Ուրուգվայի նախկին նախագահներն ասել են, որ համերաշխ են հայերի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ուրուգվայի 4 նախկին նախագահներ հայտարարել են Հայաստանի հետ «պատմական համերաշխության» մասին:
Արգենտինական Infobae կայքը հայտնում է, որ հայտարարությունը ստորագրել են  Ուրուգվայի նախկին նախագահներ Խուլիո Մարիա Սանգինետին (1985-1990, 1995-2000), Լուիս Ալբերտո Լակալյե Հերերան (1990-1995), Տաբարե Վասկեսը (2005-2010, 2015-2020) եւ Խոսե Մուխիկան (2010-2015):
Նրանք կոչ են արել անհապաղ դադարեցնել կրակը ԼՂ հակամարտության գոտում եւ վերսկսել բանակցությունները՝ հակամարտության վերջնական կարգավորման համար:
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Ուրուգվային ներկայիս նախագահ Լուիս Լակալ Պոուն 2019 թվականին հանդիպել էր Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մայիս Մայիլյանի հետ: Այն ժամանակ Պոուն Ուրուգվայի Սենատի անդամ էր:

Ереван /Медиамакс/. Четверo бывших президентов Уругвая заявили об «исторической солидарности» с Арменией.
Как сообщает аргентинский сайт Infobae, заявление подписали бывшие президенты Уругвая Хулио Мария Сангинетти (1985-1990, 1995-2000), Луис Альберто Лакалле Эррера (1990-1995), Табаре Васкес (2005-2010, 2015-2020) и Хосе Мухика (2010-2015).
Они призвали к немедленному прекращению огня и возобновлению переговоров для окончательного урегулирования конфликта.
В публикации также отмечается, что в 2019 году действующий президент Уругвая Луис Лакаль Поу встретился с министром иностранных дел Арцаха Маисом Маиляном. Поу в то время был сенатором.