Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար, Դանիայի նախկին վարչապետ Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի հոդվածը՝ գրված Project Syndicate-ի համար։
Անդերս Ֆոգ Ռասմուսեն
Այսօր բոլորի ուշադրությունը իրավացիորեն ուղղված է Ուկրաինայում Ռուսաստանի պատերազմին։ Բայց դա պատճառ չէ անտեսելու եւս մեկ ճգնաժամ, որը հասունանում է Եվրոպայի դռանը: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածությունը կրկին աճում է, ինչը հղի է նոր պատերազմով:
Անցյալ շաբաթ ես այցելեցի Լաչինի միջանցք՝ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչությանը Հայաստանի եւ արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը: Դեկտեմբերից ի վեր, բնապահպանական բողոքի պատրվակով, միջանցքն արգելափակվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Դա ակնհայտորեն տեղի է ունենում Բաքվի ռեժիմի աջակցությամբ։
«Ցուցարարները» արգելափակում են քաղաքացիական եւ առեւտրային երթեւեկությունը դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, իսկ Amnesty International-ը զգուշացնում է, որ մոտ 120 000 էթնիկ հայեր զրկված են հիմնական ապրանքներից եւ ծառայություններից, այդ թվում՝ կյանք փրկող դեղամիջոցներից եւ բժշկական օգնությունից:
2020 թվականի հրադադարի համաձայնագրով Ադրբեջանը պարտավորվել է ապահովել ազատ տեղաշարժը ճանապարհին երկու ուղղություններով։ Ընդունելով, որ Ադրբեջանը խախտում է իր պարտավորությունները՝ հրաժարվելով վերացնել շրջափակումը, Արդարադատության միջազգային դատարանը փետրվարի 22-ին Ադրբեջանից պահանջել է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը դրա համար։ Բայց անցել է մեկ ամիս, եւ ոչինչ չի փոխվել։
Թեեւ միջանցքի երկայնքով տեղակայված ռուսական խաղաղապահ ուժերը պետք է հսկեն երթուղին, նրանք անգործության են մատնվել։ Եթե Եվրոպան եւ ավելի լայն միջազգային հանրությունը ճնշում չգործադրեն Ադրբեջանի վրա շրջափակումը վերացնելու համար, ներկայիս հումանիտար ճգնաժամը կարող է հումանիտար աղետի վերաճել։
Ադրբեջանը օգտագործում է շրջափակումը եւ այլ միջոցներ Լեռնային Ղարաբաղը խեղդելու համար. բնակիչներին հաճախ արգելում են վերադառնալ իրենց տները, իսկ գազն ու էլեկտրականությունը պարբերաբար անջատվում են առանց նախազգուշացման կամ բացատրության: Նպատակն ակնհայտորեն հայ բնակչության կյանքը հնարավորինս դժվարացնելն է, եւ մոտալուտ էթնիկ զտումների լուրջ վտանգ կա։ Մենք չպետք է փակենք մեր աչքերը:
Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը
Ադրբեջանական ռեժիմը շարունակում է թերագնահատել շրջափակման հետեւանքները կամ հերքել դրա գոյության փաստը: Սակայն նրանք հրաժարվում են միջազգային դիտորդներին իրավիճակը գնահատելու հնարավորություն ընձեռել։ Այսպիսով, միջազգային հանրության առաջնային խնդիրն է միջանցք ուղարկել ՄԱԿ-ի կամ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո գործող փաստահավաք առաքելություն։ Մենք պետք է հստակորեն հասկացնենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հետեւանքների կբախվի, եթե շարունակի անտեսել Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտավորեցնող որոշումը։
2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը հստակ ցույց տվեց, որ Ադրբեջանը զգալի ռազմական առավելություն ունի Հայաստանի նկատմամբ՝ Ռուսաստանից, Թուրքիայից եւ Իսրայելից ձեռք բերված սպառազինության շնորհիվ։ Այս փաստը հաստատվեց անցյալ տարվա սեպտեմբերին, երբ Ադրբեջանը գրավեց հենց Հայաստանի տարածքը, այդ թվում՝ ռազմավարական դիրքերը Ջերմուկ քաղաքի շուրջ։
Թեեւ Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ է, իր ինքնիշխան տարածքի վրա այս հարձակումից հետո ոչ մի աջակցություն չեղավ։ Հայաստանը մնաց խոցելի ու միայնակ։
Ադրբեջանն իր զորքերը թողեց հայկական տարածքում եւ հրաժարվեց վերադարձնել հայ ռազմագերիներին։ Խաղաղության բանակցությունները փակուղի են մտել, եւ կան հստակ նշաններ, որ Ադրբեջանը կարծում է, որ կարող է ավելիին հասնել ռազմական ճանապարհով, քան խաղաղ բանակցությունների միջոցով: Չի կարելի բացառել, որ առաջիկա ամիսներին Հայաստանի վրա հարձակումները կվերսկսվեն։
Քանի որ Ռուսաստանը՝ Հայաստանի անվտանգության ավանդական մատակարարը, ի վիճակի չէ կամ չի ցանկանում օգնել, Եվրամիությունը պետք է ավելի մեծ դեր խաղա տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանման գործում: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ընդունել են դա։ Սեպտեմբերին ռազմական գործողությունների վերսկսումից հետո ԵՄ-ն Հայաստան է ուղարկել քաղաքացիական առաքելություն՝ Ադրբեջանի հետ սահմանը հսկելու համար։
Բայց դեռ շատ անելիք կա։ ԵՄ առաքելությունը, որը ներկայում տեղակայված է միայն Հայաստանի տարածքում, պետք է արագ ընդլայնվի՝ վերահսկելու հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկարությունը։ Եվրոպացի առաջնորդները պետք է ճնշում գործադրեն Ալիեւի կառավարության վրա, որպեսզի այն թույլ տա ԵՄ անձնակազմին մուտք գործել Ադրբեջան: Իհարկե, ԵՄ անզեն առաքելությունը չի կարողանա դադարեցնել մարտական գործողությունները, սակայն ներկայության ավելացումը լրացուցիչ ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի վրա՝ բանակցությունները ռազմական առճակատումից գերադասելու համար։
Անցած տարվա ընթացքում ԵՄ-ն ավելի սերտ տնտեսական կապեր է հաստատել Ադրբեջանի հետ՝ ռուսական գազից եւ նավթից հրաժարվելու պատճառով: Բայց ԵՄ առաջնորդները պետք է հասկացնեն Ալիեւին, որ թույլ չեն տա նրան գործել անպատիժ, եւ որ Եվրոպայի կարճաժամկետ առեւտրային շահերը չեն գերակայի նրա արժեքներին կամ երկարաժամկետ շահերին Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության պահպանման հարցում։ Եթե Ադրբեջանը շարունակի անտեսել իր միջազգային պարտավորությունները եւ Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր վճիռները, նա պետք է բախվի քաղաքական եւ տնտեսական հետեւանքների:
Հայաստանը ձեւավորվող ժողովրդավարական երկիր է չափազանց բարդ հարեւանությամբ: Քանի որ Ռուսաստանի ազդեցությունը նվազում է, Եվրոպան պետք է ավելի կարեւոր դեր խաղա տարածաշրջանում: Սա բարեգործություն չէ։ Ընդհանուր շահերից է բխում գործել հիմա՝ կանխելու հերթական խոշոր հակամարտությունը կամ նույնիսկ էթնիկ զտումը մեր ետնաբակում:

Андерс Фог Расмуссен
Предлагаем вашему вниманию статью бывшего генерального секретаря НАТО и бывшего премьер-министра Дании Андерса Фога Расмуссена, написанную для Project Syndicate.
Все внимание справедливо приковано к войне России на Украине. Но это не повод игнорировать другой кризис, который назревает на пороге Европы. Напряженность между Арменией и Азербайджаном снова растет, что повышает вероятность новой войны.
На прошлой неделе я посетил Лачинский коридор, единственную дорогу, связывающую этническое армянское население Нагорного Карабаха с Арменией и внешним миром. С декабря доступ к коридору заблокирован азербайджанцами под предлогом экологического протеста. Это явно происходит при поддержке режима в Баку.
«Протестующие» блокируют все гражданские и коммерческие перевозки в Нагорный Карабах и Amnesty International предупреждает, что около 120 000 этнических армян лишены основных товаров и услуг, включая жизненно важные лекарства и медицинское обслуживание.
В соответствии с соглашением о прекращении огня, положившим конец нагорно-карабахской войне 2020 года между Азербайджаном и Арменией, Азербайджан обязался обеспечить свободное передвижение по дороге в обоих направлениях. Признав, что Азербайджан нарушает свои обязательства, отказываясь снять блокаду, Международный суд ООН 22 февраля потребовал от Азербайджана предпринять все необходимые для этого шаги. Но прошел месяц, а ничего не изменилось.
Хотя российские миротворческие силы, дислоцированные вдоль коридора, должны охранять маршрут, они бездействовали. Если Европа и широкое международное сообщество не окажут давление на Азербайджан для снятия блокады, нынешний гуманитарный кризис может перерасти в гуманитарную катастрофу.
Азербайджан использует блокаду и другие меры, чтобы задушить Нагорный Карабах. Жителям часто не позволяют вернуться в свои дома, а газ и электричество регулярно отключают без предупреждения и объяснения причин. Цель, очевидно, состоит в том, чтобы максимально усложнить жизнь армянскому населению, и существует серьезный риск неминуемой этнической чистки. Мы не должны отводить взгляд от происходящего.
Андерс Фог Расмуссен Андерс Фог Расмуссен
Азербайджанский режим (и его онлайн-тролли) продолжают преуменьшать последствия блокады или отрицать сам факт ее существования. Однако они отказываются предоставить доступ международным наблюдателям для оценки ситуации. Таким образом, первоочередной задачей международного сообщества является направление в коридор миссии по установлению фактов под эгидой ООН или ОБСЕ. Мы должны ясно дать понять, что президент Азербайджана Ильхам Алиев столкнется с последствиями, если продолжит игнорировать обязательное к исполнению решение Международного суда.
Нагорно-карабахская война 2020 года ясно показала, что Азербайджан имеет значительное военное преимущество перед Арменией благодаря оружию, приобретенному в России, Турции и Израиле. Этот факт был подтвержден в сентябре прошлого года, когда Азербайджан захватил территорию самой Армении, в том числе стратегические позиции над городом Джермук.
Хотя Армения по-прежнему является членом Организации Договора о коллективной безопасности, после этого нападения на ее суверенную территорию никакой поддержки не последовало. Армения осталась уязвимой и одинокой.
Что еще хуже, Азербайджан оставил свои войска на территории Армении и отказался вернуть армянских военнопленных. Мирные переговоры зашли в тупик и есть явные признаки того, что Азербайджан считает, что он может добиться большего военными средствами, чем путем мирных переговоров. Нельзя исключать возобновления атак на Армению в ближайшие месяцы.
Поскольку Россия - традиционный поставщик безопасности Армении, не может или не желает помочь, Европейский Союз должен играть более важную роль в сохранении мира и стабильности в регионе. Президент Европейского совета Шарль Мишель и президент Франции Эммануэль Макрон признали это. После возобновления боевых действий в сентябре ЕС направил в Армению гражданскую миссию для наблюдения за границей с Азербайджаном.
Но еще многое предстоит сделать. Миссия ЕС, которая в настоящее время развернута только на территории Армении, должна быть оперативно расширена для наблюдения за всей протяженностью армяно-азербайджанской границы. Европейским лидерам необходимо оказать давление на правительство Алиева, чтобы оно разрешило персоналу ЕС въехать на территорию Азербайджана. Конечно, невооруженная миссия ЕС не сможет остановить боевые действия, но увеличение присутствия окажет дополнительное давление на Азербайджан, чтобы он предпочел переговоры военной конфронтации.
За последний год ЕС установил все более тесные экономические связи с Азербайджаном из-за его отказа от российского газа и нефти. Но лидеры ЕС должны ясно дать понять Алиеву, что не позволят ему действовать безнаказанно и что краткосрочные коммерческие интересы Европы не перевесят ее ценности или ее долгосрочные интересы в поддержании мира и стабильности на Южном Кавказе. Если Азербайджан продолжит пренебрегать своими международными обязательствами и юридически обязывающими постановлениями Международного суда, он должен столкнуться с политическими и экономическими последствиями.
Армения - зарождающаяся демократия в чрезвычайно сложном соседстве. Поскольку влияние России ослабевает, Европа должна играть более важную роль в регионе. Это не проявление благотворительности. В общих интересах действовать сейчас, чтобы предотвратить еще один серьезный конфликт, или даже этническую чистку на нашем заднем дворе.