Երեւան: Մեդիամաքս: Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարն այսօր «անհամոզիչ» ու «ոչ անկեղծ» է անվանել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կոչերը Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի ռեժիմի մասին:
«Հրադադարի կոչերը, որոնք հնչեցրել են այն երկրները, որոնք տարիներ ի վեր չեն կարողանում գտնել արդար լուծում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համար, անհամոզիչ են ու ոչ անկեղծ: Թուրքիան մինչև վերջին պահը կաջակցի եղբայրական Ադրբեջանին ՝ իր հայրենի հողերի ազատագրման արդար պայքարում», - մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը Ակարի այս բառերը՝ վկայակոչելով թուրքական Anadolu գործակալությանը:
ՏԱՍՍ-ը նշում է, որ «սա Անկարայի առաջին պաշտոնական արձագանքն է Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի, Դոնալդ Թրամփի և Էմանուել Մակրոնի համատեղ հայտարարությանը»:
Իրականում հոկտեմբերի 1-ին Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը համանման հայտարարություն էր արել խորհրդարանում:
Հոկտեմբերի 1-ին, Էրդողանի հայտարարությունից մի քանի ժամ անց, Ռուսաստանի արտգործնախարարությունը հաղորդագրություն տարածեց Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի արտգործնախարարների հեռախոսազրույցից մասին, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Մանրակրկիտ քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ լարվածության աճը: Նախարարներն իրենց լուրջ մտահոգությունն են հայտնել շարունակվող զինված դիմակայության կապակցությամբ և կողմ արտահայտվել ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցմանը:
Ընդգծվել է հակամարտության մեջ այլ շրջաններից ապօրինի զինված կազմավորումների զինյալների ներգրավման անթույլատրելիությունը: Նրանք նշել են ծայրաստիճան հավասարակշռված քայլերի պահանջը Բաքվին և Երևանին քաղաքական և դիվանագիտական օգնություն ցուցաբերելու առումով»:

Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Турции Хулуси Акар назвал сегодня «неубедительными и неискренними» призывы Минской группы ОБСЕ к прекращению огня в Нагорном Карабахе.
«Призывы к прекращению огня, озвученные странами, которые годами не могут найти справедливого урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе, не являются убедительными и искренними. Турция будет до последнего поддерживать братский Азербайджан в справедливой борьбе за освобождение родных земель», - эти слова Акара приводит ТАСС со ссылкой на турецкое агентство Anadolu.
ТАСС отмечает, что «это первая официальная реакция Анкары после совместного заявления президентов России, США и Франции Владимира Путина, Дональда Трампа и Эмманюэля Макрона по ситуации в Нагорном Карабахе».
Однако 1 октября с аналогичным заявлением в парламенте Турции выступил премьер-Турции Эрдоган.
1 октября, спустя несколько часов после заявления Эрдогана МИД России распространил сообщение по итогам телефонного разговора глава МИД России и Турции, в котором, в частности, говорилось:
«Обстоятельно обсуждена эскалация напряженности вокруг Нагорного Карабаха. Министры выразили серьезную озабоченность продолжающейся вооруженной конфронтацией, высказались за немедленное прекращение боевых действий.
Подчеркнута недопустимость вовлечения в конфликт боевиков незаконных вооруженных формирований из других регионов. Отмечена востребованность предельно взвешенных шагов в плане оказания политико-дипломатического содействия Баку и Еревану».