Բունդեսթագի պատգամավորը Թուրքիային. «Մեր համբերությունը սպառվել է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի Բունդեսթագում CDU/CSU կառավարող կուսակցությունների խմբակցության պատգամավոր Յոհան Վադեփհուլն ասել է. «Թուրքիան պիտի իմանա՝ մեր համբերությունն այստեղ արդեն վերջացել է»:
«Թուրքիային պետք է հստակ ուղերձ հղել: Մենք տեսնում ենք նրա մեծ ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին: Կան զեկույցներ, որ Թուրքիան Սիրիայից իսլամիստներ է ուղարկում այնտեղ: Հասկանալի է, որ Թուրքիան բարեկամական կապեր ունի Ադրբեջանի հետ, բայց մեր ՆԱՏՕ-ի անդամ գործընկերոջից ակնկալում ենք, որ այդ բարեկամությունը հակամարտությունը խաղաղ լուծելուն ծառայեցնի եւ ոչ թե ամեն օր կրակի վրա յուղ ավելացնի: Թուրքիան պիտի իմանա՝ մեր համբերությունն արդեն սպառվել է», - ասել է Յոհան Վադեփհուլը:
Պատգամավորը քննադատության է ենթարկել նաեւ Ադրբեջանին.
«Մենք պետք է Ադրբեջանին շատ հստակ ուղերձ հղենք, քանի որ կասկած չկա, որ ագրեսիան նա է սկսել: Նախագահ Ալիեւը ակնհայտ դարձրեց, որ պատրաստ չէ ագրեսիան ավարտել: Մենք պահանջում ենք Ադրբեջանից անմիջապես հրադադարի պատրաստակամություն ցուցաբերել եւ վերադառնալ բանակցային սեղան: Այն, որ Ադրբեջանը հիմա ռազմական կարողության առումով ավելի բարենպաստ վիճակում է, չի նշանակում, որ պետք է չարաշահի դա: Ադրբեջանը պիտի իմանա, որ կկորցնի ԵՄ-ի ցանկացած աջակցություն, եթե չվերադառնա բանակցային սեղան»:
Պատգամավորը պասիվության համար քննադատել է նաեւ Եվրոպական հանձնաժողովին եւ վերջինիս նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին կոչ է արել արտաքին գործերի եւ հատուկ հանձնակատարների միջոցով ակտիվ գործել եւ չբավարարվել հանդիսատեսի դերով:

Ереван /Медиамакс/. Член правящей фракции CDU/CSU в Бундестаге Германии Йохан Вадехпул заявил: «Турция должна знать - наше терпение иссякло».
Об этом он сказал 29 октября во время обсуждения темы Арцаха в Бундестаге.
«Нам необходимо послать четкий сигнал Турции. Мы видим ее огромную военную поддержку Азербайджану. Есть сведения, что Турция отправляет туда исламистов из Сирии. Понятно, что Турция поддерживает дружеские отношения с Азербайджаном, но мы ожидаем, что наш партнер по НАТО использует эту дружбу для мирного урегулирования конфликта, а не для того, чтобы каждый день подливать масла в огонь. Турция должна знать, что наше терпение иссякло»,- сказал Йохан Вадехпул.
Депутат подверг критике также Азербайджан:
«Мы должны послать очень четкий сигнал Азербайджану, поскольку нет никаких сомнений в том, что именно он начал агрессию. Президент Алиев дал понять, что не собирается прекращать эту агрессию. Мы требуем от Азербайджана немедленно прекратить огонь и вернуться за стол переговоров. Тот факт, что Азербайджан сейчас находится в лучшем положении с точки зрения военного потенциала, не означает, что он должен этим злоупотреблять. Азербайджан должен осознавать, что потеряет поддержку ЕС, если не вернется за стол переговоров».
Депутат раскритиковал также Европейскую комиссию за ее пассивность и призвал ее президента комиссии Урсулу фон дер Ляйен не довольствоваться ролью стороннего наблюдателя.