«Լույս» դաշինքն այլեւս չկա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Հանրապետություն» կուսակցությունները դեկտեմբերի 9-ին նախատեսված ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցեն ոչ թե «Լույս» դաշինքով, այլ առանձին՝ սեփական ցուցակներով։
«Երկար քննարկումներից հետո եկել ենք եզրակացության, որ սա լավագույն տարբերակն է։ Միեւնույն ժամանակ, ուզում եմ ընդգծել, որ մեր համագործակցությունը սպառված չէ, եւ ապագայում ի շահ ՀՀ քաղաքացիների կրկին հնարավոր է համագործակցենք»,- այսօր ասել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը՝ մեկնաբանելով «Լույս» դաշինքի պառակտումը։
«Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանն էլ Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Ներողություն եմ խնդրում, որ դաշինքն այլեւս չկա։ Համոզված եղեք, որ մենք առանձին-առանձին էլ գործելու ենք ի շահ պետության ու ժողովրդի, եւ այս հարցում այլընտրանք չկա»:
«Լույս» դաշինքը ձեւավորվել էր 2018թ. սեպտեմբերի 23-ին կայացած Երեւանի ավագանու ընտրությունների մասնակցության շրջանակում։

Yerevan /Mediamax/. Bright Armenia and Republic will run in the early parliamentary elections on December 9 not as the unified "Light” ("Luys”) alliance, but as separate political parties with their own lists.
“After long discussions we have come to the conclusion that this is the best option. At the same time I would like to stress that our cooperation is not exhausted and it might be resumed in the future for the benefit of Armenian citizens,” Bright Armenia leader Edmon Marukyan remarked today on the breakup of the alliance.
Leader of Republic Party Aram Sargsyan wrote on his Facebook page:
“I am sorry the alliance is no more. You can be certain that we will work for the benefit of the country and the people as individual actors as well, there is no alternative in this regard.”
“Light” alliance was formed on September 23, 2018 to run in the elections to Yerevan Council of Elders.