Փորձագետը հիշել է ԽՍՀՄ վերջին ՊՆ նախարարի զգուշացումը Անկարային
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի Կարնեգի կենտրոնի տնօրեն, ՌԴ Արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի անդամ Դմիտրի Տրենինը կարծում է, որ «Թուրքիան եւ Ռուսաստանը չեն ցանկանում պատերազմել»։
Նա ասել է Կարնեգի Եվրոպային, որ սեպտեմբերի 27-ից ի վեր իրեն ամենաշատ մտահոգող հարցը հետեւյալն է՝ հնարավո՞ր է արդյոք պատերազմ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ։
«Սա անխուսափելիորեն առաջացնում է հաջորդ հարցը՝ հարձակվելու է արդյո՞ք Թուրքիան Հայաստանի վրա, պաշտպանելո՞ւ է Ռուսաստանն իր ՀԱՊԿ դաշնակցին, եւ կհանգեցնի՞ դա արդյո՞ք ՆԱՏՕ-ի արձագանքին»։
«Այս ամենը ինձ հիշեցնում է 1991թ. աշնանը Խորհրդային Միության վերջին պաշտպանության նախարար, մարշալ Եվգենի Շապոշնիկովի կողմից Անկարային ուղղված նախազգուշացումը. «Եթե դուք մտնեք Ղարաբաղ, դա կհանգեցնի երրորդ համաշխարհային պատերազմին»։
Համոզմունքս այն է, որ այդ ճակատագրական քայլը չի կատարվի եւ Ռուսաստանն ու Թուրքիան կխուսափեն ուղղակի ռազմական առճակատումից, հնարավոր է, դրանով, տխրեցնելով որոշ երրորդ կողմերի:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկարատեւ խաղաղության մասին հարցին, ապա պատասխանս հետեւյալն է՝ ոչ տեսանելի ապագայում։ Ավելի ուժեղ կողմ հանդիսացող Ադրբեջանի բացարձակ ռազմական հաղթանակը հնարավոր չէ առանց Թուրքիայի զանգվածային միջամտությունը: Հայաստանն անգամ Ռուսաստանի լայնածավալ եւ ուղղակի աջակցության շնորհիվ չի կարող ընդմիշտ ստիպել Ադրբեջանին ընդունել ստատուս քվոն: Թուրքիան եւ Ռուսաստանը, սակայն, չեն ցանկանում միմյանց դեմ պատերազմել, եւ բացի այդ Ռուսաստանը գնահատում է իր ընդհանուր բարեկամական հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ»:

Эксперт напомнил о предупрежении последнего министра обороны СССР Анкаре
Ереван /Медиамакс/. Директор московского Центра Карнеги, член Совета РФ по вопросам внешней политики и обороны Дмитрий Тренин считает, что «Турция и Россия не хотят воевать».
В интервью Карнеги Европа он сказал, что с 27 сентября его сильнее всего беспокоит вопрос: возможна ли война между Россией и Турцией?
«Это неизбежно порождает следующий вопрос: нападет ли Турция на Армению, будет ли Россия защищать своего союзника по ОДКБ и последует ли за этим реакция НАТО?.
«Все это напоминает мне о предупреждении, сделанном Турции осенью 1991 года последним министром обороны маршалом Евгением Шапошниковым: «Если вы войдете в Карабах, это приведет к третьей мировой войне».
Я убежден, что такого рокового шага не будет, и Россия и Турция избегут прямой военной конфронтации, возможно, к неудовольствию некоторых третьих сторон».
«Что касается вопроса о долговременном мире между Арменией и Азребайджаном, то мой ответ следующий: в необозримом будущем. Абсолютная военная победа Азербайджана, считающегося более сильной стороной, невозможна без масштабного вмешательства Турции. Армения, даже при широкомасштабной и прямой поддержки России, не сможет постоянно вынуждать Азербайджан принимать статус-кво. Турция и Россия, однако, не желают воевать друг против друга, и кроме того, Россия ценит свои в целом добрые отношения с Азребайджаном».