Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօրվա մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է 2016թ. Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ռուսաստանի ու Թուրքիայի դերի եւ Արցախի երկնքի անվտանգության վերաբերյալ հնչեցված հայտարարություններին։
Ռուսաստանի դերի մասին
Սերժ Սարգսյանը քաղաքականության տեսանկյունից «տգիտություն» է անվանել Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2018թ.-ին՝ մինչ վարչապետ դառնալը, արած հայտարարությունը, թե «ապրիլյան պատերազմը Ադրբեջանը համաձայնեցրած է եղել Ռուսաստանի հետ եւ հրահրված է եղել Ռուսաստանի կողմից»։
«Երբ մարդիկ չստուգված, վարկաբեկող մտքեր են հայտնում դաշնակիցների վերաբերյալ, դա ունենում է շատ վատ հետեւանքներ։ ՌԴ-ն մեր ռազմավարական դաշնակիցն է, իսկ նման հայտարարություն անելը նշանակում է քո դաշնակցին պատերազմ հրահրելու եւ դավաճանության մեջ մեղադրել, ինչը անթույլատրելի է, հատկապես այն պարագայում, երբ Ռուսաստանը մեզ հսկայական օժանդակություն է ցուցաբերել»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Նա նկատել է, որ 2010թ.-ին Երեւանում կնքված պայմանագրով՝ ՌԴ ռազմական բազան լրացուցիչ պարտավորություններ է վերցրել իր վրա, եւ ԱՊՀ արտաքին սահմանների անվտանգության ապահովումից բացի պատասխանատվություն է ստանձնել նաեւ ՀՀ սահմանների ողջ երկայնքի համար։ Նա նաեւ հայտնել է, որ այդ պայմանագրով ՌԴ-ն Հայաստանի սպառազինությունը թարմացնելու պատասխանատվություն է ստանձնել։
«Մինչեւ 2018թ. ապրիլյան իրադարձությունները (նկատի ունի մինչ իր հրաժարականը-Մեդիամաքս) ստացել ենք 50 հազ. տոննայից ավելի ռազմատեխնիկական օժանդակություն։ Այդ պարագայում խոսել այն մասին, թե ՌԴ գիտությամբ եւ հրահրմամբ են տեղի ունեցել ապրիլյան իրադարձությունները, պարզապես չի կարելի։ Միայն Հայաստանն ունի «Իսկանդեր» համակարգ, սա դաշնակցի վերաբերմո՞ւնք է, թե՞ ոչ։ Միայն «Իսկանդերի» առկայության շնորհիվ է, որ ապրիլին ոչ թե լայնածավալ պատերազմ, այլ խոշորամասշտաբ ռազմական գործողություններ եղան»,- ասել է նա։
Թուրքիայի մասնակցության մասին
ՀՀ նախկին նախագահը նկատել է, որ 2016թ.-ի ապրիլին միակ երկիրը Թուրքիան էր, որ չդատապարտեց Ադրբեջանի ռազմական գործողությունները, ինչը նշանակում է, որ Թուրքիան անվերապահորեն ընդունում էր այն, ինչ շահավետ է Ադրբեջանին։
«Չեմ բացառում, որ նրանց գործողությունները մինչ այդ էլ հստակ համաձայնեցվում էին, բայց նաեւ դժվարանում եմ ասել՝ արդյոք, թուրք մասնագետները կամ զինվորականները մասնակցե՞լ են Ապրիլյան պատերազմին։ Հաստատված փաստեր ունենք, որ քառօրյայի ընթացքում եւ դրան նախորդող օրերին Ադրբեջանում գտնվում էին թուրք եւ իսրայելացի հրահանգիչներ ու մասնագետներ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Արցախի երկնքի անվտանգության մասին
Սերժ Սարգսյանն արձագանքել է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հայտարարությանը, թե «2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ Ստեփանակերտի օդն անպաշտպան էր» եւ ասել, որ «եթե Արցախի օդային տարածքը որեւէ պահի անպաշտպան մնացած լիներ, ոչինչ չէր խանգարի Ադրբեջանին հարվածել Արցախին, այդ թվում՝ Ստեփանակերտին»։
«Քառօրյա պատերազմի ընթացքում 9 անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ) է ոչնչացվել ՊԲ մարտիկների կողմից, այնուհետեւ՝ ապրիլ ամսին, եւս 8-ը։ Որեւէ թռչող սարք Ստեփանակերտի երկնքում երբեւէ չի հայտնվել, դրանք առավելագույնը եղել են առաջնագծից 10-15 կիլոմետրի վրա, եւ եթե կարողանային ազատորեն ճախրել Արցախի երկնքում, ապա կխոցեին Ստեփանակերտը։ Որեւէ ադրբեջանական ինքնաթիռ չի հատել շփման գիծը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։

Serzh Sargsyan comments on Russia and Turkey’s role in April War - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. At a press conference today, former President of Armenia Serzh Sargsyan has spoked on the role of Russia and Turkey during the April War of 2016 and the security of Artsakh’s air space.
On Russia’s role
Serzh Sargsyan has described as “ignorant” from the political point of view the statement made by Nikol Pashinyan in 2018 (before he became PM) that “Azerbaijan agreed the April War with Russia and the war was provoked by Russia.”
“When people express unverified, discrediting thoughts about the allies, it has bad consequences. Russia is our strategic ally and making such a statement is an accusation of betrayal and provoking war against your ally, is unacceptable, especially given that Russia has provided us enormous support,” said Serzh Sargsyan.
He has noted that according to the agreement signed in Yerevan in 2010, the Russian military base in Armenia assumed news duties: in addition to ensuring the security of the external CIS borders, the base has also assumed responsibility for the entire length of Armenia’s borders. Sargsyan has also said that under this agreement, Russia has assumed responsibility for updating Armenia’s arsenal.
“Up to the events of April 2018 (before his resignation - Mediamax), we received over 50,000 tons of military-technical assistance. In this case, it is simply impossible to claim that the April events took place with the knowledge and instigation of Russia. Only Armenia has Iskander systems, wouldn’t you call it an ally’s treatment? It is only due to Iskander that there was not a large-scale war but only large-scale military operations in April 2016,” he said.
On Turkey’s role
The former President of Armenia has noted that in April 2016, Turkey was the only country not to condemn Azerbaijan’s aggression, which means that Turkey unconditionally accepts whatever is beneficial to Azerbaijan.
“I do not rule out that their actions were clearly coordinated before, but I cannot say for certain whether Turkish experts or troops took part in the April War. We have verified reports that Turkish and Israeli instructors and experts were in Azerbaijan during the four-day period and in the days preceding it,” said Serzh Sargsyan.