Դավիթ Տոնոյան. «Փորձում են կանխել շինծու քրեական գործի փլուզումը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր հայտարարել է, որ դատարանը փորձում է իրեն հնարավորինս երկար անազատության մեջ պահել՝ փորձ անելով կանխել «այս շինծու քրեական գործի վերջնական փլուզումը»:
Դավիթ Տոնոյանի հայտարարության մեջ ասված է.
«2022 թվականի դեկտեմբերի 29-ին գրավի միջնորդությունը մերժելու մասին որոշմամբ դատարանը, մասնավորապես, արձանագրել էր, որ դեռեւս չեն հարցաքննվել դատակոչված վկաները, «որոնց ցուցմունքներն ունեն կարեւոր նշանակություն եւ էական ազդեցություն կարող են ունենալ հետազոտված մի շարք փաստաթղթերի մեկնաբանման  եւ գնահատման համար»: Դատարանը նաեւ «սուբյեկտիվ» էր որակել պաշտպաններիս կարծիքը, որ հետազոտված ապացույցներով հերքվել են ինձ առաջադրված մեղադրանքի հիմքում դրված հանգամանքները:
Այնուհանդերձ, դատարանի կողմից հունվարի 10-ի նիստին հրավիրված չեն եղել վկաներ, չնայած նախորդ՝ 2022թ. դեկտեմբերի 27-ի նիստին դատավորի կողմից արված այն հայտարարությանը, որ առնվազն հինգ վկա հրավիրվելու են հունվարի 10-ի կայանալիք դատական նիստին:
Առնվազն 2 դատական նիստ ընդհատվել է հոսանքի անջատումների պատճառով, իսկ ապացույցների հետազոտման ընթացքում բացակայել կամ անաշխատ են եղել տեխնիկական միջոցները, որոշ դատական նիստեր չեն անցկացվել դատավորների եւ մեղադրող կողմի գերզբաղվածության, իսկ հիմա էլ արդեն՝ դատավորի  հերթապահության պատճառաբանություններով:
Այս ամենը գնահատում եմ ինձ հնարավորինս երկար անազատության մեջ պահելու դիտավորություն եւ այս շինծու քրեական գործի վերջնական փլուզումը կանխելու անհաջող փորձ»:

Davit Tonoyan: “They are trying to prevent the collapse of this fabricated criminal case” - Mediamax.am
2137 views
Davit Tonoyan: “They are trying to prevent the collapse of this fabricated criminal case”
Armenia’s former defense minister Davit Tonoyan stated today that the court is trying to keep him in custody as long as possible, trying to prevent “the final collapse of this fabricated criminal case.”
Davit Tonoyan said in the statement:
“On December 29, 2022, in the decision on rejecting the petition for bail, the court recorded that the subpoenaed witnesses ‘whose testimonies are important and may have a significant impact on the interpretation and evaluation of a number of examined documents’ have not been questioned yet.  The court also described as “biased” the opinion of my defense attorneys that the circumstances the charges against me were based on were refuted by the examined evidence.
However, the court did not invite any witnesses to the January 10 hearing, despite the statement made by the judge at the previous - December 27, 2022 - hearing that at least five witnesses would be called to the January 10 hearing.
At least 2 court hearings were interrupted due to power outages, and during the examination of evidence, the necessary technical means were either not provided or did not work. Some court hearings were not held due to the overwork of judges and the prosecutors, and now they reason it with the judge being on duty.
I assess all this as an intent to keep me in custody as long as possible and as an unsuccessful attempt to prevent the final collapse of this fabricated criminal case.”