Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները կհանդիպեն Պոմպեոյին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները հոկտեմբերի 23-ին Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ կունենան ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոյի հետ:
Ինչպես հայտնում է POLITICO-ն, առաջինը ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարի հետ կհանդիպի Ջեյհուն Բայրամովը, այնուհետեւ՝ Զոհրաբ Մնացականյանը:
Հիշեցնենք, որ նախորդ շաբաթ Մայք Պոմպեոն ասել էր հետեւյալը.
«Այն, ինչ կատարվում է այսօր Ադրբեջանում եւ Հայաստանում, վտանգավոր է։ Թուրքերը խառնվել են եւ միջոցներ են տրամադրել Ադրբեջանին՝ ավելացնելով ռիսկը Լեռնային Ղարաբաղ կոչվող այս տարածքի համար պատմական մարտում։ Այն փոքր տարածք է՝ 150 հազար բնակչությամբ։
Այս հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն խաղաղ միջոցներով, ոչ թե զինված հակամարտության եւ հաստատ առանց երրորդ երկրների, որոնք տրամադրում են իրենց կրակային ուժը մի վայրում, որն արդեն վառոդի տակառ է։ Մենք հույս ունենք, որ հայերը կկարողանան պաշտպանվել նրանից, ինչ անում են ադրբեջանցիները, եւ հետո նրանք բոլորը հրադադար կունենան, այնուհետեւ կնստեն բանակցային սեղանի շուրջ եւ կփորձեն լուծել այդ իսկապես պատմական եւ բարդ խնդիրնեի հավաքածուն»։

Yerevan /Mediamax/. The foreign ministers of Azerbaijan and Armenia are scheduled to separately meet with Secretary of State Mike Pompeo in Washington on October 23.
POLITICO reports that Azerbaijan Foreign Minister Jeyhun Bayramov will meet first with Pompeo on Friday morning. His Armenian counterpart, Zohrab Mnatsakanyan, will meet with the U.S. Secretary of State shortly afterward.
Mike Pompeo said in an interview with WSB Atlanta last week:
“When you say that, you now turn to the conflicts that are there, and you watch what’s taking place in Azerbaijan and Armenia today. It is dangerous. We now have the Turks, who have stepped in and provided resources to Azerbaijan, increasing the risk, increasing the firepower that’s taking place in this historic fight over this place called Nagorno-Karabakh, a small territory with about 150,000 people.
“The resolution of that conflict ought to be done through negotiation and peaceful discussions, not through armed conflict, and certainly not with third party countries coming in to lend their firepower to what is already a powder keg of a situation. We are hopeful that the Armenians will be able to defend against what the Azerbaijanis are doing, and that they will all, before that takes place, get the ceasefire right, and then sit down at the table and try and sort through this – that is – what is a truly historic and complicated problem set”.