Փաշինյանն առաջարկել է «անկեղծ վերլուծել վերջին 30 տարվա պատմությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ի ժամանակ ասել է, որ ժողովրդավարությունն առանց խաղաղության դժվարությամբ կարող է գոյություն ունենալ:
«Կարծում եմ, որ այս առաքելության շուրջ պետք է համախմբվեն Հայաստանի Հանրապետության բոլոր ժողովրդավարական ուժերը, որովհետեւ մեկը մյուսի շարունակությունն է: Իհարկե, սա չի նշանակում, որ մենք պիտի բոլոր հարցերի շուրջ ունենանք միեւնույն տեսակետն ու տեսլականը: Բայց այս փուլում չափազանց կարեւոր է, որ իրապես անկեղծ, իրար աչքերի մեջ նայելով, վերլուծենք մեր երկրի վերջին 30 տարվա պատմությունը:
Հետեւաբար, ժողովրդավարության մեր առաքելության շարունակությունը խաղաղության մեր առաքելությունն է, որը շատ ավելի ծանր, շատ ավելի դժվար եւ շատ ավելի մեծ ուժ ու կամք պահանջող առաքելություն է: Ես հավատում եմ եւ համոզմունք ունեմ, որ մենք իրականացնելու ենք այդ առաքելությունը»,- նշել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ մարտահրավերը հաղթահարելու լավագույն ձեւը ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումն է եւ պետական ինստիտուտների ժողովրդավարացումը:
«Այսօր մեր մեծագույն մարտահրավերներից մեկը, իհարկե, դատական համակարգն է, որի բարեփոխումների հարցում առաջընթաց չունենալու համար այս դահլիճում ներկա բազմաթիվ մարդիկ մեզ քննադատում են: Մենք համարում ենք, որ այդ քննադատությունն օբյեկտիվ է, արդարացված է», - նշել է կառավարության ղեկավարը:

Pashinyan offers to “honestly analyze the history of the last 30 years” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said during the “Armenian Forum for Democracy” today that democracy can hardly exist without peace.
“I think that all the democratic forces of the Republic of Armenia should consolidate around this mission, because one is the continuation of the other. Of course, this does not mean that we should have the same point of view and vision on all issues. But at this stage it is very important to really honestly, looking into each other’s eyes, analyze our country’s history of the last 30 years.
Therefore, the continuation of our mission of democracy is our mission of peace, which is a harder, much more difficult mission demanding great strength and will. I believe and I am convinced that we will carry out that mission,” he said.
Nikol Pashinyan stressed that the best way to overcome the challenge is to strengthen the democratic institutions and democratize the state institutions.
“One of our biggest challenges today, of course, is the judiciary system, many people present in this room criticized us for failing to achieve progress during the reforms. We consider this criticism to be objective and justified,” the head of the government said.