Լավրովն ու Զարիֆը խոսել են գրոհայինների վտանգի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր իր իրանցի գործընկեր Մոհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ հեռախոսազրույցում մատնանշել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը Սիրիայից եւ Լիբիայից զինյալների ներքաշման վտանգը:
«Մոսկվան եւ Թեհրանը լուրջ մտահոգություն են հայտնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում աննախադեպ սրման կապակցությամբ: Ընդգծվել է Սիրիայից եւ Լիբիայից անօրինական զինված խմբավորումների արմատական գրոհայինների ներգրավման վտանգը», - ասված է Ռուսաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Նախարարները հայտարարել են, որ դիվանագիտական կարգավորումը այլընտրանք չունի եւ «այդ պետք է սկսվի զինադադարով՝ առանց նախապայմանների»:

Лавров и Зариф заявили об опасности присутствия боевиков в Карабахе - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров сегодлня в телефонном разговоре с иранским коллегой Мохаммадом Джавадом Зарифом указал на опасность вовлечения в конфликт в Нагорном Карабахе боевиков из Сирии и Ливии.
«Выражена серьезная озабоченность Москвы и Тегерана беспрецедентной эскалацией в зоне нагорнокарабахского конфликта. Подчеркнута опасность вовлечения в него боевиков-радикалов незаконных вооруженных формирований из Сирии и Ливии», - говорится в сообщении МИД РФ.
Министры констатировали безальтернативность дипломатического урегулирования, «началом которого должно стать прекращение огня без предусловий».