Սիմոնյանը կրկնել է Փաշինյանի թեզը. «ՀԱՊԿ-ը կարող է դուրս գալ Հայաստանից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չի կարծում, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, որ Հայաստանից գումար են վերցրել ու զենք չեն մատակարարում, վերաբերում է Ռուսաստանին:
«Նման ինֆորմացիայի չեմ տիրապետում: Կարծում եմ՝ եթե նման բան կա, գուցե, դա կարող է պայմանավորված լինել Ուկրաինայում տեղի ունեցողի հետ»,-ասել է նա:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ առաջիկայում պաշտոնական այցով մեկնելու է Մոսկվա:
«Քննարկելու եմ ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հարցերը, քննարկելու եմ նաեւ Հայաստան-Ռուսաստան փոխօգնության մասին պայմանագրի հետ կապված հարցերը, որով Հայաստանը դիմել է եւ մինչ օրս պատասխան չունենք, նույնիսկ «չէ» չունենք», - ասել է ԱԺ նախագահը:
Հարցին, թե գուցե եկել է ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ժամանակը, ԱԺ նախագահը պատասխանել է, որ շատ հնարավոր է՝ ՀԱՊԿ-ը որոշում կայացնի դուրս գալ Հայաստանից:
«Եթե այդ կառույցը պատշաճ արձագանք չի տալիս, ես մնում եմ իմ կարծիքին, որ մենք պետք է շատ երկար մտածենք ու հասկանանք, բայց, միեւնույն ժամանակ, սա խաղուպար չէ, որ արագ ու կտրուկ շարժումներ անենք՝ առանց հասկանալու, թե հետո ինչ ենք անելու»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի անկախությունը, ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը քննարկման ենթակա չէ:
«Բոլոր մեծ պետությունները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, ունեն իրենց շահերը, այլ հարց է, թե ինչպես մենք կկարողանանք այդ շահերին դիմակայել, ինչպես մենք կգտնենք հակակշիռ: Այս պահի դրությամբ մենք մաքսիմալն անում ենք ու շարունակելու ենք անել»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:

Симонян повторил тезис Пашиняна о том, что «ОДКБ может покинуть Армению» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Спикера парламента Ален Симонян не думает, что заявление премьер-министра Никола Пашиняна о том, что Армения заплатила сумму, взамен которой ей не поставляют оружие, относится к России.
«У меня нет подобной информации. Думаю, что даже если такое и было, возможно, это связано с тем, что происходит в Украине», - сказал он.
Ален Симонян отметил, что вскоре отправится в Москву с официальным визитом.
«Будут обсуждены вопросы, связанные с ОДКБ, а также с соглашением о взаимопомощи между Арменией и Россией, в соответствии с которым Армения сделала обращение, но до сих пор не получила никакого, даже отрицательного ответа»,- заявил спикер парламента.
На вопрос, не настало ли время выходить из ОДКБ, спикер парламента ответил, что очень возможно, что ОДКБ примет решение покинуть Армению.
«Если эта структура не реагирует должным образом, я остаюсь при своем мнении, что нужно как следует подумать и разобраться, однако, в то же время, это не игрушки, мы не имеем права делать резких движений, не понимая, что будем делать дальше»,- сказал Симонян.
По его словам, независимость, суверенитет, территориальная целостность Армении не подлежат обсуждению.
«Все большие государства, в том числе Россия, имеют свои интересы, другой вопрос, как мы сможем противостоять этим интересам, найти им противовес. На данный момент мы делаем и будем продолжать делать все, что в наших силах», - сказал Ален Симонян.