Փաշինյանը մեկնաբանել է Լաչինի միջանցքը բացելու Հաագայի դատարանի որոշումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանը պետք է տեսանելի ջանքեր գործադրի Լաչինի միջանցքը բացելու համար, հակառակ դեպքում միջանցքը բացելու կոնկրետ գործողությունների բացակայությունը պետք է հանգեցնի միջազգային հետեւանքների:
Այս մասին նա ասել է այսօր կառավարության նիստում՝ անդրադառնալով ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի հրապարակած Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի կողմից ներկայացված ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ որոշումներին:
«Արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրեց, որ 2022 թվականից Լաչինի միջանցքը փակ է: Սա կարող է հանրությանը տարօրինակ թվալ այն իմաստով, որ փակ լինելն ակնհայտ է բոլորիս համար, բայց Ադրբեջանը բոլոր միջազգային ատյաններում պնդում էր, որ Լաչինի միջանցքը փակ չէ:
Սրանով համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանն արձանագրեց միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու Ադրբեջանի գործելակերպը:
Կարեւոր հանգամանք է նաեւ, որ դատարանն արձանագրեց Ադրբեջան պետության պատասխանատվությունը Լաչինի միջանցքի փակման համար՝ ըստ էության, լուրջ չհամարելով միջանցքը «էկոակտիվիստների» կողմից փակելու հանգամանքը, եւ հենց Ադրբեջանին պարտավորեցրեց բացել միջանցքը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա առանձնացրել է նաեւ, որ դատարանը վերահաստատել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Հայաստանի դիրքորոշումը, ըստ որի Լաչինի միջանցքը չպետք է լինի Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
«Արձանագրվեց, որ Ադրբեջանը պարտավոր է ապահովել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների՝ երկու ուղղությամբ անխափան երթեւեկությունը, ինչպես նաեւ այն, որ Լաչինի միջանցքը պետք է լինի ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո:
Դատարանն արձանագրեց, որ սա Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է:
Հստակ արձանագրվեց նաեւ ԼՂ միավորի գոյությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հիման վրա»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի դեմ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու Ադրբեջանի պահանջի մերժմանը, որով «Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում էր ինչ-որ ականապատման համար», Փաշինյանը նկատել է.
«Կարող ենք արձանագրել, որ Ադրբեջանի՝ արդեն մի քանի ամիս միջազգային հարթակներում Հայաստանի դեմ ծավալվող անհիմն մեղադրանքները փլուզվեցին»:

Пашинян прокомментировал решение Гаагского суда по Лачинскому коридору - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что Азербайджан должен приложить видимые усилия для открытия Лачинского коридора, иначе отсутствие конкретных действий по этому вопросу должно привести к международным последствиям.
Он сказал об этом сегодня на заседании правительства, коснувшись решения о применении временных мер, представленных по делу Армении и Азербайджана в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, опубликованные Международным судом ООН.
«Международный суд зафиксировал, что Лачинский коридор закрыт с 2022 года. Это может показаться общественности странным в том смысле, что закрытие очевидно для всех нас, но Азербайджан на всех международных форумах настаивал, что Лачинский коридор не закрыт.
При этом высшая мировая судебная инстанция зафиксировала практику Азербайджана по введению международного сообщества в заблуждение. Немаловажен и тот факт, что суд зафиксировал ответственность азербайджанского государства за закрытие Лачинского коридора, по сути, не посчитав закрытие коридора «экоактивистами» серьезным утверждением, и обязал именно Азербайджан открыть коридор»,- сказал Пашинян.
Он подчеркнул также, что суд подтвердил позицию Армении, зафиксированную в заявлении от 9 ноября 2020 года, согласно которому Лачинский коридор не должен находиться под контролем Азербайджана.
«Зафиксировано, что Азербайджан обязан обеспечить бесперебойное движение граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Лачинский коридор, а также то, что Лачинский коридор должен находиться под контролем российских миротворческих сил.
Суд отметил, что это международное обязательство Азербайджана. На основании заявления от 9 ноября 2020 года четко зафиксировано также существование единицы «Нагорный Карабах»», - отметил Никол Пашинян.
Относительно отказа по поводу требования Азербайджана о применении временных мер против Армении, которым «Азербайджан обвинял Армению по поводу некоего минирования», Пашинян заметил:
«Мы можем констатировать, что беспочвенные обвинения Азербайджана в адрес Армении, которые разворачивались на международных площадках в течение нескольких месяцев, потерпели крах».