Փաշինյան. Հարեւանները «չափազանց մեծ գին են պահանջում մեզնից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի հարեւաններից ոմանք «չափազանց մեծ գին են պահանջում մեզնից»:
Այդ մասին նա ասել է ուղերձում Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման 32-րդ տարեդարձի առիթով:
Ներկայացնում ենք ուղերձն ամբողջությամբ.
«1990 թվականի օգոստոսի 23-ին Գերագույն խորհրդի կողմից ընդունված Հռչակագիրն այն մասին է, որ Հայկական Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետությունն անկախ պետության հաստատման գործընթացի սկիզբ է դնում:
Մեկնարկած այդ գործընթացը դե յուրե ավարտվեց 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի անկախության հանրաքվեով եւ միջազգային հանրության կողմից Հայաստանի Հանրապետության ճանաչմամբ:
Դե ֆակտո այդ գործընթացը չի ավարտվել մինչեւ օրս, ոչ թե այն պատճառով, որ անկախություն չունենք, այլ այն պատճառով, որ անկախությունը նման է առողջության, որն ունենալով նույնիսկ՝ այն ունենալու համար հոգ պիտի տանես ամեն օր:
Կառավարությունն ամեն օր պայքարում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության համար: Անկախությունը մեզ համար անվտանգություն է, որն ապահովող միջազգային կառուցակարգերը բոլորիս աչքի առաջ ճաք են տալիս, եւ առաջիններից այդ ճաքը, ցավոք, արտահայտվեց Լեռնային Ղարաբաղում:
Անկախությունը կարգավորված հարաբերություններ են հարեւանների հետ. մենք թեեւ մեր հարեւաններից մի մասի հետ ունենք փայլուն հարաբերություններ, մյուս մասի հետ հարաբերություններում որեւէ էական առաջընթաց չի արձանագրվում, որովհետեւ նրանք չափազանց մեծ գին են պահանջում մեզնից, կամ էլ համարում են, որ մենք ենք իրենցից չափազանց մեծ գին պահանջում:
Անկախությունը մեզ համար ամուր դաշնակցային հարաբերություններ են, բայց դաշնակիցները միշտ չէ, որ միայն քեզ են դաշնակից, այլեւ նրանց, ովքեր դաշնակցում են քո դեմ:
Անկախությունն առերեսում է, եւ հանուն մեր անկախության ու պետականության՝ մենք պետք է ինքներս մեզ հետ, մեր պատմության ու աշխարհընկալման հետ առերեսվելու կամք ունենանք:
Անկախությունը մտածողություն է, պետականակենտրոն մտածողություն, եւ սրա չգոյությունը մսխում է ինքնիշխանությունը, անվտանգությունը, ապագան:
Անկախությունն ազատություն է, եւ մեր ընկալմամբ՝ ժողովուրդն անկախ պետություն ստեղծել է այնտեղ իրեն ազատ եւ անվտանգ զգալու համար: Անկախությունը կրթություն է, եւ քանի դեռ ամենահեռավոր գյուղում ապրող յուրաքանչյուր երեխայի կրթությունը նույնքան հասանելի չէ, որքան մայրաքաղաքի կենտրոնում, պիտի տրտմենք մեր ապագայի համար:
Անկախությունն իրավակարգ է, օրենքի, իրավունքի գերակայություն. օրենքը հարգելը եւ ոչ թե այն շրջանցելը պիտի լինի առավելության նշան:
Անկախությունն աշխատանք է, այնպիսի աշխատանք, որը պետք է ստեղծի եւ արարի եւ ոչ թե մսխի ու փչացնի:
Անկախությունը նման է աստվածաշնչյան տասը մնասի առակին, որի խորհուրդը հետեւյալն է. ով ունի, նրան կտրվի, իսկ ով չունի, նրանից նույնիսկ իր ունեցածը կվերցվի: Եվ հետեւաբար ունենանք Անկախություն, կունենա՛նք Անկախություն»:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that some of Armenia’s neighbors “demand too much from us.”
He said this in this message on 32nd anniversary of the adoption of the Declaration of Independence of the Republic of Armenia.
The message runs as follows:
“The Declaration adopted by the Supreme Council on August 23, 1990 states that the Armenian Soviet Socialist Republic is launching the process of establishing an independent state.
That process de jure culminated with the independence referendum on September 21, 1991 and the recognition of the Republic of Armenia by the international community.
De facto, that process has not ended until today, not because we don't have independence, but because independence is like health, which even if you have it, you have to take care of it every day.
The Government is fighting for the independence of the Republic of Armenia every day.
Independence is security for us, the international structures that provide it are cracking in front of all of us, and one of the first cracks was unfortunately expressed in Nagorno-Karabakh.
Independence is regulated relations with neighbors. Although we have excellent relations with some of our neighbors, there is no significant progress in our relations with others, because they demand too much from us, or they think that we are demanding too much from them.
Independence is strong allied relations for us, but allies are not always allies of you, but of those who ally against you.
For the sake of our independence and statehood, we must have the will to confront ourselves, our history and worldview. Independence is a mindset, a state-centric mindset, and the absence of this squanders sovereignty, security, the future.
Independence is freedom, and in our opinion, the people created an independent state to feel free and safe there. Independence is education, and as long as every child living in the most remote village does not have the same access to education as it is in the center of the capital, we must yearn for our future.
Independence is legal system, rule of law: respecting the law and not circumventing it should be a sign of superiority.
Independence is work, the kind of work that should create and not waste and spoil.
Independence is similar to the biblical Parable of the Ten Minas, the meaning of which is the following: For whoever has will be given more. Whoever does not have, even what they have will be taken from them. And therefore, let’s have Independence, we will have Independence.”