаем, какова наша миссия.
Думаю, что и сегодня наше общество не осознало значения победы 1994 года и не оценило ее должным образом. И хотя бы сейчас, склоняясь перед могилами наших братьев, погибших в 2020 году и позже, мы должны уважать то, что они сделали.
После войны мне уже приходилось говорить, что мы потерпели поражение в неравном во всех отношениях бою, но это никому не дает права играть с национальным достоинством нашего народа. Вместо того чтобы внушать людям комплекс неполноценности, следует извлекать уроки и работать денно и нощно.
Мы заплатили слишком высокую цену, тысячи молодых людей отдали свои жизни за Родину, и выступления в стиле «все кончено» позорят их память. Они отдали свои жизни, чтобы мы сегодня прилагали усилия, анализировали ошибки и искали способ вернуться к достойной жизни. Они отдали свои жизни за для того, чтобы мы слышали с высоких трибун речи о том, что «все кончено», и мы должны соглашаться на все выдвигаемые нам условия», - сказал Давид Тоноян.