Լավրովն ու Զարիֆը խոսել են գրոհայինների վտանգի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր իր իրանցի գործընկեր Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ հեռախոսազրույցում մատնանշել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը Սիրիայից եւ Լիբիայից զինյալների ներքաշման վտանգը:
«Մոսկվան եւ Թեհրանը լուրջ մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում աննախադեպ սրման կապակցությամբ: Ընդգծվել է Սիրիայից եւ Լիբիայից անօրինական զինված խմբավորումների արմատական գրոհայինների ներգրավման վտանգը», - ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Նախարարները հայտարարել են, որ դիվանագիտական կարգավորումը այլընտրանք չունի եւ «այդ պետք է սկսվի զինադադարով՝ առանց նախապայմանների»:

Lavrov and Zarif highlight the danger of militants’ involvement in Karabakh conflict - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov had a telephone conversation with his Iranian counterpart Mohammad Javad Zarif today and highlighted danger of involvement of militants from Syria and Libya in the Nagorno-Karabakh conflict.
“Serious concern of Moscow and Tehran over the unprecedented escalation in the Nagorno-Karabakh conflict zone has been stressed. The danger of involvement of radical militants of illegal armed groups from Syria and Libya has been emphasized,” the press service of the Russian Foreign Ministry reports.
The ministers stated that there is no alternative to the diplomatic settlement, “the beginning of which should be a ceasefire without preconditions.” --0--