Փաշինյանն առաջարկել է «անկեղծ վերլուծել վերջին 30 տարվա պատմությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ի ժամանակ ասել է, որ ժողովրդավարությունն առանց խաղաղության դժվարությամբ կարող է գոյություն ունենալ:
«Կարծում եմ, որ այս առաքելության շուրջ պետք է համախմբվեն Հայաստանի Հանրապետության բոլոր ժողովրդավարական ուժերը, որովհետեւ մեկը մյուսի շարունակությունն է: Իհարկե, սա չի նշանակում, որ մենք պիտի բոլոր հարցերի շուրջ ունենանք միեւնույն տեսակետն ու տեսլականը: Բայց այս փուլում չափազանց կարեւոր է, որ իրապես անկեղծ, իրար աչքերի մեջ նայելով, վերլուծենք մեր երկրի վերջին 30 տարվա պատմությունը:
Հետեւաբար, ժողովրդավարության մեր առաքելության շարունակությունը խաղաղության մեր առաքելությունն է, որը շատ ավելի ծանր, շատ ավելի դժվար եւ շատ ավելի մեծ ուժ ու կամք պահանջող առաքելություն է: Ես հավատում եմ եւ համոզմունք ունեմ, որ մենք իրականացնելու ենք այդ առաքելությունը»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ մարտահրավերը հաղթահարելու լավագույն ձեւը ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումն է եւ պետական ինստիտուտների ժողովրդավարացումը:
«Այսօր մեր մեծագույն մարտահրավերներից մեկը, իհարկե, դատական համակարգն է, որի բարեփոխումների հարցում առաջընթաց չունենալու համար այս դահլիճում ներկա բազմաթիվ մարդիկ մեզ քննադատում են: Մենք համարում ենք, որ այդ քննադատությունն օբյեկտիվ է, արդարացված է», - նշել է կառավարության ղեկավարը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал сегодня, что «демократия может с трудом существовать без мира».
«Думаю, что вокруг этой миссии должны объединиться все демократические силы Армении, потому что одно является продолжением другого. Конечно, это не означает, что у нас должна быть единая точка зрения и видение по всем вопросам. Однако, на данном этапе очень важно честно посмотреть друг другу в глаза и проанализировать историю нашей страны за последние 30 лет.
Продолжением нашей демократической миссии является наша миссия мира, которая является гораздо более тяжелой, сложной и требующей гораздо больших усилий и воли. Я верю и убежден, что мы выполним эту миссию», - сказал он, выступая на «Армянском форуме демократии».
Никол Пашинян сказал, что лучший способ преодолеть вызов – создание демократических институтов и демократизация государственных институтов.
«Одним из самых больших наших вызовов сегодня является судебная система, и многие люди в этом зале критикуют нас за то, что мы не добились прогресса в ее реформе. Мы считаем эту критику объективной и обоснованной», - сказал он.