Տոնոյանը Փաշինյանին առաջարկում է չմոռանալ «բումերանգի էֆեկտի» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ «նախաքննության եւ դատաքննության փուլերում բարձրաստիճան եւ ավագ սպայական կազմի քրեական վարույթների վերաբերյալ արված բոլոր հայտարարությունները գնահատում եմ որպես քաղաքական ուղղորդում եւ ներգործության փորձ քրեական վարույթն իրականացնող մարմինների վրա»։
«Նկատել եմ նաեւ, որ ինձ ու զինվորականներին, որոնք մեծամասամբ անձնազոհաբար կռվել եւ ծանր պատասխանատվություն են ստանձնել, տարբեր ամբիոններում վերհիշելիս շատ է ջղաձգվում։ «Մինչեւ կյանքի վերջ» հետապնդելու մասին սպառնալիքներ հնչեցնողը պետք է քաջ գիտակցի, որ ինքը նման վերաբերմունքի արժանանալու բազմաթիվ առիթներ է տվել եւ շարունակում է տալ։ Եվ «բումերանգի էֆեկտի» մասին մոռանալ չարժե», - ասել է նա News.am-ին տված հարցազրույցում:
Պատասխանելով խաղաղության պայմանագրի եւ ռուս խաղաղապահների մասին հարցերին, Դավիթ Տոնոյանն ասել է.
«Չեմ կարող կանխատեսումներ անել թե՛ խաղաղության պայմանագրի, թե՛ ռուս խաղաղապահների առաքելության մասին, քանի որ ինչպես եւ մեր հանրությունը, տեղեկություն չունեմ, թե ինչ տրամաբանությամբ են վարվում բանակցությունները:
Այս պահին շարունակում է գործել 2020թ. նոյեմբերին ստորագրված եռակողմ հայտարարությունը, որն առնվազն 3 տարով ամրագրում է խաղաղապահների ներկայությունը Արցախում: Որեւէ հիմք չունեմ մտածելու, որ երեք տարի անց «խաղաղության պայմանագիրը» երաշխավորելու է Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը։ Ուստի գլխավոր հրամայականը եղել եւ մնում է հայ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորների՝ Հայաստանի Զինված ուժերի եւ Արցախի Պաշտպանության բանակի մարտունակության բարձրացումը»:

Тоноян предложил Пашиняну не забывать об «эффекте бумеранга» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян заявил, что «все заявления, сделанные премьер-министром в отношении уголовных преследований высокопоставленных и старших офицеров на стадиях предварительного следствия и суда, я расцениваю как политически направленную попытку повлиять на органы, осуществляющие ведение уголовного дела».
«Я также заметил, что, упоминая с различных трибун меня и военных, которые, в основном, самоотверженно сражались и брали на себя тяжелую ответственность, он  сильно напрягается. Тот, кто угрожает преследованием «до конца жизни», должен хорошо осознавать, что сам давал и продолжает давать много поводов для подобного отношения к себе. И не стоит забывать об «эффекте бумеранга»,-  сказал экс-министр в интервью News.am.
Отвечая на вопросы о мирном договоре и российских миротворцах, Давид Тоноян сказал:
«Не могу делать прогнозов ни по мирному соглашению, ни по миссии российских миротворцев, потому что, как и наше общество, не владею информацией о переговорной логике.
На данный момент продолжает действовать подписанное в ноябре 2020 года трехстороннее заявление, которое фиксирует присутствие миротворцев в Арцахе как минимум на 3 года. У меня нет оснований полагать, что через три года «мирное соглашение» станет гарантией безопасности народа Арцаха. Поэтому главным императивом было и остается повышение боеспособности гарантов безопасности армянского народа - Вооруженных сил Армении и Армии обороны Арцаха».