Արտահերթ ընտրությունները անխուսափելի են, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «երկիրը ցնցումներից զերծ պահելու համար ի վերջո անխուսափելի են լինելու Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները»:
«Վերջին օրերի ընթացքում քաղաքական խորհրդակցություններ եւ մի քանի տասնյակ հանդիպումներ եմ անցկացրել խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական ուժերի, հասարակական տարբեր կազմակերպությունների ու անհատների հետ: Հեռախոսազրույցներ եմ ունեցել Սփյուռքի տարբեր կառույցների եւ մեր հայրենակիցների հետ: Հանդիպման մասնակիցների բացարձակ մեծամասնությունը համակարծիք են մեկ հարցում՝ Սահմանադրությանը համապատասխան վարչապետի հրաժարական կամ պաշտոնավարման դադարեցում եւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ», - ասված է նախագահի ուղերձում։
«Իմ կարծիքով, միակ պատասխանատու մոտեցումը կարող է լինել կառավարության եւ իշխող քաղաքական ուժի կողմից սեփական ներուժի օբյեկտիվ գնահատելը եւ սեղմ ժամկետում ճանապարհային քարտեզ ներկայացնելը, որով կնախատեսվեն համապատասխան սահմանադրական գործընթացների նախաձեռնման ժամկետները, որոնց արդյունքում հնարավոր կդառնա իրականացնել Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրություններ, իսկ մինչ այդ կառավարումը կհանձնվի բարձր որակավորում ունեցող Ազգային համաձայնության կառավարությանը», - ասել է Արմեն Սարգսյանը։

Президент Армении назвал внеочередные выборы «неизбежными» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян заявил, что «во избежание потрясений для страны, в конечном итоге внеочередные парламентские выборы будут неизбежными».
«В последние дни я провел политические консультации и десятки встреч с парламентскими и внепарламентскими силами, неправительственными организациями и отдельными лицами. Я также провел телефонные беседы с различными организациями диаспоры. Абсолютное большинство участников этих встреч солидарны в следующем вопросе: отставка премьер-министра или прекращение им служебных обязанностей в соответствии с Конституцией и досрочные парламентские выборы», - говорится в обращении президента.
«На мой взгляд, единственным ответственным подходом может быть объективная оценка правительством и правящей политической силой собственного потенциала и представления ими в короткие сроки дорожной карты, которая обеспечит сроки для начала соответствующих конституционных процессов, в результате чего станет возможным проведение внеочередных выборов Нациоанального Собрания, а до этого управление будет возложено на высококвалифицированное правительство национального согласия», - сказал Армен Саргсян.