Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար, Դանիայի նախկին վարչապետ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Անդերս Ֆոգ Ռասմուսեն
Այսօր բոլորի ուշադրությունը իրավացիորեն ուղղված է Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմին։ Բայց դա պատճառ չէ անտեսելու եւս մեկ ճգնաժամ, որը հասունանում է Եվրոպայի դռանը: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածությունը կրկին աճում է, ինչը հղի է նոր պատերազմով:
Անցյալ շաբաթ ես այցելեցի Լաչինի միջանցք՝ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչությանը Հայաստանի եւ արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը: Դեկտեմբերից ի վեր, բնապահպանական բողոքի պատրվակով, միջանցքն արգելափակվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Դա ակնհայտորեն տեղի է ունենում Բաքվի ռեժիմի աջակցությամբ։
«Ցուցարարները» արգելափակում են քաղաքացիական եւ առեւտրային երթեւեկությունը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, իսկ Amnesty International-ը զգուշացնում է, որ մոտ 120 000 էթնիկ հայեր զրկված են հիմնական ապրանքներից եւ ծառայություններից, այդ թվում՝ կյանք փրկող դեղամիջոցներից եւ բժշկական օգնությունից:
2020 թվականի հրադադարի համաձայնագրով Ադրբեջանը պարտավորվել է ապահովել ազատ տեղաշարժը ճանապարհին երկու ուղղություններով։ Ընդունելով, որ Ադրբեջանը խախտում է իր պարտավորությունները՝ հրաժարվելով վերացնել շրջափակումը, Արդարադատության միջազգային դատարանը փետրվարի 22-ին Ադրբեջանից պահանջել է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը դրա համար։ Բայց անցել է մեկ ամիս, եւ ոչինչ չի փոխվել։
Թեեւ միջանցքի երկայնքով տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերը պետք է հսկեն երթուղին, նրանք անգործության են մատնվել։ Եթե Եվրոպան եւ ավելի լայն միջազգային հանրությունը ճնշում չգործադրեն Ադրբեջանի վրա շրջափակումը վերացնելու համար, ներկայիս հումանիտար ճգնաժամը կարող է հումանիտար աղետի վերաճել։
Ադրբեջանը օգտագործում է շրջափակումը եւ այլ միջոցներ Լեռնային Ղարաբաղը խեղդելու համար. բնակիչներին հաճախ արգելում են վերադառնալ իրենց տները, իսկ գազն ու էլեկտրականությունը պարբերաբար անջատվում են առանց նախազգուշացման կամ բացատրության: Նպատակն ակնհայտորեն հայ բնակչության կյանքը հնարավորինս դժվարացնելն է, եւ մոտալուտ էթնիկ զտումների լուրջ վտանգ կա։ Մենք չպետք է փակենք մեր աչքերը:
Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը
Ադրբեջանական ռեժիմը շարունակում է թերագնահատել շրջափակման հետեւանքները կամ հերքել դրա գոյության փաստը: Սակայն նրանք հրաժարվում են միջազգային դիտորդներին իրավիճակը գնահատելու հնարավորություն ընձեռել։ Այսպիսով, միջազգային հանրության առաջնային խնդիրն է միջանցք ուղարկել ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո գործող փաստահավաք առաքելություն։ Մենք պետք է հստակորեն հասկացնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հետեւանքների կբախվի, եթե շարունակի անտեսել Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտավորեցնող որոշումը։
2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը հստակ ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը զգալի ռազմական առավելություն ունի Հայաստանի նկատմամբ՝ Ռուսաստանից, Թուրքիայից եւ Իսրայելից ձեռք բերված սպառազինության շնորհիվ։ Այս փաստը հաստատվեց անցյալ տարվա սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը գրավեց հենց Հայաստանի տարածքը, այդ թվում՝ ռազմավարական դիրքերը Ջերմուկ քաղաքի շուրջ։
Թեեւ Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ է, իր ինքնիշխան տարածքի վրա այս հարձակումից հետո ոչ մի աջակցություն չեղավ։ Հայաստանը մնաց խոցելի ու միայնակ։
Ադրբեջանն իր զորքերը թողեց հայկական տարածքում եւ հրաժարվեց վերադարձնել հայ ռազմագերիներին։ Խաղաղության բանակցությունները փակուղի են մտել, եւ կան հստակ նշաններ, որ Ադրբեջանը կարծում է, որ կարող է ավելիին հասնել ռազմական ճանապարհով, քան խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Չի կարելի բացառել, որ առաջիկա ամիսներին Հայաստանի վրա հարձակումները կվերսկսվեն։
Քանի որ Ռուսաստանը՝ Հայաստանի անվտանգության ավանդական մատակարարը, ի վիճակի չէ կամ չի ցանկանում օգնել, Եվրամիությունը պետք է ավելի մեծ դեր խաղա տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանման գործում: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ընդունել են դա։ Սեպտեմբերին ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո ԵՄ-ն Հայաստան է ուղարկել քաղաքացիական առաքելություն՝ Ադրբեջանի հետ սահմանը հսկելու համար։
Բայց դեռ շատ անելիք կա։ ԵՄ առաքելությունը, որը ներկայում տեղակայված է միայն Հայաստանի տարածքում, պետք է արագ ընդլայնվի՝ վերահսկելու հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկարությունը։ Եվրոպացի առաջնորդները պետք է ճնշում գործադրեն Ալիեւի կառավարության վրա, որպեսզի այն թույլ տա ԵՄ անձնակազմին մուտք գործել Ադրբեջան: Իհարկե, ԵՄ անզեն առաքելությունը չի կարողանա դադարեցնել մարտական գործողությունները, սակայն ներկայության ավելացումը լրացուցիչ ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի վրա՝ բանակցությունները ռազմական առճակատումից գերադասելու համար։
Անցած տարվա ընթացքում ԵՄ-ն ավելի սերտ տնտեսական կապեր է հաստատել Ադրբեջանի հետ՝ ռուսական գազից եւ նավթից հրաժարվելու պատճառով: Բայց ԵՄ առաջնորդները պետք է հասկացնեն Ալիեւին, որ թույլ չեն տա նրան գործել անպատիժ, եւ որ Եվրոպայի կարճաժամկետ առեւտրային շահերը չեն գերակայի նրա արժեքներին կամ երկարաժամկետ շահերին Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության պահպանման հարցում։ Եթե Ադրբեջանը շարունակի անտեսել իր միջազգային պարտավորությունները եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր վճիռները, նա պետք է բախվի քաղաքական եւ տնտեսական հետեւանքների:
Հայաստանը ձեւավորվող ժողովրդավարական երկիր է չափազանց բարդ հարեւանությամբ: Քանի որ Ռուսաստանի ազդեցությունը նվազում է, Եվրոպան պետք է ավելի կարեւոր դեր խաղա տարածաշրջանում: Սա բարեգործություն չէ։ Ընդհանուր շահերից է բխում գործել հիմա՝ կանխելու հերթական խոշոր հակամարտությունը կամ նույնիսկ էթնիկ զտումը մեր ետնաբակում:

Anders Fogh Rasmussen
Anders Fogh Rasmussen, a former NATO secretary-general (2009-14) and former prime minister of Denmark, is Founder of the Alliance of Democracies Foundation.
All eyes are rightly fixated on Russia’s war in Ukraine. But that is no excuse for ignoring another crisis that is brewing on Europe’s doorstep. Tensions between Armenia and Azerbaijan are rising again, raising the prospect of another war.
Last week, I visited the Lachin corridor, the only road linking the ethnic Armenian population of Nagorno-Karabakh with Armenia and the outside world. Since December, access to the corridor has been blocked by Azerbaijanis under the pretext of an environmental protest. This is clearly happening with the backing of the regime in Baku.
With the “protesters” blocking all civilian or commercial traffic into Nagorno-Karabakh, Amnesty International warns that some 120,000 ethnic Armenian residents are being deprived of essential goods and services, including life-saving medicines and health care.
Under the ceasefire agreement that ended the 2020 Nagorno-Karabakh War between Azerbaijan and Armenia, Azerbaijan pledged to ensure free movement along the road in both directions. Recognizing that Azerbaijan is violating its commitment by refusing to lift the blockade, the International Court of Justice (ICJ) issued an order on February 22 demanding that Azerbaijan take all steps necessary to do so. But a month has passed, and nothing has changed.
Although Russian peacekeeping forces stationed along the corridor are supposed to protect the route, they have failed to act. Unless Europe and the wider international community pressure Azerbaijan to lift the blockade, the current humanitarian crisis could become a humanitarian catastrophe.
Azerbaijan is using the blockade and other measures to strangle Nagorno-Karabakh. Residents are often prevented from returning to their homes, and gas and electricity are regularly cut off without warning or explanation. The intent, clearly, is to make life as difficult as possible for the Armenian population, and there is a serious risk of imminent ethnic cleansing. We must not divert our gaze from what is happening.
Anders Fogh Rasmussen Anders Fogh Rasmussen
For its part, the Azerbaijani regime (and its online trolls) have continued to downplay the effects of the blockade – or even its existence. Yet they also refuse to grant international observers access to assess the situation. The first priority for the international community, then, is to send a fact-finding mission to the corridor under the auspices of the United Nations or the Organization for Security and Cooperation in Europe. We must make clear that Azerbaijan’s president, Ilham Aliyev, will face consequences if he continues to flout the ICJ’s binding order.
The 2020 Nagorno-Karabakh War made clear that Azerbaijan has a significant military advantage over Armenia, owing to the weapons that it has bought from Russia, Turkey, and Israel. This fact was reiterated last September, when Azerbaijan took territory within Armenia itself – including strategic positions above the city of Jermuk – after just two days of renewed fighting.
Although Armenia is still a member of the Collective Security Treaty Organization, the regional alliance linking Russia with five nearby former Soviet states, no support was forthcoming when it requested assistance following this attack on its sovereign territory. It was left vulnerable and alone.
Making matters worse, Azerbaijan has kept its troops on Armenian territory and refused to return Armenian prisoners of war. With peace talks having stalled, there are clear warning signs that Azerbaijan believes it can achieve more through military means than through peaceful negotiations. A renewed offensive against Armenia in the coming months cannot be ruled out.
With Armenia’s traditional security provider, Russia, unable or unwilling to help, the European Union must play a greater role to preserve peace and stability in the region. Both European Council President Charles Michel and French President Emmanuel Macron have recognized this and devoted significant political capital to the issue. Following the renewed outbreak of hostilities in September, the EU dispatched a civilian mission to Armenia to monitor the border with Azerbaijan.
But much more still needs to be done. The EU mission, which is currently deployed only on Armenian territory, should be rapidly scaled up to monitor the full length of the Armenia-Azerbaijan border. European leaders need to press Aliyev’s government to allow EU personnel on to Azerbaijani territory. Of course, an unarmed EU mission would not be able to stop hostilities; but scaling up its presence would put further pressure on Azerbaijan to choose negotiation over military confrontation.
Over the last year, the EU has built increasingly close economic ties with Azerbaijan, owing to its rapid shift away from Russian gas and oil. But EU leaders need to be clear with Aliyev that he will not be allowed to act with impunity, and that Europe’s short-term commercial interests will not outweigh its values or its long-term interests in maintaining peace and stability in the South Caucasus. If Azerbaijan continues to flout its international commitments and legally binding court orders from the ICJ, it must face political and economic consequences.
Armenia is an emerging democracy in an immensely challenging neighborhood. With Russia’s influence waning, Europe must play a bigger role in the region. This is not a form of charity. Acting now to prevent another significant conflict – or even ethnic cleansing – in our backyard is in everyone’s interest.