Դեկտեմբերի 19-ից Հայաստանում եռօրյա սուգ կհայտարարվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտնել է, որ դեկտեմբերի 19-ից Հայաստանում եռօրյա սուգ կհայտարարվի, հիշատակի երթ կկազմակերպվի Հանրապետության հրապարակից դեպի Եռաբլուր պանթեոն:
Նա տեղեկացրել է, որ «մոտեցել ենք գերիների փոխանակման գործընթացի մեկնարկին»:
«Շատ շուտով սպասում ենք գերիների պաշտոնապես հաստատված խմբի վերադարձի մեկնարկին: Այս փուլում պիտի սկսենք վերադարձնել այն գերիներին, որոնց գերեվարված լինելու փաստը հաստատված է պաշտոնապես՝ Ադրբեջանի եւ Կարմիր Խաչի կողմից: Դրանից հետո կկենտրոնանանք գտնվելու վայրն անհայտ մեր եղբայրների փնտրտուքի վրա, որոնց մի մասը հնարավոր է՝ գերեվարված լինի: Սա նույնպես շատ բարդ գործընթաց է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշել է, որ նոր թափով պետք է տեղի ունենա զոհվածների մարմինների որոնումն ու չճանաչված մարմինների ճանաչման գործընթացը:

Armenia to declare three-day mourning on December - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated today that the government will declare a three-day mourning period on December 19 and organize a memorial march from Republic Square to Yerablur Pantheon.
He has also said that “we are approaching the start of the prisoner exchange process.”
“We are expecting the return of the officially confirmed group of prisoners very soon. At this stage, we must begin to return the captives, whose captivity has been officially confirmed by Azerbaijan and the Red Cross. After that, we will focus on the search for our missing brothers, some of whom may have been captured. This is also a very complicated process,” said Pashinyan.
The Prime Minister has noted that the search for the bodies of the victims and the identification of the bodies should intensify.