Փաշինյան. Հարեւանները «չափազանց մեծ գին են պահանջում մեզնից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի հարեւաններից ոմանք «չափազանց մեծ գին են պահանջում մեզնից»:
Այդ մասին նա ասել է ուղերձում Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձի առիթով:
Ներկայացնում ենք ուղերձն ամբողջությամբ.
«1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Գերագույն խորհրդի կողմից ընդունված Հռչակագիրն այն մասին է, որ Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունն անկախ պետության հաստատման գործընթացի սկիզբ է դնում:
Մեկնարկած այդ գործընթացը դե յուրե ավարտվեց 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի անկախության հանրաքվեով եւ միջազգային հանրության կողմից Հայաստանի Հանրապետության ճանաչմամբ:
Դե ֆակտո այդ գործընթացը չի ավարտվել մինչեւ օրս, ոչ թե այն պատճառով, որ անկախություն չունենք, այլ այն պատճառով, որ անկախությունը նման է առողջության, որն ունենալով նույնիսկ՝ այն ունենալու համար հոգ պիտի տանես ամեն օր:
Կառավարությունն ամեն օր պայքարում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության համար: Անկախությունը մեզ համար անվտանգություն է, որն ապահովող միջազգային կառուցակարգերը բոլորիս աչքի առաջ ճաք են տալիս, եւ առաջիններից այդ ճաքը, ցավոք, արտահայտվեց Լեռնային Ղարաբաղում:
Անկախությունը կարգավորված հարաբերություններ են հարեւանների հետ. մենք թեեւ մեր հարեւաններից մի մասի հետ ունենք փայլուն հարաբերություններ, մյուս մասի հետ հարաբերություններում որեւէ էական առաջընթաց չի արձանագրվում, որովհետեւ նրանք չափազանց մեծ գին են պահանջում մեզնից, կամ էլ համարում են, որ մենք ենք իրենցից չափազանց մեծ գին պահանջում:
Անկախությունը մեզ համար ամուր դաշնակցային հարաբերություններ են, բայց դաշնակիցները միշտ չէ, որ միայն քեզ են դաշնակից, այլեւ նրանց, ովքեր դաշնակցում են քո դեմ:
Անկախությունն առերեսում է, եւ հանուն մեր անկախության ու պետականության՝ մենք պետք է ինքներս մեզ հետ, մեր պատմության ու աշխարհընկալման հետ առերեսվելու կամք ունենանք:
Անկախությունը մտածողություն է, պետականակենտրոն մտածողություն, եւ սրա չգոյությունը մսխում է ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը, ապագան:
Անկախությունն ազատություն է, եւ մեր ընկալմամբ՝ ժողովուրդն անկախ պետություն ստեղծել է այնտեղ իրեն ազատ եւ անվտանգ զգալու համար: Անկախությունը կրթություն է, եւ քանի դեռ ամենահեռավոր գյուղում ապրող յուրաքանչյուր երեխայի կրթությունը նույնքան հասանելի չէ, որքան մայրաքաղաքի կենտրոնում, պիտի տրտմենք մեր ապագայի համար:
Անկախությունն իրավակարգ է, օրենքի, իրավունքի գերակայություն. օրենքը հարգելը եւ ոչ թե այն շրջանցելը պիտի լինի առավելության նշան:
Անկախությունն աշխատանք է, այնպիսի աշխատանք, որը պետք է ստեղծի եւ արարի եւ ոչ թե մսխի ու փչացնի:
Անկախությունը նման է աստվածաշնչյան տասը մնասի առակին, որի խորհուրդը հետեւյալն է. ով ունի, նրան կտրվի, իսկ ով չունի, նրանից նույնիսկ իր ունեցածը կվերցվի: Եվ հետեւաբար ունենանք Անկախություն, կունենա՛նք Անկախություն»:

Пашинян: Соседи «требуют заплатить слишком высокую цену» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что некоторые соседи Армении «требуют от нас заплатить слишком высокую цену».
Об этом он сказал в обращении по случаю 32-й годовщины принятия Декларации о независимости Республики Армения.
Приводим обращение полностью:
«В Декларации, принятой Верховным Советом 23 августа 1990 года, говорится, что Армянская Советская Социалистическая Республика начинает процесс создания независимого государства.
Начавшийся процесс де-юре завершился референдумом о независимости 21 сентября 1991 года и признанием Республики Армения международным сообществом.
Де факто этот процесс не завершен до сегодняшнего дня, и не потому, что у нас нет независимости, а потому, что независимость подобна здоровью, о котором, даже если оно есть, нужно заботиться каждый день.
Правительство каждый день борется за независимость Республики Армения. Независимость для нас – это безопасность, но призванные обеспечивать эту безопасность международные структуры трещат на наших глазах, и одна из первых трещин, к сожалению, проявилась в Нагорном Карабахе.
Независимость – это урегулированные отношения с соседями. Хотя с некоторыми нашими соседями у нас прекрасные отношения, с другими нет значительного прогресса в отношениях, поскольку они требуют от нас заплатить слишком высокую цену или считают, что мы требуем от них слишком высокой цены.
Независимость для нас - это крепкие союзнические отношения, однако союзники не всегда являются союзниками только для вас, но и для тех, кто союзничает против вас.
Независимость - это способность быть лицом к лицу с самим собой, и ради нашей независимости и государственности мы должны иметь волю быть лицом к лицу с собой, своей историей и мировоззрением.
Независимость - это государствоцентричное мышление, и его отсутствие растрачивает суверенитет, безопасность, будущее.
Независимость – это свобода, и, на наш взгляд, народ создал независимое государство для того, чтобы чувствовать себя в нем свободно и безопасно. Независимость – это образование, и пока образование каждого ребенка, живущего в самом отдаленном селе, не будет столь же доступным, как в центре столицы, нам придется тосковать по своему будущему.
Независимость - это верховенство закона, верховенство права: уважать закон и не обходить его должно быть признаком превосходства.
Независимость - это работа, такая работа, которая должна творить и созидать, а не растрачивать и портить.
Независимость подобна библейской притче о десяти талантах, завет которой таков: кто имеет, тому дано будет, а кто не имеет, у того отнимется и то, что он думает иметь.