Փաշինյանը մեկնաբանել է Լաչինի միջանցքը բացելու Հաագայի դատարանի որոշումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանը պետք է տեսանելի ջանքեր գործադրի Լաչինի միջանցքը բացելու համար, հակառակ դեպքում միջանցքը բացելու կոնկրետ գործողությունների բացակայությունը պետք է հանգեցնի միջազգային հետեւանքների:
Այս մասին նա ասել է այսօր կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հրապարակած Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշումներին:
«Արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրեց, որ 2022 թվականից Լաչինի միջանցքը փակ է: Սա կարող է հանրությանը տարօրինակ թվալ այն իմաստով, որ փակ լինելն ակնհայտ է բոլորիս համար, բայց Ադրբեջանը բոլոր միջազգային ատյաններում պնդում էր, որ Լաչինի միջանցքը փակ չէ:
Սրանով համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանն արձանագրեց միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու Ադրբեջանի գործելակերպը:
Կարեւոր հանգամանք է նաեւ, որ դատարանն արձանագրեց Ադրբեջան պետության պատասխանատվությունը Լաչինի միջանցքի փակման համար՝ ըստ էության, լուրջ չհամարելով միջանցքը «էկոակտիվիստների» կողմից փակելու հանգամանքը, եւ հենց Ադրբեջանին պարտավորեցրեց բացել միջանցքը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա առանձնացրել է նաեւ, որ դատարանը վերահաստատել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը, ըստ որի Լաչինի միջանցքը չպետք է լինի Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
«Արձանագրվեց, որ Ադրբեջանը պարտավոր է ապահովել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների՝ երկու ուղղությամբ անխափան երթեւեկությունը, ինչպես նաեւ այն, որ Լաչինի միջանցքը պետք է լինի ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո:
Դատարանն արձանագրեց, որ սա Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է:
Հստակ արձանագրվեց նաեւ ԼՂ միավորի գոյությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հիման վրա»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի դեմ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի պահանջի մերժմանը, որով «Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում էր ինչ-որ ականապատման համար», Փաշինյանը նկատել է.
«Կարող ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանի՝ արդեն մի քանի ամիս միջազգային հարթակներում Հայաստանի դեմ ծավալվող անհիմն մեղադրանքները փլուզվեցին»:

Pashinyan comments on Hague Court’s decision to open the Lachin corridor - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that Azerbaijan should make visible efforts to open the Lachin corridor, otherwise the lack of concrete actions to open it should lead to international consequences.
Pashinyan said this at the cabinet sitting today, referring to the decisions of the International Court of Justice to take temporary measures within the framework of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v Azerbaijan).
“The International Court of Justice recorded that the Lachin corridor is closed from 2022. This may seem strange in the sense that the closure is obvious to all of us, but Azerbaijan claimed in all international instances that the Lachin corridor is not closed.
With this, the world’s highest court recorded Azerbaijan’s practice of misleading the international community. It is also important that the court recorded the responsibility of the state of Azerbaijan in closing the Lachin corridor, in fact, not considering its closure by “eco-activists” as serious, and obliged Azerbaijan to open it,” Nikol Pashinyan said.
He also pointed out that the court reaffirmed Armenia’s position under the November 9, 2020 statement that the Lachin corridor should not be under the control of Azerbaijan.
“It has been recorded that Azerbaijan is obliged to ensure uninterrupted movement of people, vehicles and cargo in both directions through the Lachin corridor, as well as the fact that the Lachin corridor should be under the control of the Russian peacekeeping troops.
The court fixed it as Azerbaijan’s international obligation. The existence of the Nagorno-Karabakh unit was also clearly recorded based on the November 9, 2020 statement,” Nikol Pashinyan noted.
As to the Azerbaijan’s demand to apply temporary measures against Armenia “for some mine laying” and its rejection by the court, Pashinyan said:
“We can record the collapse of Azerbaijan’s baseless accusations against Armenia unfolding on international platforms for several months.”