Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները կհանդիպեն Պոմպեոյին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները հոկտեմբերի 23-ին Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ կունենան ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ:
Ինչպես հայտնում է POLITICO-ն, առաջինը ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարի հետ կհանդիպի Ջեյհուն Բայրամովը, այնուհետեւ՝ Զոհրաբ Մնացականյանը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Մայք Պոմպեոն ասել էր հետեւյալը.
«Այն, ինչ կատարվում է այսօր Ադրբեջանում եւ Հայաստանում, վտանգավոր է։ Թուրքերը խառնվել են եւ միջոցներ են տրամադրել Ադրբեջանին՝ ավելացնելով ռիսկը Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող այս տարածքի համար պատմական մարտում։ Այն փոքր տարածք է՝ 150 հազար բնակչությամբ։
Այս հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ միջոցներով, ոչ թե զինված հակամարտության եւ հաստատ առանց երրորդ երկրների, որոնք տրամադրում են իրենց կրակային ուժը մի վայրում, որն արդեն վառոդի տակառ է։ Մենք հույս ունենք, որ հայերը կկարողանան պաշտպանվել նրանից, ինչ անում են ադրբեջանցիները, եւ հետո նրանք բոլորը հրադադար կունենան, այնուհետեւ կնստեն բանակցային սեղանի շուրջ եւ կփորձեն լուծել այդ իսկապես պատմական եւ բարդ խնդիրնեի հավաքածուն»։

Главы МИД Армении и Азербайджана встретится с Помпео - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Главы МИД Армении и Азербайджана проведут 23 октября в Вашингтоне отдельные встречи с госсекретарем США Майком Помпео.
По информации POLITICO, первым с госсекретарем США встретится министр иностранныхх дел Азербайджана Джейхун Байрамов, затем - его армянский коллега Зограб Мнацаканян.
На прошлой неделе Майк Помпео сказал в интервью WSB Atlanta:
«То, что сегодня происходит в Азербайджане и Армении, очень опасно. Турки вмешались и предоставили Азербайджану средства, увеличив риски в исторической битве за регион, именуемый Нагорным Карабахом. Это небольшой регион с населением всего в 150 тысяч человек.
Этот конфликт может быть разрешен только мирным, а никак не военным путем, и, конечно же, без вмешательства третьих стран, которые добавляют огневой помощи туда, что само по себе уже является пороховой бочкой. Мы надеемся, что армяне смогут защитить себя от того, что делают азербайджанцы, и когда огонь будет прекращен, стороны сядут за стол переговоров и попытаются распутать клубок сложных исторических проблем», - сказал госсекретарь США.