Արտահերթ ընտրություններն «անխուսափելի» են, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 28-ին երեկոյան իր ֆեյսբուքյան էջի ուղիղ եթերում որոշ մանրամասներ է ներկայացրել Նյու Յորքում եւ Դուշանբեում ունեցած իր հանդիպումների մասին, խոսել է առաջիկա անելիքների մասին:
Մեդիամաքսը ներկայացնում է վարչապետի ելույթի հիմնական թեմաները:
Արտահերթ ընտրությունների մասին
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ սեպտեմբերի 29-ից սկսելու են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների խնդրի քննարկումները քաղաքական ուժերի հետ:
Նրա խոսքով, Երեւանի ավագանու ընտրություններում «Իմ քայլը» դաշինքի համոզիչ հաղթանակը վկայում է այն մասին, որ հանրությունը հստակ ձեւակերպել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու պահանջը:
Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ ԱԺ-ում ներկայացված ուժերի հետ համաձայնության կգան եւ նշել է, որ քննարկումներից առաջ ինքը նախապայմաններ չի դնելու:
Վարչապետը շեշտել է, որ արտահերթ ընտրություններն «անխուսափելի» են եւ պետք է կայանան որքան հնարավոր է շուտ:
Ալիեւի հետ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների մասին
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ թեեւ Իլհամ Ալիեւի հետ իր զրույցը ոչ ֆորմալ բնույթ է կրել, իրենց հաջողվել է մի քանի պայմանավորվածություն ձեռք բերել:
Երկու երկրների ղեկավարները հանձարարել են պաշտպանության նախարարներին քայլեր ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ Ադրբեջանի եւ Արցախի շփման գծում լարումն իջեցնելու եւ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը կանխելու նպատակով:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Իլհամ Ալիեւի հետ արձանագրել են, որ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի բանակցային եղանակով:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ պայմանավորվել են համապատասխան կառույցներին հանձնարարություն տալ կողմերի միջեւ
օպերատիվ կապի հնարավորություն ստեղծելու մասին:
Ռուսաստանի եւ Պուտինի հետ հարաբերությունների մասին
Խոսելով Վլադիմիր Պուտինի հետ իր առանձնազրույցի մասին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ հայ-ռուսական հարաբերությունների «անցումային, հետհեղափոխական շրջանը» կարելի է ավարտված համարել: Վարչապետն ասել է, որ Ռուսաստանի նախագահի հետ ունի լիարժեք փոխըմբռնում, ինչը չի նշանակում, որ իրենք միակարծիք են բոլոր հարցերում:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ մայիսին Սոչիում կայացած առաջին հանդիպման ժամանակ Պուտինն ասել էր, որ Ռուսաստանի հաճախ են մեղադրում այլ երկրներին իր կամքը թելադրելու համար, սակայն «մեր համատեղ աշխատանքի ընթացքում ես կհամոզվեմ, որ դա այդպես չէ»: Հայաստանի վարչապետն ասել է, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում ինքը համոզվել է, որ Ռուսաստանի նախագահի այդ հավաստիացումը ճշմարտացի էր:

Внеочередные парламентские выборы «неизбежны», сказал Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян вечером 28 сентября в прямом эфире на своей странице в Фейсбук представил некоторые подробности своих встреч в Нью-Йорке и Душанбе и рассказал о своих ближайших планах.
Медиамакс представляет основные тезисы выступления премьер-министра.
О внеочередных парламентских выборах
Никол Пашинян сообщил, что 29 сентября начнутся консультации о внеочередных парламентских выборах с различными политическими силами.
По его словам, убедительная победа блока «Мой шаг» на выборах в Совет старейшин Еревана свидетельствует о том, что общество четко сформулировало потребность в проведении внеочередных парламентских выборов.
Никол Пашинян выразил надежду, что они придут к согласию с представленными в парламенте силами, и отметил, что он не будет ставить предусловий перед началом консультаций.
Премьер-министр подчеркнул, что внеочередные парламентские выборы «неизбежны» и должны состояться как можно раньше.
О достигнутых с Алиевым договоренностях
Никол Пашинян заявил, что хотя его беседа с Ильхамом Алиевым носила неформальный характер, им удалось достичь некоторых договоренностей.
Главы двух стран поручили министрам обороны предпринять шаги для снижения напряжения на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения Азербайджана с Арцахом, а также для предотвращения нарушений режима прекращения огня.
Никол Пашинян отметил, что лидеры двух стран сошлись во мнении, что конфликт должен быть урегулирован переговорным путем.
По словам премьер-министра, с президентом Азербайджана они также договорились дать поручение соответствующим структурам для установления оперативной связи между сторонами.
Об отношениях с Россией и Путиным
Комментируя свою беседу с Владимиром Путиным, Никол Пашинян отметил, что «переходный, постреволюционный период» в армяно-российских отношениях можно считать завершенным. Премьер-министр сообщил, что у него есть полное взаимопонимание с президентом России, но это не означает, что их мнения по всем вопросам совпадают.
Никол Пашинян заявил, что в мае, на первой встрече в Сочи, Путин сказал ему, что Россию часто обвиняют в навязывании своей воли другим странам, однако «в процессе нашей совместной работы вы убедитесь, что это не так». Премьер-министр отметил, что в течение последних месяцев он действительно убедился в этом.