Պատերազմը «նաեւ ՀՀ կառավարության փոփոխության հասնելու նպատակ ուներ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ 2020 թվականի պատերազմն, «ըստ ամենայնի, նաեւ Հայաստանում կառավարության փոփոխության հասնելու նպատակ ուներ»:
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ես ստորագրեցի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարություն, որը պետական ինստիտուտների՝ Կառավարության եւ Ազգային ժողովի վրա հարձակման պատճառ դարձավ, որովհետեւ սանձազերծված պատերազմն, ըստ ամենայնի, նաեւ Հայաստանում Կառավարության փոփոխության հասնելու նպատակ ուներ», - ասել է Փաշինյանը Ռեյկյավիկում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի գագաթնաժողովի ժամանակ։
«Բայց մենք կարողացանք երկրի ժողովրդավարությունը պահպանել: Ավելի ուշ որոշում կայացրեցինք գնալ արտահերթ ընտրությունների՝ հանրային միասնությունը վերգտնելու համար: Եվ երկու օր այն բանից հետո, երբ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու նպատակով իմ եւ Ազգային ժողովի հրաժարականն ուժի մեջ մտավ, 2021թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանը ներխուժեց Հայաստանի տարածք: Եթե մենք այդ դրվագում շեղվեինք ժողովրդավարությունից, պետականությունը կկորցնեինք, բայց մենք գնացինք ժողովրդավարական ճանապարհով եւ ունեցանք միջազգայնորեն ազատ եւ ժողովրդավարական ճանաչված ընտրություններ, եւ ձեւավորեցինք խաղաղության օրակարգ», - ասել է վարչապետը:

По словам Пашиняна, война «была направлена также на смену правительства Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что война 2020 года, «по всей видимости, также преследовала цель добиться смены власти в Армении».
«9 ноября 2020 года мною было подписано трехстороннее заявление о прекращении огня, что спровоцировало нападение на государственные институты - правительство и парламент, поскольку развязанная война, по всей видимости, также преследовала цель достичь изменений в правительстве Армении»,- сказал Пашинян, выступая на саммите Совета Европы в Рейкьявике.
«Но нам удалось сохранить демократию в стране. Позже мы провели досрочные выборы, чтобы восстановить общественное единство. И спустя два дня после моей отставки и отставки парламента, целью которых было проведение внеочередных выборов 2021 года, 12 мая, Азербайджан вторгся на территорию Армении. Если бы мы тогда отошли от демократии, то потеряли бы государственность, но мы пошли по демократическому пути и провели международно признанные свободные и демократические выборы, сформировав мирную повестку»,- сказал премьер-министр.