Պապիկյանը եւ Կոպիրկինը քննարկել են Գորիս-Կապան ճանապարահատվածը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը եւ Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այսօր քննարկել են Գորիս-Կապան ճանապարհահատվածում ստեղծված իրավիճակը:
Ըստ փոխվարչապետի մամուլի ծառայության հաղորդագրության, նրանք ընդգծել են «Ռուսաստանի կարեւոր ու կառուցողական դերը լարվածության նվազեցման եւ ծագող խնդիրներին լուծումներ գտնելու տեսանկյունից»:
Կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները՝ անդրադառնալով անվտանգության, պաշտպանության, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, նոր տեխնոլոգիաների եւ ձեռներեցության զարգացման հարցերին: Անդրադարձ է կատարվել «Հարավկովկասյան երկաթուղու» աշխատանքին՝ ընդգծելով դրա նշանակությունը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում:
Պապիկյանը եւ Կոպիրկինը քննարկել են նաեւ համագործակցությունն էներգետիկայի բնագավառում: Անդրադարձ է կատարվել «Ռոսատոմի» հետ համագործակցության ընդլայնմանը՝ ինչպես ԱԷԿ-ի նորոգման եւ արդիականացման ներկայիս աշխատանքներին, այնպես էլ նոր ատոմակայանի կառուցման անհրաժեշտությանն ու հեռանկարներին:

Папикян и Копыркин обсудили ситуацию на дороге Горис-Капан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Вице-премьер Армении Сурен Папикян и посол России в Армении Сергей Копыркин обсудили сегодня ситуацию на участке автодороги Горис-Капан.
Как сообщает пресс-служба вице-премьера, собеседники подчеркнули «важную и конструктивную роль России для снижения напряженности и поиске решений возникающих проблем».
Стороны обсудили перспективы развития армяно-российских отношений, затронули вопросы безопасности, обороны, энергетики, инфраструктур, новых технологий. Была отмечена важная роль «Южно-Кавказской железной дороги» в развитии экономики Армении.
Сурен Папикян и Сергей Копыркин обсудили также сотрудничество в сфере энергетики. В этом контекте рассматривались вопросы расширения сотрудничества с «Росатомом», текущие работы по ремонту и модернизации Армянской АЭС, перспективы строительства новой атомной электростанции.