Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ 1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանությունը տեղի ունեցավ այն պատճառով, որ Ռուսաստանը ստիպված էր լքել տարածաշրջանը:
Այդ մասին նա ասել է ֆրանսիական AFP գործակալությանը տված հարցազրույցում, որի սղագրությունը հրապարակվել է վարչապետի կայքում: Պատասխանելով ՀԱՊԿ-ի կազմից դուրս գալու մասին հարցին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Աշխարհում ոչ մի կազմակերպություն հավերժ չէ, և յուրաքանչյուր երկիր որոշում կայացնում է՝ ելնելով իր շահերից: Այն խնդիրը, որ ունեցել ենք և ունենք ՀԱՊԿ-ի արդյունավետության ու պարտավորությունների կատարման ուղղությամբ, թափանցիկ այդ հարցերը քննարկում ենք մեր գործընկերների հետ:
Իրականում հարցն այն չէ՝ Հայաստանը դո՞ւրս է գալիս կամ դուրս կգա՞ ՀԱՊԿ-ից, թե՝ չէ, իրականում հարցն այն է՝ ՀԱՊԿ-ը Հայաստանից դո՞ւրս է գալիս, թե՞ ոչ: Շատ փորձագետներ կան Հայաստանի Հանրապետությունում, անկախ փորձագետներ, որ ինձ պարբերաբար զեկույցներ են ուղարկում այն մասին, որ այս գործընթացներն ի ցույց են դնում, որ ՀԱՊԿ-ը դուրս է գալիս Հայաստանից:
Ավելին՝ կան շատ փորձագետներ, որոնց գնահատականն այն է, որ Ռուսաստանն է դուրս գալիս տարածաշրջանից: Դա, իհարկե, թվում է ֆանտաստիկայի ժանրից, բայց, ցավոք, մեր ժողովուրդն այդ պատմությունը տեսել է: Ի վերջո ինչի՞ հետևանք էր 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունը, երբ կոնֆլիկտային իրավիճակի բերումով ներքին պրոբլեմների ծանրության ներքո Ռուսաստանն, ըստ էության, կոնֆլիկտային իրավիճակում գտնվող տարածաշրջանը ստիպված եղավ լքել: Եվ հայերը, որոնք հստակ աշխարհաքաղաքական ընտրություն էին կատարել, մնացին երես առ երես, դեմ-դիմաց Թուրքիայի հետ: Բնականաբար, այդ վերլուծություններն ավելի ահագնացան, ավելի սրվեցին վերջերս Ռուսաստանում տեղի ունեցած բոլորիս հայտնի իրադարձությամբ, ճիշտ է մեկուկես օր տևեց այդ իրադարձությունը, բայց տասնյակ վերլուծական, փորձագիտական տեղեկանքներ եմ ստացել այդ մեկուկես օրվա ընթացքում, որ սա 1915 թվականի սցենարն է:
1915, 1917, 1918 թվականներ՝ անկայունություն Ռուսաստանում, Ռուսաստանի ստիպված հետքաշումը՝ դուրս գալ տարածաշրջանից և հայ ժողովրդի ցեղասպանության ենթարկվելը: Բայց հիմա ամբողջ խնդիրն այն է, որ 1915-ին հայ ժողովուրդը պետականություն չուներ, պետություն չուներ, որն ուներ պարտավորություն՝ ապահովելու սեփական ժողովրդի անվտանգությունը: Հիմա ունի պետություն և պետության քաղաքականությունը պիտի կառուցվի այս տրամաբանության մեջ, որովհետև հավանականությունը, որ մի օր մենք կտեսնենք, որ Իրանը կամ Թուրքիան այստեղից գնացել են, զրո է», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

“Armenian Genocide happened because Russia had to exit the region”, PM says
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said that Armenian Genocide of 1915 happened because Russia had to exit the region.
He said this in an interview with AFP, the transcript of which is posted on Prime Minister’s website. Talking about the prospect of leaving CSTO one day, Nikol Pashinyan said:
“No organization in the world is eternal, and every country makes decisions in accordance with its interests. The issue here is that we had and we still have an issue in terms of the effectivenes of the CSTO and the implementation of its commitments. We have discussed this issue transparently with our partners.
The question is not whether Armenia leaves or will leave the CSTO or not. The question is whether the CSTO is leaving or exiting Armenia. There are many experts in Armenia, independent expers, who regularly send me reports stating that these processes demonstrate that the CSTO is exiting Armenia.
Moreover, there are many experts whose assessment is that Russia is exiting the region. This may seem like a science fiction, but unfortunately, our people have seen this in hostory. After all, a consequence of what was the 1915 genocide of the Armenians, when Russia essentially had to exit the conflicting region under its domestic burden? And the Armenians, that had made a clear geopolitical choice, were left to face Turkey.
And naturally, this analysis has intensified because of an event that recently happened in Russia, an even that we all know very well. True, it lasted one and a half days, but dozens of analytical statements were sent to me during the one and a half days, saying that this is the 1915 scenario.
1915, 1917, 1918 – years of instability in Russia, Russia having to withdraw from the region and the genocide carried against the Armenian people. But now the problem is that in 1915 the Armenian people did not have a state, a statehood that would have the obligation of safeguarding its own people. Now the Armenians have a state, and the policy of the state must be built in accordance with this logic, because the likelihood that one day we will see Iran or Turkey leaving this region is zero, there is no such likelihood, but the likelihood that any geopolitical center which is currently present here, we may wake up one morning and find they have left, that likelihood is greater than zero, not necessarily with the intention of doing harm, not necessarily with the reluctance to carry out their obligations towards anyone, including Armenia”.