Զոհրաբ Մնացականյան. «Հայաստանը կայունության կղզի է» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Հայաստանը կարող է նպաստել տարածաշրջանի կայունացմանը:
ԱՄՆ Մարշալի Գերմանական հիմնադրամի կայքում հրապարակվել է հիմնադրամի ավագ գիտաշխատող Ջոնաթան Կացի հարցազրույցը Զոհրաբ Մնացականյանի հետ, որը կայացել էլ հուլիսի 19-ին Վաշինգտոնում:
Ներկայացնում ենք հատվածներ նախարարի պատասխաններից:
Հեղափոխության եւ արտաքին քաղաքականության մասին
Մեր կարեւորագույն մարտահրավերն էր շատ հստակ պարզաբանել, որ Թավշյա հեղափոխությունը վերաբերում էր միայն Հայաստանին եւ բացառապես մեր ներքին խնդիրն էր: Այն չափազանց կարեւոր զարգացում էր Հայաստանի եւ հայերի համար, որի նպատակն էր ամրապնդել պետական եւ ժողովրդավարական ինստիտուտները՝ հասարակությանը եւ տնտեսությանը, մեր ազգային անվտանգության օրակարգին ավելի լավ ծառայելու համար:
Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը շատ զգուշորեն է կառուցված եւ նպատակ ունի ամրապնդել ազգային անվտանգության ճարտարապետությունը մեր խոշորագույն գործընկերների՝ Ռուսաստանի, Եվրամիության եւ ԱՄՆ-ի հետ համագործակցելու միջոցով:
Մեծ տերությունների եւ Հայաստանի դերի մասին
Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի համանախագահությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում շատ լավ համագործակցության օրինակ է: Այս երկրները կարող են անհամաձայնություններ ունենալ տարբեր միջազգային հարցերում, սակայն այս դեպքում մենք գործ ունենք շատ լավ համակարգված համագործակցության հետ:
Եթե խոսենք Հայաստանի դերակատարության մասին, ապա մենք հետաքրքրված ենք կայունության եւ լարվածության նվազեցման մեջ: Հայաստանը կարող է նպաստել տարածաշրջանի կայունացմանը: Երբ կա կայունության կղզի, ինչպիսին Հայաստանն է, դա ձեռնտու է բոլորին: Մենք կարող ենք նպաստել կայունությանը՝ կլանելով այն ոլորտները, որոնցում շահերը կարող են միատեղվել՝ ի նպաստ կայունության:
Եվրամիության հետ կապերի մասին
Եվրամիության հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը (CEPA) փաստացի արդեն գործում է: ԵՄ 28 անդամներից 18-ն արդեն վավերացրել են այն, մնացածը 10 պատրաստվում են դա անել եւ քաղաքական խոչընդոտներ չկան: Իրականում, համաձայնագրի դրույթների 80 տոկոսն արդեն իրագործման փուլում է:
2018 թվականի Թավշյա հեղափոխությունից հետո մենք Եվրամիության հետ շատ ակտիվ երկխոսություն ենք վարում: Որպես այս գործընթացի մաս մենք ցանկանում ենք տեսնել նաեւ վիզաների ազատականացման երկխոսությունը, որը կբերի համապատասխան համաձայնագրի կնքմանը:

Зограб Мнацаканян: Армения – островок стабильности - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил, что Армения может способствовать стабилизации региона.
На сайте Немецкого фонда Маршалла США опубликовано интервью старшего научного сотрудника фонда Джонатана Каца с Зограбом Мнацаканяном, которое состоялось 19 июля в Вашингтоне.
Представляем отрывки из ответов министра.
О революции и внешней политике
Нашим важнейшим вызовом было очень четко разъяснить, что Бархатная революция касается исключительно Армении и является исключительно нашим внутренним вопросом. Она стала чрезвычайно важным развитием для Армении и армян, которое преследовало цель укрепить государственные и демократические институты во благо общества и экономики и повестки нашей национальной безопасности
Внешняя политика Армении построена очень аккуратно; ее цель - укрепить архитектуру национальной безопасности посредством сотрудничества с нашими крупнейшими партнерами: Россией, Евросоюзом и США.
О роли великих держав и Армении
Сопредседательство России, США и Франции в Минской группе ОБСЕ является примером очень хорошего сотрудничества. У этих стран могут быть разногласия по различным международным вопросам, однако здесь мы имеем дело с прекрасно скоординированным сотрудничеством.
Что касается роли Армении, то мы заинтересованы в стабильности и снижении напряженности. Армения может способствовать стабильности в регионе. Когда есть островок стабильности, каковым является Армения, это выгодно всем. Мы можем способствовать стабильности, абсорбируя те сферы, в которых интересы могут быть объединены во благо стабильности.
О связях с Евросоюзом
Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с Евросоюзом (CEPA) уже фактически действует. Из 28 стран ЕС 18 уже ратифицировали его, остальные 10 готовятся это сделать, и на пути к этому нет политических преград. 80 процентов положений соглашения уже находятся в стадии реализации.
После Бархатной революции 2018 года мы ведем очень активный диалог с Евросоюзом. Частью этого процесса мы желаем видеть также диалог о либерализации визового режима, который приведет к заключению соответствующего соглашения.