«Լույս» դաշինքն այլեւս չկա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Լուսավոր Հայաստան» եւ «Հանրապետություն» կուսակցությունները դեկտեմբերի 9-ին նախատեսված ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցեն ոչ թե «Լույս» դաշինքով, այլ առանձին՝ սեփական ցուցակներով։
«Երկար քննարկումներից հետո եկել ենք եզրակացության, որ սա լավագույն տարբերակն է։ Միեւնույն ժամանակ, ուզում եմ ընդգծել, որ մեր համագործակցությունը սպառված չէ, եւ ապագայում ի շահ ՀՀ քաղաքացիների կրկին հնարավոր է համագործակցենք»,- այսօր ասել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը՝ մեկնաբանելով «Լույս» դաշինքի պառակտումը։
«Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանն էլ Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է.
«Ներողություն եմ խնդրում, որ դաշինքն այլեւս չկա։ Համոզված եղեք, որ մենք առանձին-առանձին էլ գործելու ենք ի շահ պետության ու ժողովրդի, եւ այս հարցում այլընտրանք չկա»:
«Լույս» դաշինքը ձեւավորվել էր 2018թ. սեպտեմբերի 23-ին կայացած Երեւանի ավագանու ընտրությունների մասնակցության շրջանակում։

Блок «Луйс» прекратил существование - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Партии «Просвещенная Армения» и «Республика» самостоятельно пойдут на внеочередные парламентские выборы 9 декабря.
«После долгих обсуждений мы пришли к выводу, что это будет лучшим вариантом. В то же время, хочу подчеркнуть, что наше сотрудничество не исчерпано, и в будущем, возможно, мы возобновим наше сотрудничество в интересах граждан Армении», - заявил сегодня председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
Председатель партии «Республика» Арам Саргсян на своей странице в Фейсбук написал:
«Прошу прощения за то, что блока больше нет. Уверен, что мы и по отдельности будем действовать в интересах государства и народа. И этому нет альтернативы».
Блок «Луйс» был сформирован для участия во внеочередных выборах в Совет старейшин Еревана, состоявшихся 23 сентября 2018г.