Տոնոյանը Փաշինյանին առաջարկում է չմոռանալ «բումերանգի էֆեկտի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ «նախաքննության եւ դատաքննության փուլերում բարձրաստիճան եւ ավագ սպայական կազմի քրեական վարույթների վերաբերյալ արված բոլոր հայտարարությունները գնահատում եմ որպես քաղաքական ուղղորդում եւ ներգործության փորձ քրեական վարույթն իրականացնող մարմինների վրա»։
«Նկատել եմ նաեւ, որ ինձ ու զինվորականներին, որոնք մեծամասամբ անձնազոհաբար կռվել եւ ծանր պատասխանատվություն են ստանձնել, տարբեր ամբիոններում վերհիշելիս շատ է ջղաձգվում։ «Մինչեւ կյանքի վերջ» հետապնդելու մասին սպառնալիքներ հնչեցնողը պետք է քաջ գիտակցի, որ ինքը նման վերաբերմունքի արժանանալու բազմաթիվ առիթներ է տվել եւ շարունակում է տալ։ Եվ «բումերանգի էֆեկտի» մասին մոռանալ չարժե», - ասել է նա News.am-ին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով խաղաղության պայմանագրի եւ ռուս խաղաղապահների մասին հարցերին, Դավիթ Տոնոյանն ասել է.
«Չեմ կարող կանխատեսումներ անել թե՛ խաղաղության պայմանագրի, թե՛ ռուս խաղաղապահների առաքելության մասին, քանի որ ինչպես եւ մեր հանրությունը, տեղեկություն չունեմ, թե ինչ տրամաբանությամբ են վարվում բանակցությունները:
Այս պահին շարունակում է գործել 2020թ. նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը, որն առնվազն 3 տարով ամրագրում է խաղաղապահների ներկայությունը Արցախում: Որեւէ հիմք չունեմ մտածելու, որ երեք տարի անց «խաղաղության պայմանագիրը» երաշխավորելու է Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը։ Ուստի գլխավոր հրամայականը եղել եւ մնում է հայ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորների՝ Հայաստանի Զինված ուժերի եւ Արցախի Պաշտպանության բանակի մարտունակության բարձրացումը»:

Tonoyan suggests Pashinyan not to forget about the “boomerang effect” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Former Minister of Defense of Armenia Davit Tonoyan said that “I qualify all the statements by Prime Minister made regarding the criminal proceedings of high-ranking and senior officers during the preliminary investigation and trial stages as directing politically and attempting to influence the bodies carrying out the criminal proceedings.”
“I have also noticed that when recalling me and the militaries, who fought selflessly and assumed great responsibility, he really get very nervous. The one who threatened to persecute “until the end of his life” should know well that he has given and continues to give many occasions to receive such treatment. And one should not forget about the “boomerang effect,” he said in an interview to News.am.
In response to the questions about the peace agreement and Russian peacekeepers, Davit Tonoyan said:
“I cannot make predictions about the peace agreement and the mission of the Russian peacekeepers, because like the people, I have no information with what logic the negotiations proceed.
At the moment, the 2020 November statement is in force, it registers the presence of peacekeepers in Artsakh for at least 3 years. I have no grounds to think that after three years the “peace agreement” will guarantee the security of the people of Artsakh. Therefore, the main imperative was and remains the increase of the efficiency of the guarantors of the security of the Armenian people – the Armed Forces of Armenia and the Artsakh Defense Army.”