Փորձագետը հիշել է ԽՍՀՄ վերջին ՊՆ նախարարի զգուշացումը Անկարային
Երեւան: Մեդիամաքս: Մոսկվայի Կարնեգի կենտրոնի տնօրեն, ՌԴ Արտաքին եւ պաշտպանական քաղաքականության խորհրդի անդամ Դմիտրի Տրենինը կարծում է, որ «Թուրքիան եւ Ռուսաստանը չեն ցանկանում պատերազմել»։
Նա ասել է Կարնեգի Եվրոպային, որ սեպտեմբերի 27-ից ի վեր իրեն ամենաշատ մտահոգող հարցը հետեւյալն է՝ հնարավո՞ր է արդյոք պատերազմ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ։
«Սա անխուսափելիորեն առաջացնում է հաջորդ հարցը՝ հարձակվելու է արդյո՞ք Թուրքիան Հայաստանի վրա, պաշտպանելո՞ւ է Ռուսաստանն իր ՀԱՊԿ դաշնակցին, եւ կհանգեցնի՞ դա արդյո՞ք ՆԱՏՕ-ի արձագանքին»։
«Այս ամենը ինձ հիշեցնում է 1991թ. աշնանը Խորհրդային Միության վերջին պաշտպանության նախարար, մարշալ Եվգենի Շապոշնիկովի կողմից Անկարային ուղղված նախազգուշացումը. «Եթե դուք մտնեք Ղարաբաղ, դա կհանգեցնի երրորդ համաշխարհային պատերազմին»։
Համոզմունքս այն է, որ այդ ճակատագրական քայլը չի կատարվի եւ Ռուսաստանն ու Թուրքիան կխուսափեն ուղղակի ռազմական առճակատումից, հնարավոր է, դրանով, տխրեցնելով որոշ երրորդ կողմերի:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ երկարատեւ խաղաղության մասին հարցին, ապա պատասխանս հետեւյալն է՝ ոչ տեսանելի ապագայում։ Ավելի ուժեղ կողմ հանդիսացող Ադրբեջանի բացարձակ ռազմական հաղթանակը հնարավոր չէ առանց Թուրքիայի զանգվածային միջամտությունը: Հայաստանն անգամ Ռուսաստանի լայնածավալ եւ ուղղակի աջակցության շնորհիվ չի կարող ընդմիշտ ստիպել Ադրբեջանին ընդունել ստատուս քվոն: Թուրքիան եւ Ռուսաստանը, սակայն, չեն ցանկանում միմյանց դեմ պատերազմել, եւ բացի այդ Ռուսաստանը գնահատում է իր ընդհանուր բարեկամական հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ»:

Expert recalls warning issued to Ankara by the last Soviet Defense Minister
Yerevan /Mediamax/. Director of the Сarnegie Moscow Center Dmitri Trenin thinks that Turkey and Russia "are reluctant to fight each other”.
Dmitri Trenin said to Carnegie Europe that “the question that has preoccupied me since September 27, is this: Is war possible between Russia and Turkey?”.
“This unavoidably leads to a follow-up question: Should Turkey attack Armenia, and should Russia choose to defend Armenia, its Collective Security Treaty Organization ally, will this activate the North Atlantic Treaty?
It in turn reminds me of a warning issued to Ankara in the fall of 1991 by the last Soviet minister of defense, Yevgeny Shaposhnikov: “if you intervene in Karabakh, you’ll provoke World War III”. My conviction today is that this fateful step will be avoided, and Russia and Turkey will avoid a direct military collision, possibly to the regret of some third parties.
“With regard the peace question, the answer is: not in the foreseeable future. Complete military victory by Azerbaijan, the stronger party, is impossible without Turkey’s massive intervention. Armenia cannot make Azerbaijan accept the status quo forever-and certainly not without large-scale and direct Russian support. Turkey and Russia, however, are reluctant to fight each other, and Russia also values its generally friendly relations with Azerbaijan”, Trenin thinks.