Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել Հայկ Գրիգորյանին ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ նշանակելու մասին որոշման նախագծին:
«Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարն առաջնահերթություն է: Այս բոլոր հացերը լուծելիս որեւէ կերպ չպետք է տուժեն մարդու իրավունքները: Չարաշահումների դեմ պայքարում պետք է բացառենք իրավապահ համակարգի աշխատանքին որեւէ այլ մեկնաբանության հնարավորությունը»,- ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ դիմելով Հայկ Գրիգորյանին:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Աղվան Հովսեփյանն այս պաշտոնից հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել 2018թ. հունիսին:
Հայկ Գրիգորյանը ծնվել է 1976թ. Երեւանում:
1994-1996 թթ. ծառայել է ՀՀ Զինված ուժերում:
Բարձրագույն իրավաբանական կրթությունը ստացել Ռուսաստանում: 2001թ. գերազանցությամբ ավարտել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության ռազմական համալսարանի դատախազաքննչական ֆակուլտետը:
2001-2006 թթ. աշխատել է ՀՀ զինվորական դատախազության Հադրութի, Մարտակերտի, Գյումրիի, Երեւանի կայազորներում՝ որպես քննիչ, ապա՝ ավագ քննիչ:

Айк Григорян возглавит Следственный комитет - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило проект решения о назначении Айка Григоряна председателем Следственного комитета.
«Борьба с коррупцией в Армении является приоритетом. Однако при этом не должны нарушаться права человека. В борьбе со злоупотреблениями мы должны исключить возможность какой-либо другой трактовки работы правоохранительной системы»,- заявил премьер-министр Никол Пашинян, обращаясь к Айку Григоряну.
Медиамакс напоминает, что прежний глава Следственного комитета Агван Овсепян представил заявление об отставке в июне 2018 года.
Айк Григорян родился в 1976 году в Ереване.
В 1994-1996гг. служил в Вооруженных силах Армении.
Высшее юридическое образование получил в России. В 2001 году с отличием окончил прокурорско-следственный факультет Военного университета министерства обороны России.
В 2001-2006гг. работал в качестве следователем и старшим следователем военной прокуратуры в гарнизонах Гадрута, Мартакерта, Гюмри, Еревана.